Zapalenie gardła - jak przechodzą je dzieci, a jak dorośli?

Zapalenie gardła - jak przechodzą je dzieci, a jak dorośli?
Spis treści
  1. Zapalenie gardła - ważne informacje
  2. Przebieg zapalenia gardła u dzieci i dorosłych

Zapalenie gardła to dolegliwość, która występuje bardzo często, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Bez względu na wiek, możesz się z nią zmagać kilka razy w ciągu roku, a najmłodszych doświadcza nawet częściej. Zapalenie błony śluzowej gardła stanowi jedną z głównych przyczyn wizyt pacjentów u lekarzy pierwszego kontaktu. Jak przechodzą je dzieci, a jak dorośli?

Zapalenie gardła - ważne informacje

Zapalenie gardła obejmuje obszar od migdałków podniebiennych aż po krtań. Główną przyczynę dolegliwości stanowią wirusy, które odpowiadają za 70–90 proc. przypadków, rzadziej bakterie – 10–30 proc. Z reguły infekcję wywołują adenowirusy, rynowirusy i koronawirusy. Infekcję bakteryjną powodują zaś paciorkowce beta-hemolizujące grupy A. Z zapaleniem gardła zmagać się możesz przede wszystkim w okresie jesiennym i zimowym, ewentualnie wczesną wiosną – wtedy ryzyko zarażenia się jest największe. Infekcja dotyka przede wszystkim dzieci i nastolatków, rzadziej osoby starsze i seniorów, ale tak jak wspomnieliśmy – zarazić się może każdy, bez względu na wiek.

Podstawowe objawy zapalenia gardła to:

  • ból przy przełykaniu śliny,
  • ból podczas jedzenia,
  • drapanie w gardle,
  • złe samopoczucie.

Najczęściej ból gardła jest jednym z objawów grypy lub przeziębienia i towarzyszą mu stan podgorączkowy, lub gorączka, kaszel, katar, ból głowy czy nudności. Już po symptomach infekcji możesz ocenić, z jakim jej rodzajem masz do czynienia. Nagłe i bardzo dokuczliwe oznaki oraz gorączka wskazują na zakażenie bakteryjne, zaś stan podgorączkowy i mniej intensywne objawy, przybierające na sile z czasem, prawdopodobnie oznaczają infekcję wirusową.

O zakażenie się infekcją jest bardzo łatwo – może do tego dojść drogą kropelkową, ale również poprzez kontakt z przedmiotami, z których korzystała osoba zarażona. Co więcej, naukowcy udowodnili, że zarażamy nie tylko wtedy, kiedy kichamy czy kaszlemy, ale również wówczas, gdy oddychamy.

Przebieg zapalenia gardła u dzieci i dorosłych

Dzieci mogą radzić sobie gorzej z objawami infekcji niż dorośli. Jednak bez względu na wiek, pojawienie się pierwszych dolegliwości, powinno wiązać się z rozpoczęciem leczenia. W przypadku infekcji wirusowej nie ma konieczności wizyty u lekarza – należy stosować leczenie objawowe. Pamiętaj jednak o obserwowaniu swojego organizmu. Czy wdrożone farmaceutyki przynoszą jakąkolwiek poprawę? Czy czujesz się lepiej? Czy dolegliwości, choć częściowo ustępują? Weź pod uwagę, że nieleczone lub nieprawidłowo leczone wirusowe zapalenie gardła może przeistoczyć się w infekcję bakteryjną, a wówczas konieczna będzie już konsultacja z lekarzem i antybiotykoterapia. Po czym zauważysz, że mogło dojść do powikłań? Np. nasilą się objawy i zamiast stanu podgorączkowego, pojawi się gorączka.

W przypadku niemowlęcia warto udać się do lekarza nawet wtedy, jeśli maluszek zmaga się z infekcją wirusową. Pamiętaj, że o ile sam łatwo możesz ocenić, co ci dolega, to małe dzieci nie są w stanie powiedzieć, co im jest. Dla maluszka męcząca może być długo utrzymująca się podwyższona ciepłota ciała, która również jest sygnałem do tego, że stan dziecka należy skonsultować ze specjalistą. Zarówno w przypadku niepełnoletnich, jak i dorosłych możesz stosować nie tylko leki dostępne bez recepty, ale również liczne domowe sposoby walki z infekcją. Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z wyborem farmaceutyków lepiej poradzić się lekarza. Możliwe powikłania zapalenia gardła to m.in. ropień okołomigdałkowy, ostre zapalenie ucha środkowego oraz ostre zapalenie zatok przynosowych. Są to poważne choroby, dlatego tak istotne jest rozpoczęcie leczenia i prowadzenie go aż do całkowitego ustąpienia objawów.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/179684,ostre-i-przewlekle-zapalenie-gardla

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
1 z 1 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty