Trzeba dużo spać, aby się dobrze uczyć

Naukowcy amerykańscy pokazali, że bardzo ważna w procesie zapamiętywania nowego materiału jest odpowiednia ilość snu. Wyniki swoich badań i obserwacji zamieścili w najnowszym numerze czasopisma Neuron.
Do badania nad rolą snu w procesie nauki zachęcił ich przykład młodych ptaków i ssaków. Pisklęta i młode zwierzęta bowiem śpią trzy razy dłużej niż dorosłe osobniki. Naukowcy przedstawili hipotezę, że jest to związane z koniecznością przyswojenia sobie nowych wrażeń i bodźców, jakimi tuż po urodzeniu bombardowane są maluchy.
Grupa badaczy pod kierownictwem Michaela Strykera z University of California w San Francisco przebadała młode koty, które zostały umieszczone w całkowicie obcym im środowisku. Mózg kota ulega bardzo szybkiemu wzrostowi i przeobrażeniom, dlatego łatwo go badać. Naukowcy zauważyli, ze w procesie asymilacji nowych informacji ważna jest faza snu non-REM. Dodatkowo zwracali uwagę na hormony, które mogą odgrywać rolę w plastyczności mózgu poddanego działaniu nowych bodźców. Do najważniejszych hormonów wydzielanych w nocy należy hormon wzrostu i testosteron. Wydaje się, że obie te substancje mają zasadnicze znaczenie w procesie uczenia się i zapamiętywania.
Naukowcy przebadają teraz uczniów i studentów w czasie sesji egzaminacyjnej i w spokojniejszym okresie studiów. W obu przypadkach chcą znaleźć dowody na potwierdzenie faktu, że sen wybitnie sprzyja procesowi nauki.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Objawy ciąży
Jakie objawy ciąży jedynie sugerują możliwość i prawdopodobieństwo ciąży a jakie są pewnym dowodem ciąży.
Prezerwatywa i jej prawidłowe zakładanie
Jak prawidłowo zakładać prezerwatywę aby skutecznie spełniała ona swoje funkcje.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Termin porodu
Jak obliczyć najbardziej prawdopodobny termin, w którym urodzi się twoje dziecko.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.