Angina - czy konieczna jest interwencja lekarza?

Angina - czy konieczna jest interwencja lekarza?
Spis treści
  1. Angina, co trzeba o niej wiedzieć
  2. Angina, dlaczego wymaga interwencji lekarza
  3. Na czym polega leczenie anginy?
  4. Jak leczyć anginę domowymi sposobami?

Czy kiedy pojawiają się objawy anginy, trzeba iść do lekarza? Tak! Angina jest chorobą zakaźną o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. I chociaż w tym pierwszym przypadku możliwe jest leczenie anginy domowymi sposobami, bez antybiotyku, o tyle w tym drugim niezbędne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Jednak nie tylko sposób terapii decyduje o konieczności interwencji lekarskiej.

Angina, co trzeba o niej wiedzieć

Angina jest potocznym określeniem ostrego zapalenia błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych. To choroba, za której objawy mogą odpowiadać zarówno wirusy, jak i bakterie. Wirusowe zapalenie gardła zdarza się zdecydowanie częściej (bo aż w 70%), cechuje się łagodniejszymi symptomami i lżejszym przebiegiem, a także sposobem leczenia. Angina wywołana przez rhino-, adeno- czy enterowirusy musi minąć samoistnie. Do dziś nie wynaleziono skutecznego leku, który byłby w stanie zniwelować chorobotwórcze drobnoustroje wywołujące tę chorobę. Toteż chorzy na nią mogą posiłkować się jedynie farmaceutykami mającymi zniwelować uciążliwe objawy oraz sprawdzonymi, domowymi sposobami na anginę.

Zupełnie inaczej jest z anginą ropną wywołaną przez bakterie S. pyogenes. Szczepy paciorkowca hemolizującego z grupy A można skutecznie wyeliminować dzięki antybiotykom. Te bakterie ropotwórcze są bardzo wrażliwe na penicylinę i jej pochodne, przez co jest to lek pierwszego rzutu. Bakteryjne zapalenie gardła pojawia się znacznie rzadziej niż to o etiologii wirusowej, jednak jego przebieg oraz nasilenie objawów są znacznie cięższe i o wiele bardziej męczące. Szczególnie dlatego, że przy anginie paciorkowcowej zwykle pojawia się wysoka gorączka, przekraczająca 38 stopni C, która może utrzymywać się od 3 do 5 dni.

O zapaleniu gardła, czy to wirusowym, czy bakteryjnym, należy również wiedzieć to, że jest to choroba zakaźna, którą przynajmniej w początkowym stadium należy leczyć w domu. Domowa kwarantanna nie tylko ogranicza rozprzestrzenianie się zaraźliwych mikrobów, ale co ważne, minimalizuje ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia powikłań.

Angina, dlaczego wymaga interwencji lekarza

Mając na uwadze powyższe, łatwo się domyślić, dlaczego leczenie anginy należy rozpocząć od konsultacji z lekarzem. Najważniejszym powodem jest oczywiście rozróżnienie etiologii choroby. W tym celu stosuje się skalę Centora/McIsaaka, dzięki której z dużym prawdopodobieństwem można wskazać infekcje wirusowe. Natomiast przy rozpoznaniu zakażenia bakteryjnego sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Badanie w trybie ambulatoryjnym nie jest wystarczające do postawienia diagnozy o anginie ropnej, bo wirusowe i bakteryjne zapalenie gardła wywołuje bardzo podobne objawy. Złotym standardem w rozpoznawaniu chorób bakteryjnych jest posiew z wymazu z gardła w kierunku S. pyogenes, na którego wyniki, co prawda, trzeba czekać minimum dobę, jednak dają niemal 100% pewność we wskazaniu chorobotwórczych drobnoustrojów.

O tym, że samodzielne leczenie anginy domowymi sposobami nie jest wystarczające, świadczy również fakt, że to choroba zakaźna, roznosząca się drogą kropelkową i pokarmową. Po wdrożeniu skutecznej antybiotykoterapii paciorkowce przestają zarażać w ciągu 24 godzin, jednak przy braniu antybiotyku, warto pozostać w domu, przynajmniej do czasu ustąpienia gorączki.

Natomiast żadne leczenie anginy wirusowej nie skraca okresu zarażania, który może się utrzymywać nawet do 3 tygodni od wystąpienia pierwszych objawów. Dlatego też wizyta u lekarza, który zleci odpowiednią terapię objawową jest kluczowe - szybsze zniwelowanie kataru czy kaszlu oznacza ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusów. A jak pokazują dane statystyczne, do zakażenia dochodzi u 2 na 3 osoby, pozostające w kontakcie z chorym.  

Objawy anginy zmuszają do odwiedzenia przychodni z jeszcze jednego powodu. Są nim powikłania. Nieleczona angina i infekcje górnych dróg oddechowych nawracają średnio w 30%, zwłaszcza u osób, które nie podjęły właściwego leczenia bądź nie stosowały się do zaleceń wymaganych przy antybiotykoterapii. Bagatelizowanie symptomów anginy ropnej może skończyć się nie tylko nawrotem choroby, lecz także wystąpieniem gorączki reumatycznej, posocznicą, chorobą kłębuszków nerwowych. Z kolei wśród powikłań wirusowego zapalenia gardła najczęściej pojawia się ropień okołomigdałkowy i ropowica.

Na czym polega leczenie anginy?

Zarówno przy leczeniu anginy paciorkowcowej antybiotykiem, jak i przy leczeniu anginy wirusowej objawowo wykorzystuje się ogólnodostępne farmaceutyki, mające zniwelować uciążliwe objawy choroby. W tym celu zazwyczaj przepisywane są preparaty o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym:

  • Paracetamol lub ibuprofen to składniki leków najczęściej stosowanych na ból głowy i gorączkę.
  • Benzydamina, substancja czynna pastylek i aerozoli, skutecznie łagodzi ból i pieczenie w gardle, a ponadto działa antyseptycznie i doskonale nawilża przekrwioną śluzówkę.
  • Leki obkurczające błonę śluzową nosa w postaci kropli, sztyftów i inhalatorów poprawiają nie tylko drożność, lecz także zmniejszają katar, przynosząc tym samym dużą ulgę.

Jak leczyć anginę domowymi sposobami?

Leczenie anginy domowymi sposobami może być bardzo pomocne w łagodzeniu objawów tej choroby. Istnieje wiele domowych sposobów na anginę. Począwszy od spożywania czosnku oraz picia ciepłych napojów z miodu, cytryny i imbiru, a skończywszy na stawianiu baniek. Wybór tych metod zależy od osobistych predyspozycji oraz możliwości. Jednak warto wiedzieć, że medycyna niekonwencjonalna i ziołolecznictwo, niezależnie od tego, co się o nich sądzi, bardzo korzystnie wpływają na przebieg choroby, co zresztą potwierdzają liczne badania.

Wśród domowych sposobów leczenia anginy znajdują się:

  • ziołowe napary i płukanki o działaniu antyseptycznym, przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym;
  • nebulizacja roztworem soli fizjologicznej, hipertonicznej, kwasu hialuronowego czy też olejkami eterycznymi;
  • zwiększenie w diecie produktów spożywczych bogatych w witaminy z grupy B oraz witamin A, C, E oraz w cynk i selen bądź włączenie ich suplementacji;
  • nawilżanie powietrza i wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych.

Chociaż leczenie anginy domowymi sposobami może znacznie złagodzić przebieg tej choroby, nie należy się tylko do nich ograniczać, ale od razu skonsultować z lekarzem. Podkreślmy to jeszcze raz, wizyta u internisty jest konieczna ze względu na prawidłową diagnozę, właściwe leczenie, ograniczenie okresu zakażenia oraz zmniejszenia ryzyka pogorszenia stanu zdrowia i wystąpienia groźnych powikłań.

 

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty