Zapalenie gardła. Czym jest i jak je leczyć?

- Dlaczego gardło boli?
- Jakie są objawy zapalenia gardła?
- Diagnoza kluczem do sukcesu
- Czas na leczenie!
- Wróg numer 1 - powikłania
- Nie taki diabeł straszny jak go malują
Okres jesienno-zimowy to czas szczególnie niebezpieczny, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju choroby typu przeziębienie lub grypa. Jednym z najmniej przyjemnych objawów tych schorzeń jest jednak zapalenie gardła. Zna je każdy, ale nie każdy wie, czym dokładnie jest i jak je leczyć. Z tego tekstu dowiesz się co nieco na temat bólu gardła i poznasz metody walki, jakie możesz przeciw niemu zastosować.
Dlaczego gardło boli?
Zazwyczaj zapalenie gardła jest wynikiem obecności w organizmie chorego wirusów lub bakterii. Bakterie, które powodują zapalenie gardła to w większości przypadków paciorkowce. To jednak bóle na tle wirusowym są najczęstsze i występują u ok. 80% chorych. Aby zarazić się wirusem odpowiedzialnym za rozwój zapalenia gardła, wystarczy mieć kontakt z osobą chorą. Zdarza się też tak, że zapalenie gardła nie ma przyczyn zakaźnych. Może być wtedy spowodowane podrażnieniem wywołanym paleniem papierosów lub piciem alkoholu. W skrajnych przypadkach przyczyną może być refluks lub katar sienny.
Jakie są objawy zapalenia gardła?
Wbrew pozorom nie jest łatwo odróżnić zwykłego bólu gardła od zapalenia wywołanego wirusami lub bakteriami. Pierwsze objawy wirusowego zapalenie występują po 1-2 dniach od kontaktu osobą chorą i przybierają postać:
-
kataru;
-
zapalenia spojówek;
-
kaszlu;
-
chrypki;
-
bóli mięśni;
-
podwyższonej temperatury ciała (stanu podgorączkowego).
Jeżeli chodzi o zakażenie paciorkowcami, to jest ono trudne do rozpoznania, ponieważ zazwyczaj przebiega bez kaszlu, wydzieliny z nosa oraz ropienia oczu. Objawy mogą przyjąć formę:
-
bólu głowy;
-
wysokiej gorączki;
-
powiększenia węzłów chłonnych;
-
białego nalotu na migdałkach.
Diagnoza kluczem do sukcesu
Jeżeli chodzi o walkę z zapaleniem gardła, to nie może się ona odbyć bez wcześniejszej diagnozy. Im trafniejsza ona jest, tym skuteczniejsze metody leczenia można przyjąć. Ważne jest to, aby z jak największą dokładnością określić przyczyny zapalenia. W zależności czy jest ono wirusowe, czy też bakteryjne metody leczenia mogą się różnić. Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać chory, jest wizyta u lekarza. Dzięki temu uniknie on walki na oślep i faszerowania się niepotrzebnymi lekami.
Czas na leczenie!
Wirusowe zapalenia gardła przybiera delikatną formę i zazwyczaj ustępuje samo w ciągu 5-7 dni. W tym okresie warto stosować środki łagodzące ból gardła. Na rynku funkcjonuje ogromna liczba specyfików, ale większość z nich jest do siebie podobna. Ciekawą nowością jest lek Inovox na gardło. Wygodna forma pastylek o ciekawych smakach sprawia, że lek można podawać zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Jeżeli chodzi o bakteryjne zapalenie, to konieczna jest konsultacja z lekarzem, ponieważ niezbędne może okazać się stosowanie antybiotyku. W przypadku tego typu leków ulga przychodzi już po kilku dniach. Ważne jednak jest to, aby pod wpływem chwilowej poprawy nie przerywać kuracji. Tylko przyjmowanie antybiotyków przez cały okres terapii pozwoli na całkowite wyeliminowanie bakterii odpowiedzialnych za zapalenie gardła.
Wróg numer 1 - powikłania
Pomimo tego, że zapalenie gardła jest bardzo często schorzeniem, które samoistnie ustępuje, nie może być lekceważone. W przypadku nieleczonego zakażenia bakteriami paciorkowca można dorobić się ropnia za migdałkiem podniebiennym, który powoduje duży dyskomfort oraz nieprzyjemny zapach z ust. Prawdopodobne schorzenia to również ropne zapalenie węzłów chłonnych, gorączka reumatyczna lub nawet zapalenie nerek. Co prawda tego typu powikłania nie występują często, ale zawsze kiedy się pojawiają mają jedną przyczynę - nieleczone zapalenie gardła. Przeziębienie i kaszel są bardzo często bagatelizowane szczególnie przez swoją częstotliwość występowania. Praktycznie zawsze obok nas znajduje się osoba narzekająca na ból gardła, kaszel lub katar. Traktujemy te schorzenia jako coś powszechnego. Jest to jednak bardzo poważny błąd, ponieważ zaniedbane mogą prowadzić do poważniejszych chorób, których leczenie nie będzie już takie proste.
Nie taki diabeł straszny jak go malują
Pomimo tego, że zapalenie gardła brzmi poważnie, a możliwe powikłania mogą przyprawić o gęsią skórkę jest to choroba w pełni wyleczalna, jeżeli jest tylko poważnie potraktowana. Bardzo ważna jest wizyta u specjalisty i odpowiednia diagnoza. Oprócz tego dobrze jest też stosować leki pomocnicze takie jak np. Inovox, które pomogą w walce z bólem gardła. Wszystko zależy od Twojego podejścia. Wejdź na stronę http://inovox.pl/artykuly/bol-gardla.html i dowiedz się więcej o tym, jak radzić sobie z chorym gardłem. Z pewnością nie pożałujesz.
Artykuł sponsorowany
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.