Trzeba dużo spać, aby się dobrze uczyć

Trzeba dużo spać, aby się dobrze uczyć
Uczniowie i studenci zastanawiają się nad najbardziej efektywną metodą nauki. Cześć z nich systematycznie zgłębia materiał, inni zaczynają się uczyć tuż przed egzaminem. Nie wiadomo która metoda jest lepsza, natomiast okazuje się, że kluczową rolę odgrywa sen.

Naukowcy amerykańscy pokazali, że bardzo ważna w procesie zapamiętywania nowego materiału jest odpowiednia ilość snu. Wyniki swoich badań i obserwacji zamieścili w najnowszym numerze czasopisma Neuron.

Do badania nad rolą snu w procesie nauki zachęcił ich przykład młodych ptaków i ssaków. Pisklęta i młode zwierzęta bowiem śpią trzy razy dłużej niż dorosłe osobniki. Naukowcy przedstawili hipotezę, że jest to związane z koniecznością przyswojenia sobie nowych wrażeń i bodźców, jakimi tuż po urodzeniu bombardowane są maluchy.

Grupa badaczy pod kierownictwem Michaela Strykera z University of California w San Francisco przebadała młode koty, które zostały umieszczone w całkowicie obcym im środowisku. Mózg kota ulega bardzo szybkiemu wzrostowi i przeobrażeniom, dlatego łatwo go badać. Naukowcy zauważyli, ze w procesie asymilacji nowych informacji ważna jest faza snu non-REM. Dodatkowo zwracali uwagę na hormony, które mogą odgrywać rolę w plastyczności mózgu poddanego działaniu nowych bodźców. Do najważniejszych hormonów wydzielanych w nocy należy hormon wzrostu i testosteron. Wydaje się, że obie te substancje mają zasadnicze znaczenie w procesie uczenia się i zapamiętywania.

Naukowcy przebadają teraz uczniów i studentów w czasie sesji egzaminacyjnej i w spokojniejszym okresie studiów. W obu przypadkach chcą znaleźć dowody na potwierdzenie faktu, że sen wybitnie sprzyja procesowi nauki.

Ocena artykułu

3.73
z 49 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(10)
4
 
(25)
3
 
(7)
2
 
(5)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.73 z 49 głosów

71%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty