Antybiotykoterapia a alergie i astma

Antybiotykoterapia a alergie i astma

Podawanie antybiotyków dzieciom w pierwszych 6 miesiącach życia, zwiększa ryzyko rozwinięcia się u nich w ciągu następnych 7 lat astmy oraz alergii na zwierzęta, ambrozję i roztocza. Jednak obecność w domu przynajmniej dwóch zwierząt (kota, psa) zmniejsza podatność dzieci na te alergeny.

Specjaliści nie twierdzą, że dzieci nie powinny przyjmować antybiotyków, ale podkreślają, że lekarze muszą być ostrożniejsi w przepisywaniu ich tak małym dzieciom. W przeszłości wiele antybiotyków było przepisywanych niepotrzebnie, np. w przypadku infekcji wirusowych jak przeziębienie czy grypa, kiedy i tak nie odnosiły efektu.

Według ekspertów antybiotyki uszkadzają układ pokarmowy, jednocześnie opóźniając rozwój dziecięcego układu odpornościowego. W trakcie badań obserwowano 448 dzieci od narodzin do 7 roku życia. Okazało się, że 49% dzieci przyjmowało antybiotyki w ciągu ich pierwszych 6 miesięcy życia, najczęściej była to penicylina.

U dzieci w wieku 7 lat, które w swoich pierwszych 6 miesiącach przyjmowały przynajmniej jeden antybiotyk, stwierdzono następujące zależności:

  • Ryzyko alergii było 1.5 raza większe, niż u dzieci nieprzyjmujących antybiotyków. Były też ponad dwukrotnie bardziej narażone na rozwój astmy.
  • Dzieci były 1.7 razy bardziej narażone na alergie i 3 razy bardziej na astmę, jeżeli mieszkały z mniej niż dwoma zwierzętami.
  • Prawie dwukrotnie większe ryzyko alergii, jeżeli matka była alergiczką.
  • 3 razy większe prawdopodobieństwo alergii w przypadku, gdy były karmione piersią dłużej niż 4 miesiące. Karmienie piersią nie miało wpływu na związek między antybiotykami a astmą.

Ocena artykułu

4.13
z 39 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(17)
4
 
(16)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.13 z 39 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty