Stres u kobiety w ciąży przyczyną wad płodu

Stres u kobiety w ciąży przyczyną wad płodu
Duńscy lekarze, pod przewodnictwem dr Dorthe Hansen, przeprowadzili badania dotyczące wpływu stresu na jaki są narażone kobiet w ciąży na rozwój wad u ich dzieci.

Badane kobiety podzielono na dwie grupy: w pierwszej znalazły się te, które nie przeżyły dużego stresu w ciąży, w drugiej - te, które znajdowały się pod wpływem sytuacji stresowych, do których zaliczano między innymi śmierć członka rodziny lub pierwszą hospitalizację bliskiej osoby z powodu choroby serca lub nowotworu.

Po przeanalizowaniu danych okazało się, że częstość wad wrodzonych u dzieci kobiet narażonych na stres była dwukrotnie wyższa. Najbardziej szkodliwy wpływ miały tragiczne wydarzenia, do których dochodziło w pierwszych trzech miesiącach ciąży, w których formuje się większość narządów, więc wszelkie czynniki potencjalnie szkodliwe dla płodu mogą doprowadzić do najcięższych zaburzeń.

Czynnik ryzyka jakim jest stres powoduje zwiększenie we krwi stężenia hormonu, zwanego kortyzolem co może odpowiadać za wzrost stężenia glukozy we krwi i gorsze wykorzystane tlenu przez tkanki płodu. Według naukowców nie można wykluczyć, że matki w żałobie lub pozostające w głębokim stresie piją więcej alkoholu lub nieprawidłowo się odżywiają. Ich dieta może być uboga chociażby w kwas foliowy, niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego.

Ocena artykułu

4.46
z 63 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(45)
4
 
(9)
3
 
(3)
2
 
(5)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.46 z 63 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty