Skuteczne leczenie gardła

Skuteczne leczenie gardła
Spis treści
  1. Ból gardła - przyczyny i objawy
  2. Domowe sposoby na przeziębione gardło
  3. Spray na przeziębienie

Ból gardła uniemożliwia przełykanie, zakłóca spokojny sen, objawia się kłuciem i drapaniem. Ta nieprzyjemna dolegliwość dopada nas szczególnie w okresie jesienno-zimowym, czyli w czasie największej zachorowalności na infekcje. Jak leczyć przeziębione gardło? Dlaczego warto mieć w domowej apteczce spray na przeziębienie?

Ból gardła - przyczyny i objawy

Za zapalenie gardła najczęściej odpowiedzialne są wirusy (rynowirusy, adenowirusy, enterowirusy). Rzadziej występuje na skutek działania bakterii takich jak paciorkowce. Wówczas może wystąpić wysoka gorączka (powyżej 38 stopni C), osłabienie lub dreszcze. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt z chorym, który kichając lub kaszląc, rozsiewa zarazki. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle po 1-2 dniach od kontaktu z zarażoną osobą. Osłabiony organizm jest bardziej podatny na zakażenia, dlatego zawsze warto mieć przy sobie spray do gardła, który ulży w bólu i zmniejszy podrażnienia w jamie ustnej.

Występujące objawy zależą od przyczyny bólu gardła. Przy zakażeniu wirusowym najczęściej pojawiają się katar, kaszel, chrypka, stan podgorączkowy oraz bóle mięśni. Wszystko zależy od stopnia nasilenia infekcji. A jakie objawy dają paciorkowce? Przeważnie choroba przebiega bez kataru, kaszlu, ale za to pojawiają się: silny ból gardła, wysoka gorączka, powiększone węzły chłonne czy białe naloty na migdałkach.

Domowe sposoby na przeziębione gardło

Skutecznym domowym sposobem na przeziębione gardło są płukanki z dodatkiem ziół o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwobrzękowym. Należą do nich między innymi tymianek, kwiat czarnego bzu, rumianek i szałwia. Wystarczy do szklanki z ciepłą, przegotowaną wodą dodać dwie łyżeczki ziół, odstawić na kilkanaście minut i płukać gardło kilka razy dziennie.

Przeziębione gardło można leczyć za pomocą naparu z herbaty i miodu, który hamuje rozwój wirusów i bakterii oraz ma właściwości łagodzące. Ból gardła można również złagodzić, nawilżając błony śluzowe. W tym celu warto utrzymywać wilgotność w domu na poziomie 40-60 proc. Pomocny będzie nawilżacz powietrza lub mokre ręczniki powieszone na kaloryferze. Należy także pamiętać, aby spożywać więcej płynów, nawet jeżeli nie odczuwamy pragnienia.

Spray na przeziębienie

Domowe sposoby mogą zmniejszyć ból gardła, jednak lepszym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnie do tego przeznaczonych preparatów. Jednym z nich jest spray na przeziębienie wykazujący dodatkowe działanie znieczulające. Apicold to spray na bolące, podrażnione gardło, który powleka błonę śluzową gardła ochronnym filtrem. Niweluje dyskomfort związany z bólem gardła oraz wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zawiera tylko naturalne składniki: ekstrakt z propolisu, olejek z mięty pieprzowej oraz glicerol zmniejszający ból i obrzęk gardła. Może być stosowany przez całą rodzinę, również dla dzieci od 4. roku życia.

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty