Radioterapia po zabiegu chirurgicznym nowotworów układu nerwowego

Niezależnie od postępów w rozwoju leczenia chirurgicznego i chemioterapii, radioterapia nadal pozostaje ważną metodą w leczeniu miejscowym większości nowotworów.
Szczególny postęp techniczny w radioterapii dokonał się po wprowadzeniu nowoczesnej aparatury (przyspieszacze liniowe) oraz adaptacji metod diagnostyki obrazowej (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) do potrzeb precyzyjnego planowania leczenia. Rozwój radiobiologii, nauki o mechanizmach oddziaływania promieniowania jonizującego na tkanki nowotworowe i prawidłowe, umożliwił m. in. opracowanie racjonalnych metod frakcjonowania dawki promieniowania oraz programów leczenia skojarzonego.
Ostatnie postępy w radioterapii sugerują potrzebę powtórnej oceny miejsca i roli tej metody w skojarzonym postępowaniu terapeutycznym. Współczesne techniki obrazowania z zastosowaniem rezonansu magnetycznego (RM) i pozytronowej tomografii emisyjnej (PET), trójwymiarowe planowanie z wykorzystaniem technik komputerowych, modyfikacji wiązki i osłon indywidualnych, pozwoliły na znaczne zwiększenie precyzji radioterapii.
Radioterapię konformalną uzyskuje się przez użycie licznych pól napromieniania z osłonami pozwalającymi na ścisłe określenie objętości napromienianej. Obecnie istnieje wiele możliwości zastosowań alternatywnych do konwencjonalnego sposobu radioterapii, jak radioterapia stereotaktyczna lub intensywna modulacja wiązki. Stereotaktyczna radioterapia konformalna, z użyciem licznych niekoplanarnych (niewspółpłaszczyznowych) wiązek, znalazła zastosowanie jako użyteczna metoda leczenia dla wielu przypadków nowotworów mózgu. Pozwala ona na podanie wysoce jednorodnej dawki w rejonie guza, z ograniczeniem dawek w tkankach prawidłowych. Jest to szczególnie istotne w przypadkach dzieci z rozpoznaniem dobrze zróżnicowanych nowotworów mózgu, gdzie rokowanie jest często dobre, a stosowana terapia powinna nieść jak najmniejsze ryzyko późnych powikłań.
W radioterapii nowotworów mózgu bardzo ważne są właściwe techniki jej planowania i realizacji. Należy do nich sposób unieruchomienia pacjenta, odtwarzalność pól napromieniania, lokalizacja terenu napromienianego, precyzyjne planowanie i sama realizacja radioterapii.
Obecnie coraz szerzej znajdują zastosowanie przyspieszacze liniowe do radioterapii dynamicznej, z intensywną modulacją wiązki promieniowania, w której komputerowo sterowane są ruchy nastawienia aparatu, stołu terapeutycznego, kolimatora oraz ustawienia dynamicznych filtrów klinowych. W celu kontroli jakości radioterapii stosuje się system wizualizacji pola, pozwalający na kontrolę zachowania ustalonych warunków napromieniania podczas seansu terapeutycznego.
Leczenie skojarzone, obejmujące zabieg chirurgiczny, radioterapię i chemioterapię według programów terapeutycznych, pozwala na uzyskanie u dzieci chorych na nowotwory ośrodkowego układu nerwowego wieloletnich przeżyć liczących od 15-20 % (guzy pnia mózgu) do 80-90 % (gwiaździaki).
U dorosłych ze złośliwymi glejakami, skojarzone leczenie z zastosowaniem leczenia chirurgicznego, radioterapii i chemioterapii Temozolamidem może prowadzić do około 25 % całkowitych przeżyć 2-letnich.
Autor: prof. dr hab. n. med. Anna Skowrońska-Gardas
D&D Communication
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.