Zespół policystycznych jajników u szczupłych kobiet

Zespół policystycznych jajników u szczupłych kobiet
Zespół policystycznych jajników (PCO) objawia się zaburzeniami miesiączkowania, niepłodnością, hirusyzmem (nadmiernym owłosieniem) oraz obustronnie powiększonymi jajnikami. U podłoża zaburzeń leży nadmierna produkcja hormonów androgennych (typu męskiego). Doustna antykoncepcja jest ważną metodą leczniczą zwiększonego stężenia androgenów u tych chorych. Istnieje hipoteza, że efekty leczenia zależą w pewnym stopniu od masy ciała.

Naukowcy z Uniwersytetu Karola w Pradze badali skuteczność antykoncepcji wśród kobiet z zespołem policystycznych jajników w zależności od wagi. Wyniki opublikowano na łamach najnowszego wydania czasopisma Human Reproduction.

Wskaźnik masy ciała obliczano według wzoru: stosunek wagi w kilogramach do kwadratu wysokości podawanej w metrach. Uczestniczki badania podzielono na grupy w zależności od wskaźnika masy ciała (BMJ): <25kg/m2 - szczupłe i > 30kg/m2 - otyłe. Wszystkie przyjmowały doustne środki antykoncepcyjne. Mierzono stężenie androgenów i lipidów we krwi uczestniczek na początku badania i po 6 miesiącach.

Nie stwierdzono różnic w stężeniu androgenów na początku badania pomiędzy obiema grupami. Zaobserwowano natomiast znaczniejsze zmniejszenie stężenia testosteronu i androstendionu podczas okresu obserwacji w grupie kobiet szczupłych w porównaniu z otyłymi. Kliniczne objawy androgenizmu, czyli zwiększonego stężenia androgenów uległy poprawie tylko wśród szczupłych kobiet. Nie zaobserwowano natomiast wpływu leczenia na stężenie cholesterolu.

Wyniki badania wskazują na negatywny wpływ dużych wartości wskaźnika masy ciała na skuteczność leczenia hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi podwyższonego stężenia androgenów i klinicznych objawów androgenizacji u kobiet z PCO.

Ocena artykułu

4
z 220 głosów
5
 
(77)
4
 
(99)
3
 
(33)
2
 
(9)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4 z 220 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty