Czy chrapanie szkodzi sercu?

Czy chrapanie szkodzi sercu?
Chorzy z zespołem bezdechu sennego chrapią w nocy w sposób bardzo dotkliwy dla swoich bliskich. Istotą choroby jest występowanie kilkunastosekundowych przerw w oddychaniu, w czasie których zmniejsza się prężność tlenu we krwi, a zwiększa prężność dwutlenku węgla. Chory pogrążony we śnie zaczyna łapać powietrze i czynność oddechowa powraca do normy. Jednak takie przerwy w oddychaniu bardzo szkodzą sercu i mogą być przyczyną nadciśnienia tętniczego.

Zaobserwowano, że zespół bezdechu sennego dość często występuje u chorych z przewlekłą niewydolnością serca i nadciśnieniem tętniczym, szczególnie w grupie chorych trudno poddających się leczeniu farmakologicznemu. Wyniki badania przeprowadzonego przez zespół badaczy z Mayo Clinic w Rochester w Stanach Zjednoczonych wykazały, że w ciągu 4 lat od początku choroby wśród pacjentów z zespołem bezdechu sennego znacznie częściej niż u pozostałych osób rozwija się nadciśnienie tętnicze. Wnioski te zostały zaprezentowane na marcowej konferencji National Institutes of Health w Minnesocie.

Badacze dokonali analizy aktywności układu autonomicznego, czyli części układu nerwowego odpowiedzialnego za kontrolę wewnętrznych procesów, takich jak częstość pracy serca czy napięcie naczyń. Wykazano, że w grupie chorych z zespołem bezdechu sennego dochodzi do aktywacji układu współczulnego, jednej z dwóch części układu autonomicznego mającej pobudzający wpływ na procesy występujące w organizmie. Skutkiem tego jest wzrost ciśnienia tętniczego i przyspieszenie częstości serca.

Chorzy cierpiący na zespół bezdechu sennego skarżą się na przewlekłe zmęczenie. Ich sen jest nieefektywny i często zasypiają w ciągu dnia w najbardziej dla siebie zaskakujących sytuacjach. Dlatego dość często są postrzegani przez środowisko jako osoby leniwe. Choroba powoduje wystąpienie powikłań w postaci zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, zmian wynikających z okresowego niedokrwienia mózgu.

Głównym sposobem leczenia choroby jest zastosowanie maski z ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych, co zapobiega występowaniu epizodów bezdechów. Chory musi spać w takiej masce całą noc, co jest dość kłopotliwe. Jest to jednak jedyny sposób na efektywny sen u tych osób i zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Ocena artykułu

4.52
z 50 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(32)
4
 
(15)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.52 z 50 głosów

94%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty