Jak dbać o dom alergika?

Jak dbać o dom alergika?
Spis treści
  1. 1. Walcz z roztoczami
  2. 2. Uważaj na detergenty
  3. 3. Dbaj o temperaturę w domu
  4. 4. Ostrożnie z roślinami
  5. 5. Unikaj wielkiego sprzątania

Najlepiej unikać w nim dywanów, sprzątać go naturalnymi detergentami, a także zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza.

1. Walcz z roztoczami

To one w największym stopniu powodują alergię. Ich głównym siedliskiem nie jest, jak się potocznie uważa, kurz, ale łóżko. Właśnie dlatego należy co tydzień prać pościel w temperaturze powyżej 60 stopni. Idealnie byłoby robić to samo z kołdrą. Do sprzątania domu dobrze jest używać odkurzacza z filtrami HEPA. Należy regularnie odkurzać nim zasłony, dywany czy wszelkie meble z obiciami, w tym kanapy i fotele. W domu alergika najlepiej jednak unikać dywanów, a zasłony zamienić na rolety. Przy bardzo silnej alergii, konieczny może być dodatkowo oczyszczacz powietrza, które wyłapuje latający kurz. Podobnie bardzo przydatny, a właściwie niezbędny, okazuje się zimą, gdy w powietrzu wzrasta poziom cząsteczek PM 2,5 i PM 10, pochodzących ze smogu. Mogą one nasilać objawy ze strony układu oddechowego, podrażniać oczy czy skórę. Alternatywą dla niego nie jest wcale trzymanie przez cały czas zamkniętych okien, bo dom alergika musi być regularnie wietrzony.

2. Uważaj na detergenty

Dla alergików niebezpieczny jest nie tylko kurz, ale również zbyt agresywne środki czyszczące. Dowiedziono, że wdychanie detergentów działa na Twój układ oddechowy, w tym płuca, tak samo jak papierosy. To niebezpieczne zwłaszcza dla astmatyków. Właśnie dlatego dom alergika powinien być czyszczony jedynie naturalnymi, ekologicznymi detergentami, pozbawionymi chloru czy amoniaku, lub tymi domowymi, jak soda oczyszczona, ocet czy kwasek cytrynowy. Idealnie, aby nie miały też silnego zapachu.

3. Dbaj o temperaturę w domu

Mogą w nim uczulać nie tylko roztocza, ale też pleśń. Najłatwiej rozwija się ona w niskich temperaturach, dlatego w domu alergika powinno być zawsze ciepło. Idealna temperatura to osiemnaście, dwadzieścia stopni. Pleśni sprzyja też wysoka wilgotność, której należy unikać w domu. Jeśli masz z nią problem w mieszkaniu, konieczny może być zakup miejscowych osuszaczy lub zamówienie profesjonalnej usługi osuszania.

4. Ostrożnie z roślinami

Przy alergii na pyłki ryzykowne są też domowe rośliny. Aby uniknąć sytuacji, w której kaszlesz lub kichasz za każdym razem, gdy wracasz do domu i nie wiesz, co Cię uczula, wybieraj tylko rośliny przyjazne alergikom. Stosunkowo rzadko uczula na przykład filodendron, dracena czy aloes zwyczajny. Pamiętaj jednak o jednej ważnej rzeczy - regularnie, przynajmniej raz, dwa razy w tygodniu, starannie przecieraj ich liście. Na kwiatach niezwykle łatwo gromadzi się kurz i w rezultacie roztocza.

5. Unikaj wielkiego sprzątania

Świąteczne porządki, duże sprzątanie przed imprezą czy nawet cotygodniowe odkurzanie, przy silnej astmie czy alergii, lepiej powierzyć komuś innego. Mogą one spowodować silne i nagłe zaostrzenie objawów u osób, które się nie odczulały. Tak zdarza się zwłaszcza przy egzemie czy astmie. Jeśli nie ma kto Cię w nim wyręczyć, zatrudnij pomoc domową. Sprzątanie w Poznaniu i innych miastach nie musi kosztować fortuny i wymagać godzin spędzonych na telefonach do znajomych. Zamówisz je łatwo przez internet, a do tego możesz robić to naprawdę bardzo okazjonalnie  - raz na tydzień czy miesiąc, gdy czekają Cię większe porządki.

 

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty