Kontrola poziomu stresu

Nie od początku jest dla nas oczywiste jakie są przyczyny stresu, ani czy potrafimy skutecznie sobie z nim radzić, nie wiemy nawet jaki jest optymalny dla każdego z nas poziom stresu.
Twój dziennik stresu
Dzienniczek pomoże ci znaleźć odpowiedź na dwa zasadnicze pytania: jakie zdarzenia, sytuacje wywołują u ciebie stres oraz jaki poziom jest dla cię najkorzystniejszy. Aby dziennik spełnił tę rolę, należy dokładnie notować wszystkie zmiany poziomu stresu w ciągu dnia, a w szczególności wszystkie sytuacje, które były najsilniej wpłynęły na twoje samopoczucie. Postępuj według określonego schematu:
W jednakowych odstępach czasu, np. co godzinę sporządzaj notatkę:
- zapisz godzinę,
- przyjmując skale stresu od 1 do 10, określ natężenie w danej chwili,
- czy czujesz się szczęśliwy?
- Czy sprawia ci przyjemność to czym się zajmujesz?
- Oceń efektywność swojej pracy;
- Jakie zdarzenie wywołało taki stan?
- Kiedy i gdzie to nastąpiło?
- Z jakich powodów to zdarzenie było stresujące?
- Jak lokuje się ono na skali 1- 10?
- Jak panowałeś nad sytuacją?
- Czy skutecznie poradziłeś sobie ze stresem?
Analiza poziomu stresu
Po kilku tygodniach będziesz dysponował już obszernym materiałem do analizy. Po dokładnym i wnikliwym zapoznaniu się z notatkami, uzyskasz informacje wystarczające by udzielić odpowiedzi na dwa pytania:
- Jaki jest poziom stresu, który zapewnia ci najlepsze samopoczucie i efektywność pracy?
- Jakie są główne źródła nieprzyjemnego stresu w twoim życiu? Jakie temu towarzyszą okoliczności? Czy stosowane przez ciebie strategie są skuteczne?
Prowadzenie takiego dzienniczka powinno trwać kilka dni. Dalsze sporządzanie notatek nie wnosi już istotnych danych. Kolejne dni obserwacji jedynie potwierdzają to, co już zdołałeś zaobserwować. Jeżeli jednak zmienisz styl życia, lub nasili się stres, wówczas znów powinieneś wrócić do prowadzenia dzienniczka. Okaże się zapewne, że w twoim życiu nastąpiła zmiana sytuacji, które wywołują u ciebie stres.
red. Monika Rzeczkowskapsycholog
Podobne teksty
Badanie krwi
W jakim celu wykonuje się jedno z najpowszechniej wykonywanych badań laboratoryjnych.
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Konflikt serologiczny
Do konfliktu serologicznego dochodzi wtedy, kiedy matka w wyniku immunizacji rozpocznie wytwarzanie przeciwciał przeciwko krwinkom płodu...
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Przepuklina pachwinowa - częsty problem
Chociaż jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, nie rozpoznana i nieleczona może być źródłem poważnych problemów
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.