33 tydzień ciąży

33 tydzień ciąży
Spis treści
  1. Rozwój twojego dziecka
  2. Twoja ciąża

Rozwój twojego dziecka

W ciągu tych ostatnich tygodni przed porodem miliardy rozwiniętych neuronów w mózgu twojego dziecka pomagają mu uczyć się środowiska wewnątrzmacicznego, umożliwiając mu nawet słyszenie, odczuwanie dotykiem oraz widzenie. Źrenice oczu mogą już pochłaniać światło, zwężać się i rozszerzać, umożliwiając dziecku widzenie niewyraźnych kształtów. Tak jak noworodek, twoje dziecko przesypia teraz większość czasu. W czasie snu doświadcza nawet fazy REM oraz ma marzenia senne!

Płuca twojego dziecka są już niemal zupełnie dojrzałe. Postępuje gromadzenie tkanki tłuszczowej pod skórą płodu, co zapewnia mu utrzymywanie ciepła oraz ochrania przed urazami. W czasie ostatnich tygodni przed porodem dziecko sporo przybywa na wadze.

Do tej pory twoje dziecko powinno już ułożyć się w pozycji odpowiedniej do porodu. Twój lekarz powie ci czy ułożyło się ono główką czy nóżkami do dołu .

Twoja ciąża

Na dwa miesiące przed porodem możesz zastanawiać się jak poradzisz sobie z bólem podczas porodu. Być może będziesz chciała nauczyć się technik oddychania, które zmniejszają uczucie bólu. Być może chciałabyś otrzymać leki znieczulające, które jednak mogą dawać nudności w czasie porodu. Może pomyśleć o znieczuleniu dokręgosłupowym, czyli wprowadzeniu leków przez cewnik założony w dolnej części kręgosłupa, co bardzo skutecznie zmniejsza ból. Mimo że nie musisz jeszcze podejmować decyzji, porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwościach i sposobach znieczulania przy porodzie.

Ocena artykułu

4.1
z 137 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(48)
4
 
(62)
3
 
(21)
2
 
(5)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.1 z 137 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty