Zanieczyszczenie powietrza sprzyja napadom astmy

Zanieczyszczenie powietrza sprzyja napadom astmy
Astma to przewlekła choroba dróg oddechowych w trakcie której występują stany odwracalnego zwężenia oskrzeli wynikające z nadmiernej reaktywności na takie czynniki jak: alergeny (np. domowy, sierść zwierząt, pyłki drzew), zakażenia wirusowe, zanieczyszczenie powietrza, pokarmy czy wysiłek fizyczny. Jest to najczęściej występująca przewlekła choroba układu oddechowego wieku dziecięcego i co należy podkreślić, częstość występowania tego schorzenia wciąż rośnie. Odpowiedzialne za to może być zwiększające się zanieczyszczenie środowiska.

We wcześniejszych opracowaniach wykazano związek pomiędzy poziomem zanieczyszczenia powietrza a nasileniem dolegliwości ze strony układu oddechowego w krajach europejskich. Naukowcy z Chinese University of Hong Kong postanowili określić, czy taka zależność występuje też w Azji. Artykuł na ten temat opublikowano na łamach najnowszego wydania czasopisma Clinical & Experimental Allergy.

Zbierano informacje na temat liczby przyjęć do szpitala z powodu zaostrzenia astmy wśród dzieci w wieku poniżej 15 lat. Gromadzono też dane dotyczące stężenia różnych substancji zanieczyszczających powietrze, w tym dwutlenku siarki.

Analiza wykazała, że wraz ze wzrostem stężenia substancji zanieczyszczających w powietrzu, rosła liczba hospitalizacji. Nie stwierdzono natomiast związku między liczbą przyjęć do szpitala a takimi parametrami jak: temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne czy wilgotność powietrza.

Badanie potwierdza wyniki poprzednich analiz wskazujące, że zanieczyszczenie powietrza wiąże się ze zwiększoną liczbą zaostrzeń w przebiegu astmy jak i z podwyższoną śmiertelnością z powodu tej choroby. 23.05.2001

Ocena artykułu

4.57
z 72 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(47)
4
 
(22)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.57 z 72 głosów

96%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty