Jak dawniej z gardłem bywało

Jak dawniej z gardłem bywało

Ból gardła – choć w większości przypadków nie zwiastuje poważniejszych schorzeń - jest jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Dziś w zapobieganiu przykrym dolegliwościom ze strony gardła,  pomagają skuteczne płukanki i pastylki do ssania, jak np. Pillangin C firmy ratiopharm, suplement diety, dostępny w aptekach bez recepty, ale jeszcze nasze babcie musiały uciekać się do bardziej tradycyjnych metod.

Kiedy gardło zaczynało nieprzyjemnie drapać, pojawiała się chrypka, przeszywający ból i trudności z połykaniem najchętniej sięgano po recepty znane w medycynie naturalnej – np. okłady z liści kapusty, a w szczególności w ziołolecznictwie – aromatyczne inhalacje, napary i płukanki ziołowe.

Historia zna jednak również bardziej niekonwencjonalne sposoby zapobiegania bólowi gardła.

Święty Błażej pomoże

"Przez wstawiennictwo świętego Błażeja, niech Bóg zachowa Cię od choroby gardła i wszelkiego innego zła. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego"

Święty Błażej to postać półlegendarna. Żył na przełomie III i IV wieku na terenie dzisiejszej Turcji. Jako bogaty lekarz pomagał biednym i chorym, a jako gorliwy chrześcijanin - głosił dobrą nowinę. Po śmierci biskupa Sebasty Błażej, na prośbę wiernych, zajął jego miejsce. Gdy cesarz Licyniusz rozpoczął prześladowanie chrześcijan, biskup ukrył się w górskiej jaskini, by stamtąd kierować swoimi parafianami. Niestety, rzymscy żołnierze wytropili Błażeja, który - nawet poddany torturom - nie wyrzekł się wiary. W 316 r. n.e. został skazany na ścięcie, a w chwili śmierci - jak głosi legenda - modlił się i prosił Boga, aby wszyscy cierpiący z powodu choroby gardła oraz wszystkich innych schorzeń, którzy będą prosić o zdrowie za jego wstawiennictwem, zostali wysłuchani i natychmiast uzdrowieni. Do dziś na pamiątkę męczeńskiej śmierci w Kościele katolickim obchodzi się dzień św. Błażeja, w którym wierni święcą świece, tzw. „błażejki”, oraz chleb, wino, wodę i owoce. Według tradycji zjedzenie poświęconego jabłka lub dotknięcie bolącego gardła świecą miało przynieść ulgę i wypędzić chorobę. 

Kamień na gardło

Inną niekonwencjonalną metodą leczenia było wykorzystanie kamiennych amuletów, którym przypisywano magiczną moc. Bóle gardła łagodził przede wszystkim bursztyn oraz chryzoberyl, z racji swojej ciemnozielonej barwy zwany też „kocim okiem”. Właściwości tego pierwszego zachwalali już starożytni Rzymianie, medycy arabscy oraz mieszkańcy Dalekiego Wschodu. Żywiczny kamień był więc popularną leczniczą… biżuterią – chętnie ozdabiano nim wisiorki, broszki i pierścienie. Powszechnie stosowana była też nalewka na bursztynach, którą nacierano bolące miejsca.

Co ciekawe, dobroczynne działanie bursztynu potwierdziły współczesne badania – naukowcy odkryli, że kwas bursztynowy działa jak biostymulator, pobudzając system nerwowy oraz regulując pracę nerek i jelit, a sporządzone na jego bazie maści i kremy pomagają przy dolegliwościach reumatycznych, astmie, wrzodach, podrażnieniach skóry, schorzeniach oskrzeli, gardła i tarczycy.

Z kolei przekonanie o uzdrowicielskiej mocy chryzoberylu wywodzi się z kręgu astrologów i wróżbitów, którzy „kocie oko” uważali za szczęśliwy kamień ludzi urodzonych pod znakiem Raka, leczący astmę i przeziębienia.  

Magiczne bazie

Ludowa tradycja zna jeszcze jeden niezawodny sposób na zdrowe gardło: co roku w czasie obchodów Palmowej Niedzieli święcimy wierzbowe gałązki, które później towarzyszą nam przy świątecznym stole. Jeszcze do niedawna na wsiach wierzono, że zjedzenie jednej bazi przez każdego z domowników zapewni szczęście, dobrobyt i uchroni właśnie od bólu gardła.

Gardło XXI wieku

W XXI wieku farmacja zna skuteczniejsze metody radzenia sobie z dolegliwościami ze strony gardła. Choć szukanie wsparcia u świętego Błażeja i bursztynowa biżuteria na pewno nie zaszkodzą, warto sięgnąć także po pastylki do ssania, które pomogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości i zapobiec im w przyszłości – np. Pillangin C firmy ratiopharm. Preparat dostępny jest w dwóch formach:

Preparat wspomaga łagodzenie dolegliwości związanych z infekcjami górnych dróg oddechowych i stanami zapalnymi błony śluzowej jamy ustnej i gardła, pomaga udrożnić zapchany nos i odświeża oddech.

Ocena artykułu

3.71
z 41 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(8)
4
 
(21)
3
 
(6)
2
 
(4)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.71 z 41 głosów

71%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty