Początki uzależnienia od narkotyków

Początki uzależnienia od narkotyków
Spis treści
  1. Uzależnienie od narkotyków
  2. Uzależnienie fizyczne od narkotyków
  3. Uzależnienie psychiczne od narkotyków
Eksperymentowanie z narkotykami często jest podyktowane presją otoczenia, choćby podczas imprez ze znajomymi. Kiedy indziej może to być poczucie rozpaczy, nudy czy samotności tym, co prowadzi do pierwszych doświadczeń z narkotykami. Na tym etapie, ludzie myślą, że są w stanie przestać choćby zaraz. I niektórzy - mogą. Niestety, są też tacy, którym narkotyki wymykają się spod kontroli. Taka osoba może zacząć unikać przyjaciół, którzy pytają, albo wręcz żądają, żeby z tym skończył. Mogą po cichu się wycofać i zażyć linijkę kokainy w cichości własnej łazienki. Myśli o narkotyku powoli wypierają wszelkie inne zainteresowania. Przykładowo, plany towarzyskie ograniczają się do tego, czy uda się wziąć jakiś tam narkotyk. Poza tym, w takiej osobie zaczynają się zmiany fizjologiczne, zwane tolerancją, co znaczy, że ciało i mózg przyzwyczajają się do narkotyku. Dlatego też potrzeba jest większych i większych dawek dla otrzymania tego samego efektu. 

Uzależnienie od narkotyków

Dana osoba staje się w pełni narkomanem, kiedy całkowicie traci kontrolę i czuje, że nie może żyć bez narkotyku. Jest to zależność psychologiczna, która powoduje, że narkoman poświęci każdą najmniejszą cząstkę swego jestestwa, aby zdobywać i używać środka, który według niego sprawia, że jest szczęśliwy. Rodzina, przyjaciele, praca, czy szkoła przestają się liczyć. Kiedy narkoman kradnie pierścionek z domu przyjaciela, to nie myśli o tym, że rujnuje długoletnią przyjaźń, ale o tym, że może zdobyć więcej narkotyku.

Uzależnienie fizyczne od narkotyków

Nieprzerwane branie narkotyku prowadzi do uzależnienia fizycznego od niego. Ciało zaczyna potrzebować tego środka po to, aby funkcjonować. Jeśli narkotyku brakuje, organizm wpada we wściekłość i dana osoba zaczyna się czuć naprawdę źle, często w dużym niepokoju. Tego rodzaju reakcje na odstawienie zacznie utrudnia samodzielne rzucenie narkotyzowania się.

Uzależnienie psychiczne od narkotyków

Poza główną sceną, narkotyki dokonują zniszczeń w obrębie całego organizmu, w tym mózgu. Chociaż ich efekty różnią się w zależności od rodzaju narkotyku, według opinii naukowców większość z nich łączy jedna wspólna cecha. Przy długotrwałym braniu, rozum się zmienia pod wpływem narkotyków, i tak - osoba biorąca narkotyki zmienia się w narkomana. Uczucie szczęśliwości powstaje w ośrodkowym układzie nerwowym, dlatego mózg stanowi cel dla większości narkotyków. Przyjemne doznania powstały po to, aby człowiek mógł wykonywać czynności niezbędne do życia, jak jedzenie. Kiedy jemy jakąś egzotyczną potrawę, odczuwamy przyjemność i dlatego chcemy powtórzyć to jeszcze raz. Badania wykazały, że większość nadużywanych narkotyków prowadzi do znacznie większej przyjemności niż normalne czynności. Uważa się, że narkotyki po pewnym czasie uszkadzają drogi przewodzenia tych miłych doznań, a mózg zaczyna zachowywać się tak, jakby narkotyki były niezbędne do przeżycia. Skutki zażywania narkotyków są jeszcze bardziej poważne, jeśli kobieta jest w ciąży. Oprócz tego, że matka uszkadza sobie mózg, to jeszcze może wyrządzić nienarodzonemu dziecku ogromną krzywdę, które zawsze ma swój udział w każdej dawce przyjmowanej przez jego matkę. Normalny rozwój płodu jest niezwykle delikatnym procesem, dlatego narkotyki mogą doprowadzić do poronienia, albo przedwczesnego porodu. W innych przypadkach, dziecko rozpoczyna życie na naszym świecie już poważnie uzależnione od narkotyków i musi bardzo ostrożnie od nich odstawiane od momentu urodzenia. Później, takie dzieci są często kapryśne i nadwrażliwe. Niektóre badania donoszą, że kończy się to problemami z zachowaniem i nauką, ale nie ma jeszcze co do tego pełnej pewności, ponieważ inne badania nie potwierdziły takiej tezy.

Ocena artykułu

4.22
z 49 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(23)
4
 
(20)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.22 z 49 głosów

88%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty