Udany sen kluczem do zachowania młodości

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przebadali 2226 kobiet w wieku 60 lat lub starszych, pod względem jakości snu, jego czasu, stopnia senności w ciągu dnia, problemów z zasypianiem i częstości korzystania z pomocy środków nasennych. Wyniki badań jednoznacznie potwierdziły, że kobiety, które zapewniały swojemu organizmowi optymalną ilość nieprzerwanego snu (7 - 8 godz.), odczuwały mniej dolegliwości związanych ze starzeniem, czuły się znacznie młodziej i rzadziej zapadały na depresję niż ich rówieśniczki.
Niestety wiele starszych osób śpi zbyt krótko i niejednokrotnie ma problemy z zasypianiem. Wśród osób powyżej 65 roku życia, 13% mężczyzn i aż 36% kobiet deklaruje, że poświęca na zaśnięcie ponad 30 minut. Ponadto, osoby starsze często nie śpią głęboko i budzą się w nocy, co jest powodem senności w ciągu dnia, która może uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.
Brak odpowiedniej jakości snu wiąże się nie tylko ze zmęczeniem, obniżeniem nastroju i problemami z pamięcią, to także jeden z czynników zwiększających ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca i choroby układu krążenia. Chociaż z wiekiem zmieniają się wzorce snu, to jego zakłócenia i odczuwanie zmęczenia po przebudzeniu nie są częścią normalnego procesu starzenia. Dlatego problemy ze snem powinny być symptomem skłaniającym do zasięgnięcia porady u specjalisty.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Karmienie naturalne niemowląt
Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowlęcia w pierwszych miesiącach jego życia.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.