Zajęcza warga wynikiem palenia papierosów

Wnioski jakie sformułowano w oparciu o badania porównawcze ponad sześciotysięcznej próby dzieci, są zatrważające- wypalanie 10 lub mniej papierosów dziennie zwiększa niebezpieczeństwo rozwinięcia się rozszczepu wargi i/ lub podniebienia o 50%, a już w przypadku kobiet wypalającyh więcej niż jedną paczkę ryzyko to sięga 78%.
Jak donoszą badacze ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego tym problemem wzrasta jeszcze bardziej u palących kobiet cierpiących na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze. Oba defekty upośledzają w znaczący sposób wiele funkcji życiowych- oddychanie, słuch, artykulację, odżywianie (przyjmowanie i rozdrabnianie pokarmu).
Dla umożliwienia dziecku samodzielnego funkcjonowania niezbędne jest przeprowadzenie szeregu operacji, ale i te nie pozwolą wyeliminować wad wymowy i urazu emocjonalnego.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Przepuklina pachwinowa - częsty problem
Chociaż jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, nie rozpoznana i nieleczona może być źródłem poważnych problemów
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Rodzaje znieczulenia
W potocznej opinii istnieją dwa rodzaje znieczuleń - narkoza czyli znieczulenie ogólne oraz blokada czyli znieczulenie przewodowe, miejscowe.