Sen dziecka

Sen dziecka
Dziecko w pierwszym miesiącu życia potrzebuje około 14 do 18 godzin snu na dobę - średnio 16 i pół godziny. Jest to oczywiście tylko średnia długość snu dziecka w pierwszym miesiącu życia. Noworodek, który przesypia dziesięć lub dwadzieścia dwie godziny, nie jest mniej normalny od tego, które jest blisko tej średniej. 

Przerwy w śnie dziecko wykorzystuje po to aby zjeść. Nieco częściej budzą się dzieci karmione piersią. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jest karmione butelką, czy piersią, można założyć, że będzie spało nieprzerwanie godzinę do 4 pomiędzy kolejnymi posiłkami. Po pierwszym, tygodniu ustala się ilość mleka produkowanego przez matkę. A więc, jeżeli mama dziecka karmi piersią w drugim tygodniu ilość pokarmu oraz przerwy między kolejnymi posiłkami unormują się - Twoje dziecko zacznie wpadać w "jedzeniową" rutynę. Kiedy dziecko jest najedzone to jest większa szansa, że spokojnie prześpi dłuższy okres czasu. Prawdopodobnie ważniejsze od tego, jak długo dziecko śpi, jest sposób w jaki śpi. Niemowlęta nie powinny spać na brzuchu, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia Zespołu Nagłej Śmierci Noworodka (SIDS), co bywa przyczyną śmierci dzieci w wieku od dwóch tygodni do sześciu miesięcy. Najlepiej już od samego początku przyzwyczajać dziecko do spania na plecach. Jeżeli ma problem z zaśnięciem na plecach, można pozwolić mu zasnąć na brzuszku ale należy je odwrócić na plecy. Skoro jednak dziecko jest ułożone na plecach, nie może ono ćwiczyć swoich ramion, a tym samym nauka podpierania się zabiera mu więcej czasu. Aby temu zaradzić należy w czasie gdy dziecko się bawi kłaść je na brzuszku. Należy tylko pamiętać, aby odwrócić je na plecy po piętnastu minutach.

Noworodki nie są bardziej wrażliwe na zimno niż dorośli, dlatego należy utrzymywać pokój dziecięcy w temperaturze w której Ty czujesz się dobrze. Nie ma też potrzeby zawijania go w kilka kocyków, czy ubierania go cieplej niż Ty się normalnie ubierasz, ponieważ możesz doprowadzić tylko do przegrzania dziecka. Na jedną istotną rzecz należy jednak zwrócić uwagę. Mianowicie jedyną częścią ciała która wymaga dodatkowej ochrony, jest główka, przez skórę której dziecko traci dużo ciepła. Dlatego też nawet w niezbyt chłodne dni dziecko do ukończenia pierwszego roku życia powinno nosić czapeczkę. Wychodząc z dzieckiem na spacer należy włożyć dziecku kilka warstw ubranka, które lepiej zabepieczą je przed chłodem niż pojedyncze grube ubranie.

Ocena artykułu

4
z 36 głosów
5
 
(14)
4
 
(16)
3
 
(5)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4 z 36 głosów

83%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty