Przepuklina pachwinowa - częsty problem

Przepuklina pachwinowa - częsty problem
Spis treści
  1. Przyczyny przepukliny
  2. Objawy przepukliny
  3. Leczenie przepukliny
  4. Rodzaje operacji przepukliny

Wielu osób będzie cierpiało z powodu przepukliny w którymś momencie swego życia. Chociaż jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, nie rozpoznana i nieleczona może obniżyć zdolność do pracy, a jeśli będzie bardzo dużych rozmiarów może ograniczać zwykłe codzienne czynności. W rzadkich przypadkach przepuklina może stać się źródłem poważnych problemów. Wiele osób zastanawia się co to takiego jest przepuklina?

Przepuklina jest nieprawidłowym przemieszczeniem narządów jamy brzusznej poza anatomiczne granice jamy brzusznej ( w przypadku najczęściej wy stepujących przepuklin brzusznych). W jamie brzusznej panuje dodatnie ciśnienie, które nasila się przy kaszlu, parciu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów itp. W warunkach prawidłowych integralność jamy brzusznej jest utrzymywana poprzez prawidłowo ukształtowane powłoki brzuszne. Główną rolę w tym procesie odgrywają mięśnie i rozcięgna mięśni. W przypadku osłabienia któregoś z w/w elementów może dojść do uwypuklenia zawartości jamy brzusznej i powstania przepukliny

Przyczyny przepukliny

Istnieje szereg przyczyn mogących doprowadzić do powstania przepukliny. Istnieje przekonanie,że przepuklina powstaje nagle w czasie podnoszenia ciężkich przedmiotów. Nie jest to jednak do końca prawdą. Istotnie podnoszenie ciężkich przedmiotów powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej ale zwykle do powstania przepukliny dochodzi u osób, u których istniała wcześniej przepuklina lecz o niej nie wiedzieli. U części z nich mogło istnieć miejsce w powłokach jamy brzusznej o mniejszej wytrzymałości, np u osób w podeszłym wieku, a także u osób po przebytym urazie lub operacji brzusznej.

Przepukliny występują zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w każdym wieku, również u dzieci. Istnieją jednakże dwa okresy w życiu człowieka charakteryzujące się częstszym występowaniem przepuklin:

  • dzieciństwo- najczęściej w wyniku wrodzonych zaburzeń powłok jamy brzusznej oraz drugi okres
  • wiek podeszły, w którym mięśnie ulegają osłabieniu i zanikowi.

Przepukliny są bardziej rozpowszechnione wśród mężczyzn, najczęściej występując w okolicy pachwiny, zwane przepuklinami pachwinowymi . U kobiet częściej występują przepukliny udowe , pojawiające się tuż poniżej więzadła pachwinowego. Dzieci są najbardziej narażone na przepukliny pachwinowe, które w większości dotyczą chłopców. U niemowląt mogą występować przepukliny pępkowe. Najczęściej pojawiają się u wcześniaków wskutek niecałkowitego zamknięcia tzw. pierścienia pępkowego. Objawiają się w postaci wybrzuszenia w okolicy pępka. Przepukliny pępkowe u niemowląt są najczęściej mniej kłopotliwe niż inne rodzaje przepuklin, ponieważ mają tendencję do samoistnego cofania się w przeciągu pierwszych lat życia. Jeżeli to nie nastąpi należy je operować. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do lekarza pediatry, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Objawy przepukliny

Z reguły małe przepukliny nie powodują dolegliwości. Mogą okresowo pojawiać się w postaci niebolesnego guzka. Z czasem guzek może się powiększać i występować stale. Niektóre osoby mówią wtedy, że mają uczucie pociągania w okolicy guzka. Jest to z reguły okres kiedy przepuklina jest odprowadzana, tzn uciskając lekko można ją odprowadzić z powrotem do jamy brzusznej. W wielu przypadkach chorzy odczuwają wtedy ulgę. Guzek może się powiększać w czasie wysiłku, przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów, przy kaszlu i parciu. W miarę upływu czasu przepuklina zwiększa swoje rozmiary. Grozi to zawsze poważnymi powikłaniami. Każda przepuklina może ulec uwięźnięciu. Polega to na tym, że jelito stanowiące zawartość worka przepuklinowego ulega "zakleszczeniu", co powoduje przerwanie pasażu treści jelitowej oraz upośledzenie ukrwienia jelita. Uwięźnięcie przepukliny zawsze przebiega z nasilonymi objawami miejscowymi i ogólnymi. Do niepokojących objawów należą: żywo bolesne zaczerwienione uwypuklenie w miejscu przepukliny, któremu mogą towarzyszyć wymioty. Są to objawy świadczące o uwięźnięciu przepukliny oraz o rozwoju niedrożności jelit.

Leczenie przepukliny

Należy dobitnie stwierdzić, że przepuklina nigdy nie ulega samowyleczeniu( z wyjątkiem niektórych przypadków przepukliny pępkowej u dzieci). Na krótką metę, ograniczenie ciężkich wysiłków fizycznych, spadek wagi ciała, i/lub noszenie pasa przepuklinowego mogą zmniejszyć dolegliwości oraz spowodowane przez przepuklinę. Jednakże, jedynym skutecznym sposobem pozbycie się przepukliny jest operacja.

Rodzaje operacji przepukliny

Otwarta operacja na przepuklinie
Jest to klasyczna metoda, polegająca na wykonaniu nacięcia worka przepuklinowego. Uwalnia się część jelita, lub innej tkanki tworzącej zawartość worka przepuklinowego, które następnie są odprowadzane z powrotem jamy brzusznej. W końcu, ściana brzucha jest wzmacniana przez zszycie otaczających mięśni ze sobą. Niestety, jest to metoda obarczona skutkami niepożądanymi, z których najczęstsza jest przepuklina nawracająca. Czas zdrowienia wynosi od 4 do 6 tygodni.Blizna w miejscu po szyciu może się rozejść w późniejszym czasie, co często wymaga powtórnej operacji (nawracająca przepuklina).

Otwarta operacja z wykorzystaniem siatki z tworzywa sztucznego
Innym rodzajem operacji są te w których wykorzystuje się siatkę z tworzywa sztucznego (np.Dacron). Podstawową zaletą tego rodzaju operacji jest to iż pacjenci skarżą się na mniej dolegliwości i mogą wcześniej wrócić do codziennych zajęć. Ponadto stosowanie operacji z wykorzystaniem siatki z tworzywa wiąże się z mniejszą ilością nawrotów przepukliny.

Chirurgia laparoskopowa
W znieczuleniu ogólnym, chirurg wprowadza metalowe narzędzia przez ścianę brzucha. Jedno z nich jest kamerę video, służącą do pokazywania obrazu z jamy brzusznej podczas operacji. W trakcie operacji laparoskopowej chirurdzy używają również siatki z tworzywa sztucznego. Podobnie, jak w poprzedniej operacji, wyzdrowienie jest szybsze, niski odsetek nawrotów.

Ocena artykułu

3.87
z 108 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(22)
4
 
(65)
3
 
(11)
2
 
(5)
1
 
(5)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.87 z 108 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty