Zakup materaca w 4 prostych krokach

Zakup materaca w 4 prostych krokach
Spis treści
  1. Materace - rodzaje do wyboru
  2. Określ twardość materaca
  3. Wybierz, z czego ma się składać Twój materac
  4. Dopasuj rozmiar materaca

Materace - rodzaje do wyboru

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materaców. Poniżej lista tych najpopularniejszych.

Materac piankowy z wkładem z pianki poliuretanowej, który świetnie izoluje termicznie, ma także właściwości antyalergiczne. Jego zaletą jest niska cena, polecany jest dla dzieci i osób o wadze do 65 kg.

Materac piankowy z wkładem z pianki wysokoelastycznej to propozycja premium dla osób o dużej wadze i tych, którym doskwierają choroby kręgosłupa. Pianka wysokoelastyczna ma właściwości antyalergiczne i ortopedyczne, jest także odporna na odkształcenia.

Materac bonellowy, czyli inaczej sprężynowy to połączony system sprężyn, który daje dużą elastyczność powierzchni, jest wytrzymały i odporny na odkształcenia. Podobne materace często spotykamy w hotelach, są także dobre dla osób o dużej wadze. Ich zaletą jest też niewysoka cena.

Materace kieszeniowe składają się z kieszeni, w których umieszczone są sprężyny, dzięki temu zachowują elastyczność punktową, co daje efekt odpowiedniego wsparcia dla różnych części ciała. Wysoki standard materaca to także wyższa cena, jednak jest to idealna propozycja dla wszystkich ceniących sobie wysoki komfort.

Materace lateksowe są wytrzymałe, mają właściwości antyalergiczne i ortopedyczne. Wkład z pianki lateksowej zapewnia elastyczność punktową. To świetne rozwiązanie dla osób o większej wadze, a także tych z problemami z kręgosłupem.

Określ twardość materaca

Odpowiedni dobór twardości materaca decyduje o tym, czy nasz sen będzie komfortowy i uda nam się odpocząć. Decyduje także o żywotności materaca. Na rynku dostępnych jest kilka kategorii twardości materaców.

H1 – miękki materac, odpowiedni dla osób wysokich, śpiących na plecach, o wadze do 60 kg

H2 – średnio twardy, odpowiedni dla wysokich osób śpiących na plecach lub na wznak, o wadze 60-80 kg.

H3 (twardy) i H4 (bardzo twardy) to materace dla osób o niższym wzroście oraz tych, którzy śpią na boku. H3 będzie idealny dla użytkowników o wadze 80-110 kg, a H4 dla tych, ważących powyżej 110 kg.

Wybierz, z czego ma się składać Twój materac

Dobranie komponentów materaca jest bardzo ważne zwłaszcza dla alergików czy osób z wrażliwą skórą. Jako komponenty możesz zdecydować się m.in. na:

  1. matę kokosową, która zapewnia dużą wytrzymałość materaca i nadaje trwałości całej konstrukcji;
  2. piankę poliuretanową, która zapewnia odpowiednią elastyczność i amortyzację;
  3. hydrożel, który ma właściwości termoregulujące;
  4. wełna owcza, która ma ogrzewać podczas chłodnych nocy, ma właściwości przeciwreumatyczne i antyalergiczne.

Dopasuj rozmiar materaca

Przy dobieraniu rozmiaru materaca, najważniejsze aspekty to długość materaca i jego szerokość. Długość powinna być co najmniej 20 cm większa niż wysokość ciała jego użytkownika, dlatego dla osób dorosłych najczęściej wybierane materace mają długość 200 lub 220 cm. Szerokość materaca powinna uwzględniać, by osoba lub osoby śpiące na materacu miały swobodną przestrzeń, do poruszania się podczas snu i ułożenia w komfortowej dla siebie pozycji. Na rynku dostępne są różne materace o szerokości od 80 do nawet 200 cm.

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty