Sekrety pięknej skóry

Sekrety pięknej skóry
Spis treści
 1. Testosteron i kolagen bonusem dla mężczyzn
 2. Ocena skóry i sposoby jak ją poprawić
 3. Przed goleniem
 4. Podczas golenia
 5. Po goleniu

Kiedy chodzi o sprawy dbałości o skórę mężczyźni i kobiety stoją na dwóch skrajnie przeciwnych biegunach. Większość mężczyzn poświęca swojej skórze minimum uwagi. Może wydawać się zaskakujące, że wystarczy zaledwie kilka podstawowych zabiegów, by osiągnąć wyraźne zmiany w wyglądzie.

Testosteron i kolagen bonusem dla mężczyzn

Skóra mężczyzn różni się od skóry kobiet. Testosteron oraz estrogen, odpowiednio męskie i żeńskie hormony, odmiennie wpływają na skórę. Skóra mężczyzny jest o 25 procent grubsza oraz zawiera więcej kolagenu. Jednak czynności takie, jak picie alkoholu, palenie papierosów, opalanie, upływ lat powodują zmniejszanie ilości kolagenu, powodując stopniowe powstawanie zmarszczek, linie, czy obwisłą skórę. Skóra mężczyzny produkuje również więcej wydzieliny łojowej, bezbarwnej i bezzapachowej substancji, która pomaga w jej ujędrnianiu. Jednak, takie czynności jak branie prysznica i golenie może niwelować wcześniej wymienione korzyści, ponieważ sprzyja wysuszaniu skóry. Namydlanie wysuszającym mydłem, potem golenie brody często tępą żyletką w przeciwnym kierunku niż ona naturalnie wyrasta, na koniec chluśnięcie wodą toaletową opartą na alkoholu, i skóra mężczyzny jest już sucha i twarda. Nic dziwnego, że mężczyźni, szczególnie ci starsi, mają niewiarygodnie suchą skórę

Ocena skóry i sposoby jak ją poprawić

Co w takim razie ma robić mężczyzna? Zadaj sobie pytanie, czy twoja cera jest tłusta czy sucha. Czy twoja skóra reaguje na mydło czy krem do golenia? Czy masz dużo zmian trądzikowych? Czy podczas golenia powstają otarcia na skórze? Czy masz jakieś pieprzyki, które ostatnio zmieniły kształt? Jeśli masz jakieś niepokojące Cię pieprzyki, najlepiej idź do dermatologa, ponieważ mogą to być pierwsze objawy raka skóry. Następnie zastanów się, jakiego rodzaju preparaty do pielęgnacji skóry będą dla Ciebie najlepsze. To nie znaczy, że od razu masz oddać się bez reszty światu kremów, leczenia, cudownych maści.
Zastosuj się do podanych niżej wskazówek, a będziesz na dobrej drodze do pięknej skóry:

 1. Nie używaj mydła zapachowego.
  Generalnie, mydła zapachowe albo antybakteryjne są zbyt ostre dla Twojej cery, nawet jeśli jest ona tłusta. Jeżeli używasz mydła do mycia twarzy, to wybieraj takie, które jest delikatne albo nawilżające. Zastanów się nad tym, że skoro używasz dezodorantu, nie potrzebujesz już tak naprawdę mydła zapachowego.
 2. Stosuj produkty odpowiednie dla Twojego typu skóry.
  Jeśli skóra jest sucha, albo normalna (ani zbyt sucha, ani tłusta), pomyśl o stosowaniu łagodnego mydła specjalnego do twarzy. Możesz nawet zdecydować się na używanie środków nawilżających. Unikaj wód po goleniu, czy środków odkażających, które zawierają alkohol, ponieważ one wysuszają. Delikatnie myj skórę nie więcej niż dwa razy dziennie. Jeśli masz tłustą cerę, staraj się ją utrzymywać w czystości.
 3. Chroń skórę przed słońcem
  Promieniowanie słoneczne powoduje raka skóry oraz jej starzenie się. Kiedy uprawiasz sporty, czy przebywasz dłużej na zewnątrz, zawsze smaruj się kremem do opalania. Pamiętaj też, że nawet niewielkie dawki promieniowania nawet w zachmurzony dzień, w zimie, przez krótkie okresy mogą być również szkodliwe dla skóry. Na dłuższą metę, lepiej jest codziennie używać kremu do opalania, przynajmniej na części odsłonięte, takie jak twarz i ręce. Zachowaj swą młodość, zamiast cofać się w czasie.
 4. Nauka golenia
  Jeśli nie miałeś dobrej lekcji golenia od czasu, kiedy Twój tata pokazał Ci, jak to się robi, nadszedł chyba czas na kurs przypominający. Krem do golenia, woda po goleniu, nawet golarka, której używasz mogą być przyczyną wysuszenia lub zniszczenia skóry.

U mężczyzn, którzy łatwo się kaleczą, czy mają problemy z wrastającymi włosami, głównym powodem ich kłopotów jest golenie włosów poniżej powierzchni skóry. Jeśli włos jest skręcony, to rośnie on wgłąb skóry, co nie dość, że jest bolesne, to prowadzi do powstawania pryszcza, a nawet pozostawia bliznę. Rozwiązaniem dla mężczyzn z tego typu problemem jest golenie się nie tak blisko skóry. Nie przyciskaj tak bardzo golarki i nie napinaj skóry podczas golenia. Używaj właściwej dla siebie golarki. Jeżeli jest to maszynka z podwójnym ostrzem, zmień ją na pojedyncze z rozpórką albo używaj golarki elektrycznej z siateczką. Zrezygnuj z maszynek elektrycznych, które golą bardzo blisko skóry, które wyrywają włosy do uzyskania gładszej skóry.

Przed goleniem

Kiedy jest zimno i sucho, twój zarost jest sztywny i łamliwy. Trudno jest wtedy się golić, chyba, że używasz maszynki elektrycznej. Do golenia na mokro, nagrzewaj i namaczaj brodę przez tyle minut, ile możesz wytrzymać. Jeśli nie masz czasu albo cierpliwości na takie zabiegi, staraj się golić zaraz po wyjściu spod prysznica. Najlepszym kremem do golenia jest taki staromodny, który rozrabia się pędzlem z gorącą wodą. Jeżeli używasz tego czegoś z puszki, wetrzyj to zgodnie z kierunkiem zarostu, a potem jeszcze odczekaj chwilę.

Podczas golenia

Gól się zgodnie z kierunkiem zarostu. Dla większej części twarzy, oznacza to golenie do dołu. Będzie to prawdziwa rewolucja dla wielu z Was, ale będziecie zachwyceni sposobem w jaki taka metoda uwalnia twą twarz od wielu tak powszedniego zacinania się, zadrapań i wrastających włosów. Również przygotowanie zarostu bardziej może Ci pomóc w goleniu niż przyciskanie maszynki, czy napinania skóry, które może wywołać potem problemy.

Po goleniu

Woda po goleniu pomaga zamknąć pory, które otwierają się pod wpływem gorącej wody oraz jeżeli masz tłustą cerę, może ją również osuszyć. Dla wielu mężczyzn, niestety, jest to zbyt wysuszające. Aby zamknąć pory, spłucz nadmiar kremu ciepłą wodą, a potem spryskaj twarz zimną wodą na koniec. Jeżeli twoja skóra jest bardzo sucha, albo jeśli chcesz używać wody po goleniu, możesz nałożyć krem nawilżający przed zastosowaniem wody kolońskiej. Rozważ użycie kremu nawilżającego z filtrem słonecznym (dostępne w sklepach kosmetycznych lub aptekach).

Twoja skóra jest cennym nabytkiem. Okazuje się, że kilka prostych zabiegów zapewnia ci "pokazanie swojej najlepszej twarzy" na wiele następnych lat.

Ocena artykułu

4.09
z 76 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(27)
4
 
(34)
3
 
(11)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.09 z 76 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty