Jak dawniej z gardłem bywało

Ból gardła – choć w większości przypadków nie zwiastuje poważniejszych schorzeń - jest jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Dziś w zapobieganiu przykrym dolegliwościom ze strony gardła, pomagają skuteczne płukanki i pastylki do ssania, jak np. Pillangin C firmy ratiopharm, suplement diety, dostępny w aptekach bez recepty, ale jeszcze nasze babcie musiały uciekać się do bardziej tradycyjnych metod.
Kiedy gardło zaczynało nieprzyjemnie drapać, pojawiała się chrypka, przeszywający ból i trudności z połykaniem najchętniej sięgano po recepty znane w medycynie naturalnej – np. okłady z liści kapusty, a w szczególności w ziołolecznictwie – aromatyczne inhalacje, napary i płukanki ziołowe.
Historia zna jednak również bardziej niekonwencjonalne sposoby zapobiegania bólowi gardła.
Święty Błażej pomoże
"Przez wstawiennictwo świętego Błażeja, niech Bóg zachowa Cię od choroby gardła i wszelkiego innego zła. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego"
Święty Błażej to postać półlegendarna. Żył na przełomie III i IV wieku na terenie dzisiejszej Turcji. Jako bogaty lekarz pomagał biednym i chorym, a jako gorliwy chrześcijanin - głosił dobrą nowinę. Po śmierci biskupa Sebasty Błażej, na prośbę wiernych, zajął jego miejsce. Gdy cesarz Licyniusz rozpoczął prześladowanie chrześcijan, biskup ukrył się w górskiej jaskini, by stamtąd kierować swoimi parafianami. Niestety, rzymscy żołnierze wytropili Błażeja, który - nawet poddany torturom - nie wyrzekł się wiary. W 316 r. n.e. został skazany na ścięcie, a w chwili śmierci - jak głosi legenda - modlił się i prosił Boga, aby wszyscy cierpiący z powodu choroby gardła oraz wszystkich innych schorzeń, którzy będą prosić o zdrowie za jego wstawiennictwem, zostali wysłuchani i natychmiast uzdrowieni. Do dziś na pamiątkę męczeńskiej śmierci w Kościele katolickim obchodzi się dzień św. Błażeja, w którym wierni święcą świece, tzw. „błażejki”, oraz chleb, wino, wodę i owoce. Według tradycji zjedzenie poświęconego jabłka lub dotknięcie bolącego gardła świecą miało przynieść ulgę i wypędzić chorobę.
Kamień na gardło
Inną niekonwencjonalną metodą leczenia było wykorzystanie kamiennych amuletów, którym przypisywano magiczną moc. Bóle gardła łagodził przede wszystkim bursztyn oraz chryzoberyl, z racji swojej ciemnozielonej barwy zwany też „kocim okiem”. Właściwości tego pierwszego zachwalali już starożytni Rzymianie, medycy arabscy oraz mieszkańcy Dalekiego Wschodu. Żywiczny kamień był więc popularną leczniczą… biżuterią – chętnie ozdabiano nim wisiorki, broszki i pierścienie. Powszechnie stosowana była też nalewka na bursztynach, którą nacierano bolące miejsca.
Co ciekawe, dobroczynne działanie bursztynu potwierdziły współczesne badania – naukowcy odkryli, że kwas bursztynowy działa jak biostymulator, pobudzając system nerwowy oraz regulując pracę nerek i jelit, a sporządzone na jego bazie maści i kremy pomagają przy dolegliwościach reumatycznych, astmie, wrzodach, podrażnieniach skóry, schorzeniach oskrzeli, gardła i tarczycy.
Z kolei przekonanie o uzdrowicielskiej mocy chryzoberylu wywodzi się z kręgu astrologów i wróżbitów, którzy „kocie oko” uważali za szczęśliwy kamień ludzi urodzonych pod znakiem Raka, leczący astmę i przeziębienia.
Magiczne bazie
Ludowa tradycja zna jeszcze jeden niezawodny sposób na zdrowe gardło: co roku w czasie obchodów Palmowej Niedzieli święcimy wierzbowe gałązki, które później towarzyszą nam przy świątecznym stole. Jeszcze do niedawna na wsiach wierzono, że zjedzenie jednej bazi przez każdego z domowników zapewni szczęście, dobrobyt i uchroni właśnie od bólu gardła.
Gardło XXI wieku
W XXI wieku farmacja zna skuteczniejsze metody radzenia sobie z dolegliwościami ze strony gardła. Choć szukanie wsparcia u świętego Błażeja i bursztynowa biżuteria na pewno nie zaszkodzą, warto sięgnąć także po pastylki do ssania, które pomogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości i zapobiec im w przyszłości – np. Pillangin C firmy ratiopharm. Preparat dostępny jest w dwóch formach:
- jedna z nich łączy w sobie antyseptyczne właściwości mentolu, szałwii, eukaliptusa i limetki
- druga: miodu, limetki i cytryny
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Prezerwatywa i jej prawidłowe zakładanie
Jak prawidłowo zakładać prezerwatywę aby skutecznie spełniała ona swoje funkcje.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Tabletki antykoncepcyjne
Doustne środki antykoncepcyjnych to jedna najskuteczniejszych, odwracalnych metod zapobiegających ciąży.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Seks oralny
Seks oralny jest dość popularną praktyką seksualną, mogącą dać dużo przyjemności obydwojgu partnerom i stać się regularną i satysfakcjonującą częścią życia seksualnego.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.