Czy chrapanie szkodzi sercu?

Zaobserwowano, że zespół bezdechu sennego dość często występuje u chorych z przewlekłą niewydolnością serca i nadciśnieniem tętniczym, szczególnie w grupie chorych trudno poddających się leczeniu farmakologicznemu. Wyniki badania przeprowadzonego przez zespół badaczy z Mayo Clinic w Rochester w Stanach Zjednoczonych wykazały, że w ciągu 4 lat od początku choroby wśród pacjentów z zespołem bezdechu sennego znacznie częściej niż u pozostałych osób rozwija się nadciśnienie tętnicze. Wnioski te zostały zaprezentowane na marcowej konferencji National Institutes of Health w Minnesocie.
Badacze dokonali analizy aktywności układu autonomicznego, czyli części układu nerwowego odpowiedzialnego za kontrolę wewnętrznych procesów, takich jak częstość pracy serca czy napięcie naczyń. Wykazano, że w grupie chorych z zespołem bezdechu sennego dochodzi do aktywacji układu współczulnego, jednej z dwóch części układu autonomicznego mającej pobudzający wpływ na procesy występujące w organizmie. Skutkiem tego jest wzrost ciśnienia tętniczego i przyspieszenie częstości serca.
Chorzy cierpiący na zespół bezdechu sennego skarżą się na przewlekłe zmęczenie. Ich sen jest nieefektywny i często zasypiają w ciągu dnia w najbardziej dla siebie zaskakujących sytuacjach. Dlatego dość często są postrzegani przez środowisko jako osoby leniwe. Choroba powoduje wystąpienie powikłań w postaci zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, zmian wynikających z okresowego niedokrwienia mózgu.
Głównym sposobem leczenia choroby jest zastosowanie maski z ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych, co zapobiega występowaniu epizodów bezdechów. Chory musi spać w takiej masce całą noc, co jest dość kłopotliwe. Jest to jednak jedyny sposób na efektywny sen u tych osób i zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Leczenie alergii
Skuteczne leczenie alergii jest skomplikowanym procesem składający się z kilku elementów.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.