Sen dziecka

Przerwy w śnie dziecko wykorzystuje po to aby zjeść. Nieco częściej budzą się dzieci karmione piersią. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jest karmione butelką, czy piersią, można założyć, że będzie spało nieprzerwanie godzinę do 4 pomiędzy kolejnymi posiłkami. Po pierwszym, tygodniu ustala się ilość mleka produkowanego przez matkę. A więc, jeżeli mama dziecka karmi piersią w drugim tygodniu ilość pokarmu oraz przerwy między kolejnymi posiłkami unormują się - Twoje dziecko zacznie wpadać w "jedzeniową" rutynę. Kiedy dziecko jest najedzone to jest większa szansa, że spokojnie prześpi dłuższy okres czasu. Prawdopodobnie ważniejsze od tego, jak długo dziecko śpi, jest sposób w jaki śpi. Niemowlęta nie powinny spać na brzuchu, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia Zespołu Nagłej Śmierci Noworodka (SIDS), co bywa przyczyną śmierci dzieci w wieku od dwóch tygodni do sześciu miesięcy. Najlepiej już od samego początku przyzwyczajać dziecko do spania na plecach. Jeżeli ma problem z zaśnięciem na plecach, można pozwolić mu zasnąć na brzuszku ale należy je odwrócić na plecy. Skoro jednak dziecko jest ułożone na plecach, nie może ono ćwiczyć swoich ramion, a tym samym nauka podpierania się zabiera mu więcej czasu. Aby temu zaradzić należy w czasie gdy dziecko się bawi kłaść je na brzuszku. Należy tylko pamiętać, aby odwrócić je na plecy po piętnastu minutach.
Noworodki nie są bardziej wrażliwe na zimno niż dorośli, dlatego należy utrzymywać pokój dziecięcy w temperaturze w której Ty czujesz się dobrze. Nie ma też potrzeby zawijania go w kilka kocyków, czy ubierania go cieplej niż Ty się normalnie ubierasz, ponieważ możesz doprowadzić tylko do przegrzania dziecka. Na jedną istotną rzecz należy jednak zwrócić uwagę. Mianowicie jedyną częścią ciała która wymaga dodatkowej ochrony, jest główka, przez skórę której dziecko traci dużo ciepła. Dlatego też nawet w niezbyt chłodne dni dziecko do ukończenia pierwszego roku życia powinno nosić czapeczkę. Wychodząc z dzieckiem na spacer należy włożyć dziecku kilka warstw ubranka, które lepiej zabepieczą je przed chłodem niż pojedyncze grube ubranie.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Objawy ciąży
Jakie objawy ciąży jedynie sugerują możliwość i prawdopodobieństwo ciąży a jakie są pewnym dowodem ciąży.
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Przepuklina pachwinowa - częsty problem
Chociaż jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, nie rozpoznana i nieleczona może być źródłem poważnych problemów
Termin porodu
Jak obliczyć najbardziej prawdopodobny termin, w którym urodzi się twoje dziecko.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.