Długi sen nie sprzyja zdrowiu

Starsi ludzie, którzy poświęcają dużo czasu na sen, mają wyższy poziom "złego" cholesterolu (LDL) i mniej "dobrego" cholesterolu (HDL), wynika tak z badań przeprowadzonych przez zespół holenderskich naukowców.
Zarówno ci, którzy śpią mniej niż siedem godzin w ciągu doby, jak i śpiochy spędzające w łóżku więcej niż osiem godzin, mają większe prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby serca i układu krążenia. Aby zbadać dlaczego tak się dzieje i czy cholesterol może mieć jakikolwiek wpływ na tę prawidłowość, badacze porównali czas snu i całkowity poziom cholesterolu, jak również stosunek cholesterolu całkowitego do HDL u 768 mężczyzn i kobiet w wieku pomiędzy 57 a 97 lat. Żaden z uczestników badania nie przyjmował leków obniżających poziom cholesterolu. Wśród śpiochów, zgodnie z przewidywaniami stwierdzono znacznie wyższy poziom cholesterolu, niż u osób śpiących 7-8 godzin na dobę. Jednak związek pomiędzy poziomem cholesterolu i długością spania był ścisły tylko u osób poniżej 65 roku życia. Osoby starsze mimo przesypiania takiej samej liczby godzin miały niższy poziom cholesterolu niż swoi młodsi koledzy, ponieważ na ich sen składa zazwyczaj kilka, kilkanaście krótkich drzemek, poprzeplatanych aktywnością. Jednorazowo spędzają więc w łóżku mniej czasu. Związek pomiędzy czasem spędzonym w łóżku a poziomami cholesterolu jest trudny do wyjaśnienia. Być może ludzie, którzy dłużej śpią są po prostu mniej aktywni na co dzień. Tezę tą zweryfikują kolejne badania.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.