Wizyta przedoperacyjna

Pacjent spotyka się z anestezjologiem po raz pierwszy podczas wizyty przedoperacyjnej zwykle w przeddzień planowanego terminu operacji. Podczas wizyty anestezjolog dokładne zapoznaje się ze stanem zdrowiem pacjenta na podstawie:
- wszelkich informacji z wywiadu,
- informacji zebranych od rodziny
- dokumentacji medycznej
Jakie informacje są niezbędne dla anestezjologa?
- aktualne i przebyte choroby serca, płuc, tarczycy, astma, choroby psychiczne, zapalenia żył, częste infekcje, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby neurologiczne itp.
- przebyte operacje (rodzaj, przyczyna, rodzaj stosowanego znieczulenia, ewentualne powikłania, przebieg okresu pooperacyjnego)
- uczulenia na leki i pokarmy
- aktualnie przyjmowane leki i ich dawki
- uzależnienia
- ewentualna ciąża
- dotychczas wykonane badania
Dla prawidłowego przeprowadzenia znieczulenia niezbędne jest udzielenie wyczerpujących i prawdziwych odpowiedzi na wszelkie pytania.
Po zebraniu powyższych informacji anestezjolog dokładnie bada chorego, sprawdza wyniki badań dodatkowych (morfologia, grupa krwi, zdjęć rentgenowskich, EKG itp.). Na podstawie tych informacji lekarz wybiera najlepszą dla pacjenta metodę znieczulenia , wyjaśniając pacjentowi szczegóły metody, jej wady i zalety oraz możliwe powikłania. Ostateczny wybór znieczulenia następuje po uzgodnieniu z pacjentem. Chory zostaje również powiadomiony o konieczności wyjęcia przed operacja wszelkich usuwalnych protez zębowych oraz o konieczności pozostawania bez jedzenia i picia przez 6 godzin. Konieczne jest również zdjęcie wszelkiej biżuterii, zmycie paznokci z lakieru..
Na specjalnym formularzu pacjent podpisuje zgodę na znieczulenie i wszelkie inne procedury medyczne (np. wkłucia do naczyń krwionośnych, kroplówki, ewentualne podawanie krwi, zmianę sposobu znieczulania itp.), które mogą okazać się konieczne podczas operacji i znieczulenia.
W wielu szpitalach praktykowane jest rozdawanie pacjentom ankiety przedoperacyjnej. Umieszczone są w niej pytania o stan zdrowia osoby, która ma być znieczulana. Przykładowa ankieta:
Ankieta anestezjologiczna W celu umożliwienia najbezpieczniejszej i najwłaściwszej metody znieczulenia uprzejmie prosimy o dokładne wypełnienie poniższej ankiety. Prosimy o zakreślenie odpowiedzi tak lub nie. W przypadku odpowiedzi tak prosimy o szczegółową informację w rubryce Uwagi pacjenta. Lekarz anestezjolog wyjaśni wszelkie wątpliwości w trakcie wizyty przedoperacyjnej. Uprzejmie prosimy na wyrażenie zgody na proponowane metody znieczulenia oraz potwierdzenie tego własnoręcznym podpisem w czasie wizyty przedoperacyjnej. Imię .........................
masa ciała: ..... kg wzrost: ..... cm Uwagi pacjenta UWAGA!
OŚWIADCZENIE PACJENTA Zgoda na znieczulenie
|
Każdy pacjent u którego przewidywane jest wykonanie znieczulenia powinien zaprzestać spożywania posiłków i płynów co najmniej na 6 godzin przed znieczuleniem ogólnym. Zaleca się, aby przed rozpoczęciem znieczulenia oddanie moczu aby pęcherz moczowy był maksymalnie opróżniony.
Przed znieczuleniem stosowana jest premedykacja, która polega na podaniu leków uspokajających, przeciwlękowych, zmniejszających ból oraz osłabiających odruchy. Premedykacja ułatwia przeprowadzenie właściwego znieczulenia. W premedykacji najczęściej podaje się leki domięśniowo na 45-60 minut przed znieczuleniem lub dożylnie na 10-15 minut przed nim.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Przepuklina pachwinowa - częsty problem
Chociaż jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, nie rozpoznana i nieleczona może być źródłem poważnych problemów
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.