Podbiał pospolity

Podbiał pospolity
Roślina: Tussilago farfara L. - Podbiał pospolity

Rodzina: Compositae / Asteraceae

Opis surowca: Surowcem są liście podbiału zebrane wiosną i wysuszone w cieniu.

Związki czynne: Surowiec zawiera śluz o charakterze kwaśnym (około 8% ), garbniki, flawonoidy. Ponadto gorycze, sterole i alkaloidy z grupy pirolizydyny, które podejrzewane są o działanie rakotwórcze. Badania wykazują jednak bardzo małą zawartość tych ostatnich związków w polskiej populacji podbiału.

Działanie: Expectorans, spasmolyticum. Surowiec jest wykorzystywany do przyrządzania wyciągów o działaniu powlekającym błony śluzowe. Powodują także zmniejszenie napięcia mięśni gładkich górnych dróg oddechowych i ułatwiają odksztuszanie. Dzięki obecności garbników wyciągi te mają także pewne działanie ściągające i przeciwzapalne. Liście stosowane są także zewnętrznie w okładach na wrzody. Obecnie ze względu na obecność alkaloidów pirolizydowych o działaniu kancerogennym, odchodzi się od zastosowania wewnętrznego surowca.

Wskazania: Lekkie nieżyty górnych dróg oddechowych z bólami gardła, utrudnionym przełykaniem i odkrztuszaniem. Pomocniczo przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli.

Stanowiska: Jest to roślina powszechna na półkuli północnej. Występuje na wilgotnej glebie. Surowiec zbiera się ze stanowisk naturalnych.

Wygląd zewnętrzny: Liście mają kształt sercowaty, są ogonkowe. Brzeg blaszki jest zatokowo powcinany, a na jej obwodzie znajdują się fioletowe ząbki. Dolna powierzchnia liścia jest szarobiała i owłosiona.
Smak gorzki.

Ocena artykułu

4.45
z 29 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(21)
4
 
(4)
3
 
(1)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.45 z 29 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty