Wiadomości podstawowe o antykoncepcji

Antykoncepcja jest pojęciem określającym możliwość regulacji płodności. Każda zainteresowana antykoncepcją osoba powinna wybrać taką metodę, jaka jej samej najbardziej odpowiada. Istnieją jednak pewne ograniczenia co do takiego wyboru. Jest to głównie ryzyko wystąpienia schorzeń naczyniowo-sercowych. Dlatego podczas wizyty lekarz powinien wyeliminować ewentualne przeciwwskazania i zaproponować metodę najbardziej odpowiednią.
Obecnie istnieje kilka sposobów regulacji płodności. Są to: metody naturalne, mechaniczne, chemiczne środki dopochwowe, antykoncepcja hormonalna, kształtki wewnątrzmaciczne i sterylizacja operacyjna.
Istotą naturalnych metod antykoncepcji jest ustalenie w miesięcznym cyklu kobiety dni płodnych i zachowanie abstynencji seksualnej w tym czasie. Dni płodne obejmują okres przed i po owulacji, który trwa około 9 dni (5 dni przed owulacją, w dniu owulacji oraz 3 dni po owulacji). Pozostałe sposoby antykoncepcji polegają na stworzeniu sztucznej bariery miedzy plemnikiem a komórką jajową, co ma uniemożliwić zapłodnienie.
Metody naturalne polegają na okresowym zaprzestaniu współżycia w dni, które na podstawie licznych badań i obserwacji uważane są za płodne. Współżyć można więc jedynie w dni uważane za niepłodne. Metody te opierają się na naturalnych zmianach i procesach fizjologicznych, które zachodzą cyklicznie w organizmie kobiety. Do metod naturalnych zaliczamy również stosunek przerywany polegający na przerwaniu współżycia w chwili gdy może dojść do wytrysku nasienia.
Do naturalnych metod antykoncepcyjnych należą:
- metoda kalendarzowa (rytmu, Ogino-Knausa)
- metoda termiczna
- metoda objawowo- termiczna
- metoda Billingsów (obserwacji śluzu)
- stosunek przerywany i stosunek zatrzymany
Mechanizm działania pozostałych metod antykoncepcyjnych przebiega kilkutorowo i polega na zapobieganiu przenikaniu plemników do pochwy i/lub szyjki macicy, niszczeniu plemników, które już dostały się do pochwy, zapobieganiu zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, zapobieganiu uwalnianiu komórek jajowych. Zaletą wielu z metod mechanicznych jest ich ochronne działanie polegające zapobieganiu rozwojowi chorób przenoszonych drogą płciową.
Są to:
- antykoncepcja wewnątrzmaciczna;
- chemiczne środki dopochwowe: środki plemnikobójcze (spermicydy), gąbka dopochwowa
- antykoncepcja hormonalna: doustne środki antykoncepcyjne, zastrzyki progestagenowe, mini-tabletka gestagenna (MTG), implanty podskórne, pigułka w razie zagrożenia
- metody mechaniczne: prezerwatywa, błona dopochwowa, kapturek naszyjkowy lub sklepieniowy, prezerwatywa dla kobiet (femidon)
- metody operacyjne: sterylizacja kobiet, sterylizacja mężczyzn
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Konflikt serologiczny
Do konfliktu serologicznego dochodzi wtedy, kiedy matka w wyniku immunizacji rozpocznie wytwarzanie przeciwciał przeciwko krwinkom płodu...
Przepuklina pachwinowa - częsty problem
Chociaż jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, nie rozpoznana i nieleczona może być źródłem poważnych problemów
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.