Uczulenie na kurz domowy a ryzyko wystąpienia astmy

Uczulenie na kurz domowy a ryzyko wystąpienia astmy
Badania przeprowadzone wśród osób z uprzemysłowionych krajów Zachodu wskazują na związek między uczuleniem na alergeny obecne w powietrzu przez cały rok (jak np. kurz) a rozwojem astmy i na związek między uczuleniem na sezonowe alergeny a wystąpieniem alergicznego nieżytu nosa.

Naukowcy z Harvard School of Public Health i Anhui Medical University Center for Ecogenetics and Disease Control postanowili sprawdzić, czy u mieszkańców Chin występują powiązania między alergenami a astmą i alergicznym nieżytem nosa. Wyniki tej pracy opublikowano na łamach najnowszego wydania czasopisma American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

W badaniu uczestniczyło ponad 10 tys. mieszkańców Chin z ponad 2,5 tys. rodzin, w których astma występowała u co najmniej dwójki rodzeństwa. U wszystkich wykonywano skórne testy wrażliwości na określone alergeny, w tym roztocza obecne w kurzu, pleśń i jedwab.

Okazało się, że prawie połowa uczestników była uczulona na przynajmniej na jeden z badanych alergenów. Uczulenie na kurz domowy zwiększało ryzyko wystąpienia astmy. Natomiast uczulenie na jedwab było najsilniejszym czynnikiem prognostycznym co do wystąpienia alergicznego nieżytu nosa.

Analiza wykazała, że alergiczny nieżyt nosa rzadziej występuje wśród osób z astmą pochodzących z Chin w porównaniu z mieszkańcami krajów zachodnich.

Ocena artykułu

4.17
z 35 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(13)
4
 
(16)
3
 
(5)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.17 z 35 głosów

83%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty