10 wskazówek dla poprawy snu

10 wskazówek dla poprawy snu

Wszyscy od czasu do czasu mamy problemy ze snem. Dzięki tym prostym wskazówkom możesz je wyeliminować.

Skończ z kofeiną

Po prostu ją odstaw. Kofeina może utrzymywać Cię w stanie pobudzenia, ponieważ pozostaje w organizmie dłużej niż myślisz- nawet do 14 godzin. Jeśli wypijesz filiżankę kawy w południe a o północy wciąż jesteś aktywny, to właśnie kofeina może być przyczyną. Zrezygnowanie z kofeiny, przynajmniej od 4 do 6 godzin przed porą spania, pomoże Ci spokojnie zasnąć. Jeżeli jest już za późno, spróbuj zjeść trochę pokarmów zawierających węglowodany tj. chleb czy krakersy, to pomoże zmniejszyć rozbudzający efekt kofeiny.

Spożywaj alkohol z umiarem

Alkohol początkowo może pomóc Ci zasnąć, ale gdy Twój organizm się go pozbędzie, może także powodować czynniki zakłócające sen tj. koszmary, pocenie się i ból głowy. Pij jedną szklankę wody na każdy spożyty napój alkoholowy, aby zredukować te czynniki.

Zrelaksuj się przed zaśnięciem

Stres tylko Cię wycieńcza i wnosi spustoszenie w Twój sen. Znajdź coś w rodzaju "przedsennego rytuału", żeby zerwać połączenie między całodziennym stresem a porą spania. Taki rytuał może trwać od 10 minut do godziny. Niektórzy ludzie znajdują ulgę wypisując wszystkie źródła stresu z bieżącego dnia razem z planem ich zwalczenia - takie działanie może stanowić rodzaj zamknięcia dnia. Połączenie tej czynności z czasem relaksu jak czytanie lekkiej książki, medytacja, aromoterapia, lekkie rozciąganie, albo gorąca kąpiel także może pomóc w zaśnięciu. Pamiętaj, nie patrz na zegarek! Tykanie tylko wytrąci Cię z równowagi.

Ćwicz w odpowiednim dla Ciebie czasie

Regularne ćwiczenia pomogą Ci w zmaganiach przy zasypianiu. Czas trwania i intensywność ćwiczeń zdają się grać główną rolę w oddziaływaniu na sen. Jeżeli jesteś osobą, która po ćwiczeniach staje się bardziej aktywna, lepiej nie ćwicz wieczorem. Według najnowszych badań regularne poranne ćwiczenia mogą nawet ulżyć w bezsenności.

Dbaj o ciszę, ciemność i wygodę w swojej sypialni

Dla wielu ludzi najmniejszy hałas lub światło stanowią przeszkodę w zaśnięciu jak np. miauczenie kota, światło z telewizora lub komputera. Używaj zatyczek do uszu, rolet lub zasłon na okna, koca elektrycznego lub klimatyzacji - wszystko jest możliwe, żeby stworzyć idealne warunki dla snu. Nie używaj lampki nad głową jeżeli musisz wstać w nocy, użyj małej lampki nocnej lub latarki. Idealna temperatura w sypialni to 20 do 22 stopni Celcjusza. Temperatury powyżej 24 lub poniżej 12 stopni mogą przeszkadzać w śnie.

Jedz prawidłowo i śpij twardo

Staraj się nie iść spać głodnym, ale unikaj ciężkich posiłków przed snem. Przepełniony żołądek może nie pozwolić Ci zasnąć. Jednak niektóre pokarmy mogą pomóc np. mleko zawiera tryptofan, który działa nasennie. Inne pokarmy wspomagające sen to tuńczyk, halibut, dynia, karczochy, awokado, migdały, jajka, brzoskwinie, orzechy włoskie, morele, owies, szparagi, ziemniaki , gryka i banany. Staraj się też nie pić niczego po godzinie 20.00, to uchroni Cię przed nocną wędrówką do łazienki.

Ogranicz nikotynę

Palenie przed zaśnięciem, chociaż może wydaje się relaksujące, w rzeczywistości umieszcza w krwi środek pobudzający - nikotynę. Efekty działania nikotyny są podobne do wpływu kofeiny na organizm ludzki. Nikotyna też może utrzymywać człowieka w aktywności, pozostając we krwi do 14 godzin. Powinno się jej unikać przed snem w czasie nocnych przebudzeń.

Unikaj drzemek

Jeżeli często masz problemy z zaśnięciem drzemka w ciągu dnia może tylko pogorszyć sytuację. Jeśli już musisz chwilę odpocząć, rób to krótko. Krótki 15 - 20 minutowy sen około 8 godzin po wstaniu, może być nawet odmładzający.

Zwierzęta trzymaj z dala od łóżka

Czy Twoje zwierzęta śpią z Tobą? One także mogą powodować nocne przebudzenia z powodu alergii lub ich ciągłego ruchu.

Unikaj oglądania TV, jedzenia i rozwiązywania problemów w łóżku

Łóżko powinno służyć wyłącznie do snu i sexu. Jeżeli jest inaczej, to skończy się tym, że będzie się wiązało z rozpraszającymi i stresującymi sytuacjami, co może odbijać się na trudnościach z zaśnięciem.

Ocena artykułu

4.15
z 40 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(18)
4
 
(16)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.15 z 40 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty