Witaminy i minerały dla kobiet

Witaminy i minerały dla kobiet
Organizm kobiety ma inne zapotrzebowanie na witaminy i minerały niż organizm dorastającego dziecka czy mężczyzny. Dostarczanie wszystkim jednakowych dawek tych składników nie jest zgodne z indywidualnymi potrzebami każdego człowieka.

Kobiety wymagają specjalnego traktowania ze względu na swoje specyficzne potrzeby związane z cyklem miesiączkowym. Ich organizm podlega w czasie cyklu gwałtownym przemianom. Równolegle zmienia się zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Z tego powodu kobiety powinny regularnie przyjmować preparaty witaminowo - mineralne o składzie dopasowanym do ich fizjologii.

Współczesne kobiety często odżywiają się nieregularnie i stosują drastyczne diety. To sprawia, że nie dostarczają swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Wytężona praca i przyjmowanie doustnej antykoncepcji mogą prowadzić do niedoborów witamin z grupy B, magnezu i kwasu foliowego.

Kwas foliowy jest szczególnie ważny dla kobiet, które planują zostać matkami. Badania wykazały, że przyjmowanie preparatów zawierających ten składnik na kilka miesięcy przed ciążą, zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka wrodzonych wad centralnego układu nerwowego.

Nawet na 10 dni przed miesiączką wiele kobiet narzeka na gorsze samopoczucie. Czują się rozdrażnione, skarżą na bóle głowy, kręgosłupa, nadwrażliwość piersi. Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego nasilają się w wyniku niedoborów witamin z grupy B i magnezu. Za występowanie trądziku, łamliwość włosów i paznokci może być odpowiedzialny niski poziom witamin A i E. W czasie "trudnych dni" przed miesiączką niedobór witaminy C może prowadzić do spadku odporności.

Obfite krwawienia mogą wywołać objawy niedokrwistości i osłabienia. W czasie menstruacji wzrasta zapotrzebowanie na czynniki krwiotwórcze, takie jak żelazo, witamina B12 i kwas foliowy. Miesiączkujące kobiety powinny dostarczać swojemu organizmowi zwiększoną dawkę witaminy C, która poprawia wchłanianie żelaza. W wyniku utraty krwi zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta dwukrotnie.

Warto przyjmować preparaty witaminowo - mineralne opracowane specjalnie z myślą o potrzebach kobiety. Ich skład został dopasowany do kolejnych faz cyklu miesiączkowego. Z tego powodu są uznawane za najbardziej przyjazne kobiecie.

Ocena artykułu

4.42
z 186 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(130)
4
 
(28)
3
 
(9)
2
 
(15)
1
 
(4)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.42 z 186 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty