Czym jest rezonans magnetyczny i kiedy go wykonać?

Czym jest rezonans magnetyczny i kiedy go wykonać?
Spis treści
  1. Rezonans magnetyczny - jak się do niego przygotować
  2. Rezonans magnetyczny - wskazania i przeciwwskazania
  3. Rezonans magnetyczny - jak przebiega badanie
  4. Rezonans magnetyczny - wskazania po badaniu
  5. Rezonans magnetyczny - gdzie zrobić

Rezonans magnetyczny to bardzo precyzyjne badanie pozwalające zobrazować stan wewnętrznych struktur organizmu (narządów oraz poszczególnych części ciała). Badanie jest bezinwazyjne, bezbolesne i nieszkodliwe dla organizmu.

Rezonans magnetyczny - jak się do niego przygotować

Samo badanie nie wymaga szczególnych przygotowań, aczkolwiek zaleca się w ciągu tygodnia przed nim oznaczyć poziom kreatyniny we krwi. Jest to istotne w przypadku pacjentów, którzy będą mieli podany kontrast. Zasadniczo tylko pacjenci „kontrastowi” powinni być przed badaniem na czczo, jednak na wszelki wypadek dobrze jest nie jeść sześć godzin przed badaniem, ponieważ decyzja o podaniu kontrastu dożylnego może być podjęta w ostatniej chwili.

W zakresie przygotowania do badania należy stosować się do wytycznych placówki, w którym będzie ono wykonane.

Rezonans magnetyczny - wskazania i przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny stosowany jest przede wszystkim w diagnostyce urazów oraz chorób, zwłaszcza neurologicznych i nowotworowych. U pacjentów onkologicznych wykonuje się go np. w celu zdiagnozowania ewentualnych przerzutów czy też monitorowania postępów leczenia.

Pozwala ocenić też stan włókien, mięśni, ścięgien, układu krwionośnego u pacjentów nieonkologicznych. W zależności od potrzeb można wykonać badanie ogólne całego ciała, jego fragmentów lub wybranych narządów, np. głowy, serca, kręgosłupa, kolana, jamy brzusznej, klatki piersiowej. Decyzję o rodzaju badania każdorazowo podejmuje lekarz.

Przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego są metalowe elementy wewnątrz ciała – np. protezy, śruby, implant ślimakowy ucha, rozrusznik serca, wkładka domaciczna, aparat ortodontyczny, pompa insulinowa. Ze względu na brak dostatecznej wiedzy na temat ewentualnego wpływu rezonansu magnetycznego na płód, badania rezonansem magnetycznym nie powinno się zlecać kobietom w pierwszym trymestrze ciąży. W późniejszym okresie, jeśli badanie takie jest konieczne, powinno się odbywać bez tzw. kontrastu. Kontrastu dożylnego nie podaje się też pacjentom z chorobami nerek.

Rezonans magnetyczny - jak przebiega badanie

Badanie rezonansem magnetycznym wymaga wprowadzenia pacjenta do specjalnej tuby (kapsuły). Ponieważ w czasie badania pacjent słyszy duże natężenie wysokich dźwięków, może mieć dla ochrony uszu założone słuchawki.

Badanie wymaga pozostania w całkowitym bezruchu. Osobom, które mogą mieć z tym problem, podaje się środki uspokajające. Kwestia ta dotyczy najczęściej pacjentów bólowych i pacjentów z klaustrofobią, a także małych dzieci.

Więcej szczegółów na temat przebiegu badania dostępne jest w artykule: https://badania.znanylekarz.pl/blog/rezonans-magnetyczny-na-czym-polega-badanie/.

Rezonans magnetyczny - wskazania po badaniu

Po badaniu rezonansem magnetycznym można od razu wrócić do swoich stałych obowiązków. Nie ma konieczności pozostawania w placówce medycznej. Wyjątek dotyczy pacjentów, którym podano znieczulenie, oni powinni pozostać pod kontrolą medyczną przez dwie godziny. Bezpośrednio po badaniu można jeść i pić, a także prowadzić pojazdy mechaniczne, o ile zastosowane środki uspokajające nie upośledzają reakcji psychofizycznych.

Pacjenci w podeszłym wieku mogą zadbać o obecność osoby towarzyszącej po badaniu, ale nie jest to wymagane.

Rezonans magnetyczny - gdzie zrobić

Czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym w placówkach państwowych jest stosunkowo długi, dlatego badanie to najczęściej wykonuje się prywatnie. Koszty uzależnione są od miejsca i stopnia skomplikowania badania. Najwygodniej jest wejść na stronę Badania.znanylekarz.pl i wyszukać placówki medyczne w swoim mieście lub okolicy. Na stronie można porównać ceny i zarezerwować termin wizyty.

Zdjęcie: Pixabay.com

Ocena artykułu

5
 
(1)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
5 z 1 głosów

100%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty