Coraz więcej dzieci ma problemy ze snem

Coraz więcej dzieci ma problemy ze snem
Wnioski takie płyną z badań przeprowadzonych przez naukowców z George Washington University School of Medicine i Children's National Medical Center w Waszyngtonie, których wyniki przedstawiono w internetowej wersji kwietniowego numeru Pediatrics.

Naukowców zaniepokoiły doniesienia o coraz częstszych problemach ze snem wśród amerykańskich dzieci oraz obawy, że może to również źle wpływać na ich codzienne życie.

W trakcie badań przeprowadzono szczegółowe rozmowy z rodzicami 472 dzieci w wieku 4-2 lat. Prawie 11% z nich przyznało, ze ich dziecko w okresie ostatnich 6 miesięcy miało zaburzenia snu trwające dłużej niż dwa tygodnie. Ponad 20% doniosło o występujących przynajmniej raz w tygodniu kłopotach dzieci z zaśnięciem, chrapaniu lub zmęczeniu w czasie dnia. Lunatyzm, bóle głowy i koszmary nocne stwierdzano stosunkowo rzadziej.

Naukowcy zauważyli również, że problemy ze snem stają się coraz rzadsze wraz z wiekiem dziecka. Dwie trzecie dzieci, które miały kłopoty ze snem w wieku 2 lat nie zgłaszały ich w późniejszym życiu. Jednak wyniki badań potwierdzają, że zaburzenia snu w młodym wieku są najczęstszym czynnikiem ich potencjalnego wystąpienia w późniejszym życiu.

Naukowcy odkryli poza tym, że kłopoty ze snem wpływają również na inne medyczne oraz socjalne aspekty życia, mogąc mieć związek z rozwojem alergii czy problemów ze słuchem. Mogą również predysponować do depresji lub zachowań agresywnych.

Ocena artykułu

4.53
z 55 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(35)
4
 
(17)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.53 z 55 głosów

95%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty