W jaki sposób wiek wpływa na płodność mężczyzn?

W jaki sposób wiek wpływa na płodność mężczyzn?

Na temat wpływu wieku na zdolność plemników do zapłodnienia panują różne opinie. Badanie przedstawione na 19. Zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników przez lekarzy z Kliniki Endokrynologii i Leczenia Niepłodności z University of Southern California wykazało, że chociaż liczba plemników w 1 ul nasienia istotnie zmniejsza się z wiekiem, to ich zdolność do zapłodnienia pozostaje niezmieniona.

Badanie oceniało efekty sztucznego zapłodnienia na podstawie 558 prób u 440 par, które poddały się temu zabiegowi w klinice. Ponieważ w każdym przypadku przed zabiegiem była badana jakość komórki jajowej oraz błony śluzowej macicy, jedynym czynnikiem wpływającym na skuteczność sztucznego zapłodnienia był wiek dawcy plemników. Oceniano również inne parametry nasienia, skuteczną liczbę zapłodnień in vitro, liczbę urodzeń żywych płodów po sztucznym zapłodnieniu i ogólną liczbę żywo urodzonych dzieci danego mężczyzny.

Jedyną zmianą zachodzącą pod wpływem wieku, którą udało się wykazać w badaniu, była zmniejszająca się liczba plemników. Ich jakość (badana pod mikroskopem i za pomocą testów cytologicznych), zdolność do zapłodnienia prawidłowo funkcjonującej komórki jajowej okazała się identyczna we wszystkich badanych grupach. Niemniej, samo zmniejszanie się liczby plemników w nasieniu może odpowiadać za osłabienie płodności postępujące wraz z wiekiem.

Ocena artykułu

4.42
z 182 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(127)
4
 
(27)
3
 
(9)
2
 
(15)
1
 
(4)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.42 z 182 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty