Wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi a serce

Wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi a serce
Najnowsze wyniki badań amerykańskich naukowców głoszą, że u osób z wysokim poziomem kwasu moczowego we krwi wzrasta ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Dr. Michael H. Alderman z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Yorku mówi, że ten niekorzystny efekt jest większy u kobiet niż u mężczyzn oraz prawdopodobnie większy u Afroamerykanów.

Kwas moczowy powstaje w procesie rozpadu starych komórek organizmu. W warunkach prawidłowych kwas moczowy jest eliminowany z organizmu przez nerki. W pewnych warunkach może jednak dojść do wzrostu jego stężenia we krwi. Może tak się stać gdy w organiźmie dochodzi do wzmożonego rozpadu komórek (nowotwory, łuszczyca, niedokrwistość, leczenie lekami przeciwnowotworowymi) albo do zaburzenia wydalania przez nerki ( tosowanie niektórych leków) oraz w wielu innych stanach chorobowych. Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi często łączy się z występowaniem nadwagi, zaburzeń przemiany tłuszczowej, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Osoby z w/w dolegliwościami są więc w grupie zwiększonego ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Naukowcy z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku dodatkowo zauważyli, że zarówno u mężczyzn i kobiet ryzyko rośnie w grupie osób powyżej 45 roku życia. Dr Alderman zauważa jednak, że nie jest jasne czy leczenie podwyższonego poziomu kwasu moczowego zredukuje to ryzyko. Być może u osób z innymi czynnikami ryzyka chorób serca takimi jak nadciśnienie tętnicze lub wysoki poziom cholesterolu, stwierdzenie podwyższonego poziomu kwasu moczowego będzie wskazówką do zastosowania bardziej agresywnego leczenia.

Źródło: The Journal of the American Medical Association 2000;283:2404-2410)

Ocena artykułu

4.57
z 67 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(44)
4
 
(20)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.57 z 67 głosów

96%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty