Zmarszczki i metody ich likwidacji
- Czym jest toksyna botulinowa
- Jak działa toksyna
- Na czym polega leczenie
- Kiedy można używać preparatów toksyny botulinowej
- Jak długo utrzymuje się efekt
- Kiedy nie wolno wykonać zabiegów
- Czy leczenie preparatem jest bezpieczne
- Czy botulina jest tylko dla kobiet
Proste leczenie toksyną botulinową może skutecznie wygładzić linie mimiki twarzy i przywrócić jej młodość i świeżość.
Czym jest toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa jest najsilniejszą znaną toksyną biologiczną. Jest neurotoksyną wytwarzaną przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Znamy 7 typów antygenowych toksyny oznaczonych od A - G. Do zatrucia u ludzi dochodzi po spożyciu zakażonych konserw głównie typem A, B i E.
W handlu znajdują się dwa preparaty farmakologiczne toksyny botulinowej typu A:
- Dysport - firmy Beaufour Ipsen International
- Botox - firmy Allergan
Jak działa toksyna
Wyraz twarzy jest wypadkową działania bodźców wysyłanych przez mózg do komórek mięśniowych. Toksyna botulinowa blokuje przechodzenie bodźców z nerwów do drobnych mięśni twarzy związanych z liniami wyrazu twarzy. Zapobiega skurczowi tych mięsni a jednocześnie marszczeniu i fałdowaniu się skóry prowadząc do rozluźnienia mięśnia i znajdującej się nad nim skóry. Przywrócenie funkcji zakończeń nerwowo mięśniowych zachodzi po około 4-6 miesiącach z czym wiąże się efekt działania toksyny.
Toksyna działa jedynie w obrębi mięśni do których została wstrzyknięta, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W efekcie wyraz twarzy nie zmienia się, natomiast znikają zmarszczki. Następstwem leczenia nie jest zamrożenie mimiki twarzy.
Na czym polega leczenie
Preparat zawierający jad kiełbasiany jest wstrzykiwany przy użyciu jednorazowej strzykawki, zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Bardzo małą ilość preparatu rozpuszcza się w roztworze soli fizjologicznej i bardzo precyzyjnie wstrzykuje w kilka miejsc na twarzy. Podczas zabiegu pacjent znajduje się z w pozycji siedzącej. Ból związany ze wstrzyknięciami jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego a więc bezpośrednio po nim można podjąć zwykłą aktywność. Zabieg trwa około 15 minut w zależności od liczby leczonych miejsc.
Botulina zaczyna działać po 2-3 dniach od wstrzyknięcia a pełen efekt leczenia może być widoczny dopiero po 7-14 dniach.
Kiedy można używać preparatów toksyny botulinowej
Toksyna botulinowa jest szeroko stosowany w usuwaniu:
- zmarszczek między brwiami
- poziomych linii na czole
- kurzych łapek lub linii śmiechu między oczami
Jest coraz powszechniej stosowany w celu wygładzenia linii szyi oraz unoszenia brwi, co nadaje im młodszy wygląd i łagodzi wyraz oczu.
Jak długo utrzymuje się efekt
Efekt leczenia jest przemijający i utrzymuje się przez około 4-6 miesięcy lub dłużej (nawet do 1,5 roku), w zależności od osoby. Jeżeli będziesz zadowolona/zadowolony z efektu możesz regularnie powtarzać zabieg, zwiększając liczbę miejsc na twarzy obejmowanych leczeniem. Efekt leczenia zanika stopniowo. Wstrzyknięcia należy wykonywać 2-3 krotnie w ciągu roku.
Wczesne badania kliniczne wykazują, że czas utrzymywania się efektów leczenia wydłuża się co wiąże się z zmniejszeniem częstotliwości kolejnych wstrzyknięć bez zmniejszenia skuteczności terapii.
Stosując botulinę pacjent traci przyzwyczajenie używania określonych mięśni mimicznych i po zakończeniu działania toksyny efekt działania toksyny może pozostać Tak więc botulina ma znaczenie prewencyjne w powstawaniu zmarszczek mimicznych.
Kiedy nie wolno wykonać zabiegów
Terapia toksyną botulinową w celach estetycznych jest stosunkowo prosta, jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych i bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności.
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegów podania toksyny botulinowej są:
- choroby płytki nerwowo-mięśniowej (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
- alergia na albuminę ludzką
- alergia na toksynę botulinową typu A
- przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych
Czy leczenie preparatem jest bezpieczne
Do najczęstszych działań niepożądanych należy:
- ból w momencie iniekcji
- małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia jeżeli igła natrafi na niewielkie naczynie
- mały, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji
- zbytnie obniżenie brwi lub zbyt duże uniesienie w przypadku leczenia zmarszczek czołowych
Nie istnieje ryzyko żadnych blizn bądź uszkodzeń, a miejsce wstrzyknięcia jest niewidoczne.
Aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się toksyny ważne jest unikanie masowania i pocierania mięśni do których podano toksynę przez 4 godziny po zabiegu. Należy w tym czasie unikać schylania głowy np przy zawiązywaniu butów czy też podczas snu.
Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zależy od mięśnia do którego podaje się preparat i powinno być szczegółowo omówione z lekarzem przed wykonaniem zabiegu.
Preparaty botuliny nie powinny być stosowane w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ nie przeprowadzono wystarczającej ilości badań, które potwierdziłyby brak wpływu leku na płód i mleko matki
Czy botulina jest tylko dla kobiet
Botulina jest równie skuteczny u mężczyzn jak i u kobiet. W praktyce mężczyźnie coraz częściej decydują się na leczenie, by wyglądać młodziej. Skuteczność w usuwaniu linii zmartwienia powoduje, że metoda ta jest popularna wśród wielu biznesmenów, dając im świeżość i zwiększając przystępność np w negocjacjach.