Zajęcza warga wynikiem palenia papierosów

Zajęcza warga wynikiem palenia papierosów
Ostatnie doniesienia zespołu naukowców z University of Michigan wskazują na kolejne zagrożenie wynikające z palenia papierosów. Dowiedziono, że papierosy w znaczący sposób zwiększają ryzyko urodzenia dziecka z rozszczepieniem wargi i podniebienia.

Wnioski jakie sformułowano w oparciu o badania porównawcze ponad sześciotysięcznej próby dzieci, są zatrważające- wypalanie 10 lub mniej papierosów dziennie zwiększa niebezpieczeństwo rozwinięcia się rozszczepu wargi i/ lub podniebienia o 50%, a już w przypadku kobiet wypalającyh więcej niż jedną paczkę ryzyko to sięga 78%.

Jak donoszą badacze ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego tym problemem wzrasta jeszcze bardziej u palących kobiet cierpiących na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze. Oba defekty upośledzają w znaczący sposób wiele funkcji życiowych- oddychanie, słuch, artykulację, odżywianie (przyjmowanie i rozdrabnianie pokarmu).

Dla umożliwienia dziecku samodzielnego funkcjonowania niezbędne jest przeprowadzenie szeregu operacji, ale i te nie pozwolą wyeliminować wad wymowy i urazu emocjonalnego.

Ocena artykułu

4.08
z 74 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(26)
4
 
(33)
3
 
(11)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.08 z 74 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty