Udar mózgu częściej występuje u osób niskich
Zespół naukowców z Uniwersytetu z Glasgow w Szkocji przeprowadził badanie, w którym oceniano związek pomiędzy wzrostem i masą ciała oraz częstością występowania udaru mózgu. W badaniu wzięło udział ponad 15 tys. ludzi z zachodniej części Szkocji. U wszystkich badanych oceniano wiek, wzrost, masę ciała, ciśnienie tętnicze, wielkości stężenia cholesterolu i glukozy we krwi. Wyniki badania opublikowano na łamach ostatniego wydania Journal of Epidemiology and Community Health.
W czasie całego czasu obserwacji u ponad 1 tys. badanych wystąpił udar mózgu. Zaobserwowano, że osoby niskie mają prawie dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia krwotocznego udaru mózgu, choroby przebiegającej z krwawieniem do tkanki mózgowej w porównaniu z osobami wysokimi. Wykazano, że ryzyko krwotocznego udaru mózgu zmniejsza się o 30% na każde dodatkowe 10 centymetrów wzrostu.
Wyniki badania potwierdziły, że niski wzrost jest czynnikiem ryzyka krwotocznego udaru mózgu. Autorzy badania sugerują, że znaczną rolę w etiologii choroby mogą odgrywać pewne czynniki zaburzające embrionalny rozwój naczyń mózgowych.