Wizyta przedoperacyjna

Wizyta przedoperacyjna
Spis treści
 1. Jakie informacje są niezbędne dla anestezjologa?

Pacjent spotyka się z anestezjologiem po raz pierwszy podczas wizyty przedoperacyjnej zwykle w przeddzień planowanego terminu operacji. Podczas wizyty anestezjolog dokładne zapoznaje się ze stanem zdrowiem pacjenta na podstawie:

 • wszelkich informacji z wywiadu,
 • informacji zebranych od rodziny
 • dokumentacji medycznej
Badanie anestezjologiczne jest przeprowadzane przed każdym znieczuleniem, i ma za zadanie zebranie jak największej ilości istotnych danych, na podstawie których wybrana zostanie najlepsza i najbezpieczniejsza dla danego pacjenta metoda znieczulenia uwzględniająca stan chorego..

Jakie informacje są niezbędne dla anestezjologa?

 • aktualne i przebyte choroby serca, płuc, tarczycy, astma, choroby psychiczne, zapalenia żył, częste infekcje, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby neurologiczne itp.
 • przebyte operacje (rodzaj, przyczyna, rodzaj stosowanego znieczulenia, ewentualne powikłania, przebieg okresu pooperacyjnego)
 • uczulenia na leki i pokarmy
 • aktualnie przyjmowane leki i ich dawki
 • uzależnienia
 • ewentualna ciąża
 • dotychczas wykonane badania

Dla prawidłowego przeprowadzenia znieczulenia niezbędne jest udzielenie wyczerpujących i prawdziwych odpowiedzi na wszelkie pytania.

Po zebraniu powyższych informacji anestezjolog dokładnie bada chorego, sprawdza wyniki badań dodatkowych (morfologia, grupa krwi, zdjęć rentgenowskich, EKG itp.). Na podstawie tych informacji lekarz wybiera najlepszą dla pacjenta metodę znieczulenia , wyjaśniając pacjentowi szczegóły metody, jej wady i zalety oraz możliwe powikłania. Ostateczny wybór znieczulenia następuje po uzgodnieniu z pacjentem. Chory zostaje również powiadomiony o konieczności wyjęcia przed operacja wszelkich usuwalnych protez zębowych oraz o konieczności pozostawania bez jedzenia i picia przez 6 godzin. Konieczne jest również zdjęcie wszelkiej biżuterii, zmycie paznokci z lakieru..

Na specjalnym formularzu pacjent podpisuje zgodę na znieczulenie i wszelkie inne procedury medyczne (np. wkłucia do naczyń krwionośnych, kroplówki, ewentualne podawanie krwi, zmianę sposobu znieczulania itp.), które mogą okazać się konieczne podczas operacji i znieczulenia.

W wielu szpitalach praktykowane jest rozdawanie pacjentom ankiety przedoperacyjnej. Umieszczone są w niej pytania o stan zdrowia osoby, która ma być znieczulana. Przykładowa ankieta:

Ankieta anestezjologiczna

W celu umożliwienia najbezpieczniejszej i najwłaściwszej metody znieczulenia uprzejmie prosimy o dokładne wypełnienie poniższej ankiety. Prosimy o zakreślenie odpowiedzi tak lub nie.

W przypadku odpowiedzi tak prosimy o szczegółową informację w rubryce Uwagi pacjenta. Lekarz anestezjolog wyjaśni wszelkie wątpliwości w trakcie wizyty przedoperacyjnej. Uprzejmie prosimy na wyrażenie zgody na proponowane metody znieczulenia oraz potwierdzenie tego własnoręcznym podpisem w czasie wizyty przedoperacyjnej.

Imię .........................
Nazwisko .................

 1. czy chorowała lub choruje Pani/Pan na serce lub choroby układu krążenia? (choroba wieńcowa, zawał serca, nadciśnienie, wada serca, niewydolność krążenia, żylaki kończyn dolnych, zapalenia żył)
  tak nie
 2. czy chorowała lub choruje Pani/Pan na choroby płuc? (zapalenie płuc, gruźlica, częste zapalenia oskrzeli, astma, rozedma płuc, kaszel nawracający, duszność)
  tak nie
 3. czy jest Pani/Pan na coś uczulona? (katar sienny, wysypka, uczulenie na leki, pokarmy, substancje chemiczne itp.)
  tak nie
 4. czy chorowała lub choruje Pani/Pan na choroby układu nerwowego? (padaczka, bóle głowy, bóle korzonkowe, omdlenia, drgawki, udar, utraty świadomości, porażenia)
  tak nie
 5. czy chorowała lub choruje Pani/Pan na choroby wątroby? (żółtaczka, marskość, stłuszczenie wątroby)
  tak nie
 6. czy chorowała lub choruje Pani/Pan na nerki?(kamica, zapalenie nerek, częste infekcje dróg moczowych, trudności w oddawaniu moczu)
  tak nie
 7. czy chorowała lub choruje Pani/Pan na zaburzenia metaboliczne lub hormonalne?(nadczynność lub niedoczynność tarczycy, cukrzyca, dna moczanowa, inne)
  tak nie
 8. czy chorowała lub choruje Pani/Pan na choroby oczu (jaskra)
  tak nie
 9. czy chorowała lub choruje Pani/Pan na choroby układu szkieletowego (np. bóle korzonkowe, zmiany kręgosłupa, stawów, osłabienie mięśni).
  tak nie
 10. czy chorowała lub choruje Pani/Pan na choroby krwi i układu krzepnięcia (np. skłonność do krwawień i siniaków).
  tak nie
 11. czy choruje Pani/Pan na inne, nie wymienione choroby?
  tak nie
 12. czy przyjmuje Pani/Pan obecnie jakieś leki? - jeżeli tak, proszę podać nazwę i dawkę
  .................................................
 13. czy była Pani/Pan znieczulana do jakiegokolwiek zabiegu i czy znieczuleniu towarzyszyły jakieś powikłania?
  tak nie
 14. czy pali Pani/Pan papierosy (jeśli tak to ile i od kiedy)?
  tak nie
 15. czy nadużywa Pani/Pan alkohol (jeśli tak to ile i od kiedy)?
  tak nie
 16. czy miał Pan/Pani wykonywaną transfuzję krwi (kiedy, jaki powód))?
  tak nie
 17. czy stosuje Pan/Pani środki uspakajające ?
  tak nie

masa ciała: ..... kg

wzrost: ..... cm

Uwagi pacjenta
...........................................

UWAGA!

 1. Ze względu na Państwa bezpieczeństwo prosimy o pozostawanie na czczo (tzn. bez jedzenia i picia) przez co najmniej 6 godzin przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Jeżeli zostaną Państwu zlecone leki doustne, które należy przyjąć przed zabiegiem, można je popić 1-2 łykami płynu niegazowanego.
 2. Jeżeli używa Pani/Pan protez zębowych lub szkieł kontaktowych, uprzejmie prosimy o poinformowanie o tym lekarza anestezjologa
 3. Jeżeli podejrzewa Pani lub wie, że jest w ciąży, prosimy powiadomić o tym lekarza anestezjologa.
 4. Jeżeli ma Pani polakierowane paznokcie, prosimy o zmycie lakieru.

OŚWIADCZENIE PACJENTA
Dr ....................przeprowadziła/przeprowadził ze mną dzisiaj rozmowę wyjaśniającą
problem znieczulenia do operacji. Podczas tej rozmowy mogłam/mogłem pytać o
wszystkie interesujące mnie problemy dotyczące znieczulenia, związanego z nim ryzyka oraz innych okoliczności przed i pooperacyjnych. Rozumiem, na czym polega znieczulenie, któremu będę poddana/y. Nie mam więcej pytań.

Zgoda na znieczulenie
Wyrażam zgodę na znieczulenie ogólne/regionalne do zabiegu jak również towarzyszące temu postępowaniu (infuzje, transfuzje, leczenie krążeniowe, oddechowe) w czasie i po zabiegu. Zgadzam sie na uzasadnione medycznie zmiany lub rozszerzenie postępowania anestezjologicznego (w tym zmianę rodzaju znieczulenia).

Każdy pacjent u którego przewidywane jest wykonanie znieczulenia powinien zaprzestać spożywania posiłków i płynów co najmniej na 6 godzin przed znieczuleniem ogólnym. Zaleca się, aby przed rozpoczęciem znieczulenia oddanie moczu aby pęcherz moczowy był maksymalnie opróżniony.

Przed znieczuleniem stosowana jest premedykacja, która polega na podaniu leków uspokajających, przeciwlękowych, zmniejszających ból oraz osłabiających odruchy. Premedykacja ułatwia przeprowadzenie właściwego znieczulenia. W premedykacji najczęściej podaje się leki domięśniowo na 45-60 minut przed znieczuleniem lub dożylnie na 10-15 minut przed nim.

Ocena artykułu

4.53
z 53 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(34)
4
 
(16)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.53 z 53 głosów

94%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty