Nikotynowa terapia zastępcza
- Nikotynowa terapia zastępcza
- Guma do żucia z nikotyną
- Plastry nikotynowe
- Objawy towarzyszące rzucaniu palenia papierosów
Nikotynowa terapia zastępcza
Nikotynowa terapia zastępcza jest to popularna metoda leczenia farmakologicznego, która łagodzi objawy głodu nikotynowego (pragnienie nikotyny, drażliwość, frustracja, gniew, lęk, trudności w koncentracji, niepokój, bezsenność, zwolnienie czynności pracy serca, zwiększenie apetytu, zwiększenie masy ciała).
W świetle badań nad leczeniem uzależnień, nikotynowa terapia zastępcza, tzn. podawanie nikotyny w kontrolowanych dawkach w formie gumy do żucia lub plastrów, przynosi najlepsze efekty. Palacze używający NTZ 2- 4 razy częściej rzucają nałóg niż palacze nie stosujący NTZ.
Proces leczenia w myśl tej terapii obejmuje dwa etapy:
- po całkowitym zaprzestaniu palenia regularnie podawana jest nikotyna w postaci gumy do żucia- pozwala to zminimalizować objawy głodu nikotynowego;
- od chwili, kiedy pacjent zdołał pokonać uzależnienie o charakterze psychogennym, następuje stopniowe zmniejszanie dawki gumy nikotynowej aż do jej całkowitego wyeliminowania.
NTZ dopuszcza stosowanie gumy lub plastrów jako preparatów stanowiących źródło nikotyny.
Guma do żucia z nikotyną
Nikotyna uwalniana podczas żucia gumy trafia do krwiobiegu poprzez śluzówkę jamy ustnej. Dawka nikotyny przyswajanej w ten sposób zależy od ilości listków gumy, które osoba w ciągu dnia będzie żuła. Stosowanie gumy przynosi dobre rezultaty, ale gorsze niż używanie plastrów. W celu zmaksymalizowania korzyści, zalecany jest określony sposób żucia. W celu uwolnienia nikotyny, należy wykonać przynajmniej 15 ruchów żujących. Kiedy pojawi się mrowienie w jamie ustnej, należy gumę umiejscowić pomiędzy policzkiem, a zębami i dziąsłami. Kiedy mrowienie ustąpi, należy wznowić żucie. Jeden kawałek gumy powinien być żuty przez około 20- 30 minut.
Należy pamiętać:
- osoby palące więcej niż 20 papierosów dziennie lub zapalające pierwszego papierosa do 30 minut po obudzeniu powinni żuć gumę zawierającą 4 mg nikotyny, pozostali 2mg;
- nie należy spożywać płynów przed i w czasie żucia gdyż zmieniają one pH w jamie ustnej i zmniejszają ilość wchłoniętej substancji;
- gumy nie powinno się żuć dłużej niż kilka miesięcy;
- przeciwwskazania: czynna choroba stawu skroniowo-żuchwowego, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, czynna choroba wrzodowa, zapalenie przełyku, ciąża i okres karmienia.
Plastry nikotynowe
Pozwalają zniwelować przykre skutki rzucania palenia poprzez dostarczanie określonej dawki nikotyny przez powłoki skórne do krwi. Na rynku dostępne są różne rodzaje plastrów nikotynowych ich stosowanie ułatwi palaczom przejść nieprzyjemny okres.
Zalety:
Stosowanie plastrów daje bardzo dobre efekty uboczne zaś przynosi najlepsze skutki. Ponadto są łatwe w użyciu- nakleja się je na nieowłosioną skórę, np. na ramieniu.
Wady:
Czasami stosowanie plastrów może wywoływać wysypkę na skórze.
Należy pamiętać:
- plastry działają 16 godz (plaster dzienny) lub 24 godz (plaster całodobowy);
- plastry przykleja się na nieowłosioną skórę ramienia;
- na początku przez 8 tyg stosuje się plastry z 15 mg nikotyny, później przez 2 tyg z10 mg nikotyny i przez ostatnie 2- 3 tyg z 5 mg nikotyny.
Objawy towarzyszące rzucaniu palenia papierosów
Bez względu na rodzaj preparatu, jaki zaleci Ci lekarz lub wybierzesz sam, musisz pamiętać o tym, że pewne symptomy towarzyszące rzucaniu paleniu są nieuniknione. Najbardziej uciążliwym jest pragnienie sięgnięcia po papieros. Dla nałogowych palaczy szczególnie pomocne może być łączenie różnych preparatów. Nie należy jednak stosować kombinacji preparatów bez konsultacji z lekarzem.