Zapalenie gardła. Czym jest i jak je leczyć?

Zapalenie gardła. Czym jest i jak je leczyć?
Spis treści
 1. Dlaczego gardło boli?
 2. Jakie są objawy zapalenia gardła?
 3. Diagnoza kluczem do sukcesu
 4. Czas na leczenie!
 5. Wróg numer 1 - powikłania
 6. Nie taki diabeł straszny jak go malują

Okres jesienno-zimowy to czas szczególnie niebezpieczny, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju choroby typu przeziębienie lub grypa. Jednym z najmniej przyjemnych objawów tych schorzeń jest jednak zapalenie gardła. Zna je każdy, ale nie każdy wie, czym dokładnie jest i jak je leczyć. Z tego tekstu dowiesz się co nieco na temat bólu gardła i poznasz metody walki, jakie możesz przeciw niemu zastosować.

Dlaczego gardło boli?

Zazwyczaj zapalenie gardła jest wynikiem obecności w organizmie chorego wirusów lub bakterii. Bakterie, które powodują zapalenie gardła to w większości przypadków paciorkowce. To jednak bóle na tle wirusowym są najczęstsze i występują u ok. 80% chorych. Aby zarazić się wirusem odpowiedzialnym za rozwój zapalenia gardła, wystarczy mieć kontakt z osobą chorą. Zdarza się też tak, że zapalenie gardła nie ma przyczyn zakaźnych. Może być wtedy spowodowane podrażnieniem wywołanym paleniem papierosów lub piciem alkoholu. W skrajnych przypadkach przyczyną może być refluks lub katar sienny.

Jakie są objawy zapalenia gardła?

Wbrew pozorom nie jest łatwo odróżnić zwykłego bólu gardła od zapalenia wywołanego wirusami lub bakteriami. Pierwsze objawy wirusowego zapalenie występują po 1-2 dniach od kontaktu osobą chorą i przybierają postać:

 • kataru;

 • zapalenia spojówek;

 • kaszlu;

 • chrypki;

 • bóli mięśni;

 • podwyższonej temperatury ciała (stanu podgorączkowego).

Jeżeli chodzi o zakażenie paciorkowcami, to jest ono trudne do rozpoznania, ponieważ zazwyczaj przebiega bez kaszlu, wydzieliny z nosa oraz ropienia oczu. Objawy mogą przyjąć formę:

 • bólu głowy;

 • wysokiej gorączki;

 • powiększenia węzłów chłonnych;

 • białego nalotu na migdałkach.

Diagnoza kluczem do sukcesu

Jeżeli chodzi o walkę z zapaleniem gardła, to nie może się ona odbyć bez wcześniejszej diagnozy. Im trafniejsza ona jest, tym skuteczniejsze metody leczenia można przyjąć. Ważne jest to, aby z jak największą dokładnością określić przyczyny zapalenia. W zależności czy jest ono wirusowe, czy też bakteryjne metody leczenia mogą się różnić. Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać chory, jest wizyta u lekarza. Dzięki temu uniknie on walki na oślep i faszerowania się niepotrzebnymi lekami.

Czas na leczenie!

Wirusowe zapalenia gardła przybiera delikatną formę i zazwyczaj ustępuje samo w ciągu 5-7 dni. W tym okresie warto stosować środki łagodzące ból gardła. Na rynku funkcjonuje ogromna liczba specyfików, ale większość z nich jest do siebie podobna. Ciekawą nowością jest lek Inovox na gardło. Wygodna forma pastylek o ciekawych smakach sprawia, że lek można podawać zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Jeżeli chodzi o bakteryjne zapalenie, to konieczna jest konsultacja z lekarzem, ponieważ niezbędne może okazać się stosowanie antybiotyku. W przypadku tego typu leków ulga przychodzi już po kilku dniach. Ważne jednak jest to, aby pod wpływem chwilowej poprawy nie przerywać kuracji. Tylko przyjmowanie antybiotyków przez cały okres terapii pozwoli na całkowite wyeliminowanie bakterii odpowiedzialnych za zapalenie gardła.

Wróg numer 1 - powikłania

Pomimo tego, że zapalenie gardła jest bardzo często schorzeniem, które samoistnie ustępuje, nie może być lekceważone. W przypadku nieleczonego zakażenia bakteriami paciorkowca można dorobić się ropnia za migdałkiem podniebiennym, który powoduje duży dyskomfort oraz nieprzyjemny zapach z ust. Prawdopodobne schorzenia to również ropne zapalenie węzłów chłonnych, gorączka reumatyczna lub nawet zapalenie nerek. Co prawda tego typu powikłania nie występują często, ale zawsze kiedy się pojawiają mają jedną przyczynę - nieleczone zapalenie gardła. Przeziębienie i kaszel są bardzo często bagatelizowane szczególnie przez swoją częstotliwość występowania. Praktycznie zawsze obok nas znajduje się osoba narzekająca na ból gardła, kaszel lub katar. Traktujemy te schorzenia jako coś powszechnego. Jest to jednak bardzo poważny błąd, ponieważ zaniedbane mogą prowadzić do poważniejszych chorób, których leczenie nie będzie już takie proste.

Nie taki diabeł straszny jak go malują

Pomimo tego, że zapalenie gardła brzmi poważnie, a możliwe powikłania mogą przyprawić o gęsią skórkę jest to choroba w pełni wyleczalna, jeżeli jest tylko poważnie potraktowana. Bardzo ważna jest wizyta u specjalisty i odpowiednia diagnoza. Oprócz tego dobrze jest też stosować leki pomocnicze takie jak np. Inovox, które pomogą w walce z bólem gardła. Wszystko zależy od Twojego podejścia. Wejdź na stronę http://inovox.pl/artykuly/bol-gardla.html i dowiedz się więcej o tym, jak radzić sobie z chorym gardłem. Z pewnością nie pożałujesz.

 

Ocena artykułu

4.13
z 8 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(2)
4
 
(5)
3
 
(1)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.13 z 8 głosów

88%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty