Znieczulenie u dentysty w pigułce - rodzaje, działanie, skutki uboczne

Znieczulenie u dentysty w pigułce - rodzaje, działanie, skutki uboczne
Spis treści
  1. Znieczulenia dentystyczne - jakie rodzaje oferowane są w klinikach stomatologicznych?
    1. Znieczulenia powierzchniowe - delikatne i bezbolesne
    2. Znieczulenia nasiękowe - najpopularniejsze i skuteczne
    3. Znieczulenia przewodowe - w ekstremalnych sytuacjach
    4. Znieczulenie komputerowe - nowatorskie rozwiązanie
  2. Znieczulenia stomatologiczne - jak działają owe preparaty?
  3. Znieczulenia dentystyczne - jakie mogą być ich skutki?

Z wizytami u stomatologów związanych jest wiele stereotypów. Do najpopularniejszych z nich należy ten przekonujący, że leczenie zębów jest bolesne. Dawniej nasi rodzice czy dziadkowie byli leczeni zupełnie innymi metodami niż te wykorzystywane w dniu dzisiejszym. Stąd też wzięło się przekonanie, że wizyta w gabinecie dentystycznym nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. 

Obecnie jednak stomatologia, będąca dziedziną medycyny, uległa znacznemu rozwojowi. Stosuje się w niej liczne preparaty do dezynfekcji oraz środki znieczulające. Teraz udając się do dentysty nie musimy się obawiać, że leczenie naszego zęba będzie bolesne. Wręcz przeciwnie, lekarz ma do dyspozycji rozmaite preparaty znieczulające, jak np. Lignocainum, który jest stosowany podczas różnych zabiegów (nie tylko tych stomatologicznych), Citocartin – używany podczas przeprowadzania leczenia, które mogłoby być dla pacjenta bolesne oraz taki środek jak Ubistesin (z uwagi na swój skład jest dedykowany do stosowania także u dzieci). Jak więc widać, wizyta u dentysty w obecnych czasach nie może być bolesna. Jednak czy wiemy jak działają znieczulenia, jakie rodzaje wyróżniamy i jakie mogą być skutki uboczne związane z ich zaaplikowaniem? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, sprawdź nasz artykuł!

Znieczulenia dentystyczne - jakie rodzaje oferowane są w klinikach stomatologicznych?

Możliwość bezbolesnego leczenia zębów wydaje się być czymś abstrakcyjnym. A jednak, obecnie jest to możliwe. Co więcej, udając się do kliniki stomatologicznej, coraz częściej dentyści aplikują w dziąsło pacjenta środek znieczulający, nawet jeśli zabieg, jaki będzie przeprowadzany, wcale nie kwalifikuje się do bolesnych. Większość dentystów nie chce, by pacjenci kojarzyli wizyty w ich gabinetach z czymś nieprzyjemnym. Wręcz przeciwnie, stomatolodzy pragną zapewnić pacjentom jak największy komfort podczas wizyty. Dlatego też często pacjenci otrzymują znieczulenia, które mają zminimalizować strach przed bólem. Każdy lekarz wie, że środki znieczulające mogą mieć różnorodny wpływ na organizmy pacjentów. Dlatego też wciąż opracowywane są preparaty, które pozwolą uśmierzyć ból jak najmniejszą dawką leku wprowadzaną do organizmu. Wyróżniamy kilka różnych rodzajów znieczuleń. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Znieczulenia powierzchniowe - delikatne i bezbolesne

Znieczulenia powierzchniowe są jednym z kilku rodzajów znieczuleń miejscowych. Najczęściej możemy je spotkać w postaci aerozolu lub żelu, który nanosi się na powierzchnię śluzówki jamy ustnej lub dziąsła. Preparat ten zostaje wchłonięty przez nabłonek, w którym znajdują się nerwy i zaczyna na nie oddziaływać. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to rodzaj znieczulenia, który ukoi ból występujący podczas ingerencji w głębsze struktury zęba. Zazwyczaj tego typu preparaty stosuje się na powierzchnie, gdzie będzie dokonywane wkłucie mające na celu zaaplikowanie właściwego preparatu znieczulającego. Znieczulenia powierzchniowe stosuje się także podczas wyrywania zębów mlecznych, których korzenie nie są w najlepszym stanie. Owe preparaty nie działają długo, a w dodatku nie są zbyt mocnymi środkami.

Znieczulenia nasiękowe - najpopularniejsze i skuteczne

Znieczulenia nasiękowe także są rodzajem znieczuleń miejscowych, jednakże aplikuje się je nieco inaczej niż wyżej wymienione powierzchniowe. Owe leki to najbardziej znane nam rodzaje znieczuleń. Są one dostarczane do jamy ustnej pacjenta przy pomocy strzykawki wyposażonej w cienką igłę. Czasem lekarz stosuje jedno wstrzyknięcie, a innym razem nakłuwa dziąsło oraz błonę śluzową kilkukrotnie. Jest to uzależnione od złożoności i skomplikowania zabiegu jaki ma być przeprowadzony. Taki preparat zaaplikowany w jamie ustnej pacjenta, ma za zadanie zablokować drobne przewody nerwowe w miejscu, gdzie został on wstrzyknięty. Dodatkowo jego działanie może sięgać nawet do kości, porażając nerwy znajdujące się w danym obszarze. Znieczulenia nasiękowe są najczęściej wykorzystywanym przez dentystów rodzajem znieczuleń. Stosuje się je najczęściej tuż przed przeprowadzeniem zabiegów z dziedziny stomatologii zachowawczej, endodoncji, ekstrakcji zębów oraz protetyki.

znieczulenia dentystyczne.jpg

Poszukujesz preparatów i materiałów stomatologicznych? Wejdź na https://mixdent.pl/pl/!

Znieczulenia przewodowe - w ekstremalnych sytuacjach

Znieczulenia przewodowe najczęściej są wykorzystywane przez chirurgów stomatologicznych, którzy mają przeprowadzić ekstrakcję zęba. Ten typ znieczulenia pomaga wywołać efekt odrętwienia części szczęki, w której znajduje się znieczulony nerw. Jest to niezwykle mocny rodzaj znieczulenia, którego zadaniem jest zapewnienie maksymalnego komfortu pacjentowi, który przybył do kliniki w celu usunięcia zęba. Niezwykle istotne jest zaaplikowanie znieczulenia w takie miejsca, które mają bezpośredni kontakt z popsutym zębem. Dzięki temu pacjent podczas przeprowadzania zabiegu ekstrakcji, nie będzie odczuwał bólu, a jedynie odrętwienie w obrębie pewnej części szczęki.  

Znieczulenie komputerowe - nowatorskie rozwiązanie

Coraz większy odsetek stomatologów szuka nowych rozwiązań, mających zapewnić  pacjentom niebywały komfort podczas zabiegów przeprowadzanych w obrębie ich jamy ustnej. Dlatego też znaczną popularność zyskują znieczulenia komputerowe. Pozwalają na zastosowanie każdego rodzaju znieczulenia, które do tej pory lekarz mógł jedynie zaaplikować wykorzystując strzykawkę. W wielu nowoczesnych klinikach, znajdują się tego typu komputery, które pozwalają lekarzowi wybrać właściwy program znieczulenia. Ta nowoczesna metoda sprawia, że dentysta nie musi samodzielnie podawać pacjentowi znieczulenia. Tę czynność wykonuje za niego komputer, który delikatnie wprowadza preparat znieczulający do jamy ustnej pacjenta.

Znieczulenia stomatologiczne - jak działają owe preparaty?

Niemalże wszystkie preparaty stosowane do znieczulenia miejscowego mają podobny sposób działania. Po zaaplikowaniu ich w dany obszar w jamie ustnej, blokują przewodzenie impulsów bólowych, które przedostają się przez system nerwowy aż do mózgu. Innymi słowy, informacje, jakie tkanki powinny wysyłać do mózgu, nie zostają mu przekazane. Czas trwania znieczuleń stomatologicznych jest zróżnicowany. Najczęściej zależy od tego, jak mocny jest podawany pacjentowi preparat. Znieczulenie może działać od 1 godziny do nawet 3 godzin. Warto jednak wiedzieć, że każdy organizm inaczej może reagować na dane znieczulenie, tak więc u jednych pacjentów działa ono dłużej, a u innych krócej.

Znieczulenia dentystyczne - jakie mogą być ich skutki?

Każdy lek podawany pacjentowi może mieć skutki uboczne. Podobnie wygląda sytuacja w związku z wprowadzaniem do organizmu substancji znieczulających. Znieczulenia miejscowe, nawet te wykonane w sposób prawidłowy, mogą mieć pewne skutki uboczne. Do powikłań występujących po podaniu środka znieczulającego możemy zaliczyć m.in. zatrucie pacjenta, omdlenia czy też zaburzenia rytmu serca. Po zaaplikowaniu środka znieczulającego mogą występować u pacjenta także liczne skutki uboczne, takie jak uszkodzenia naczyń krwionośnych lub nerwów, które zostały naruszone poprzez źle wprowadzoną igłę.

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty