Mężczyźni i kobiety w terenie

Przeprowadzono badanie, w którym należało znaleźć najkrótszą drogę wyjścia z labiryntu. Brało w nim udział 12 kobiet i 12 mężczyzn. Mężczyźni lepiej wykonali zadanie, wyjście z pułapki zajęło im około 2 min. i 22 sek., kobietom 3 min. i 16 sek.
Równocześnie przy pomocy rezonansu magnetycznego, obserwowano pracę mózgu uczestników badania. Różnica pomiędzy płciami okazały się znacząca. Dotyczyła ona struktury w mózgu zwanej hipokampem, która odpowiada za zmysł orientacji. U obu płci aktywny był hipokamp w prawej półkuli mózgowej, natomiast lewy hipokamp pracował tylko u mężczyzn. Według przypuszczeń naukowców lewy hipokamp odpowiada za tworzenie mózgowej mapy okolicy. U kobiet natomiast aktywny był fragment kory mózgowej zarządzający pamięcią wzrokową.
Potwierdza to wcześniejsze obserwacje psychologów. Stwierdzono bowiem, że kobieta orientuje się w przestrzeni szukając charakterystycznych obiektów np. kina, pomnika, zaś mężczyźni posługują się kierunkami i odległościami.
Niemieccy naukowcy przypuszczają, że różnice między płciami nie są wynikiem nauki lub innych doświadczeń życiowych, lecz są zapisane w genach. Podobne wyniki uzyskano w badaniach na szczurach.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.