Powysiłkowe bóle mięśni - uciążliwe dolegliwości po intensywnym treningu

Powysiłkowe bóle mięśni - uciążliwe dolegliwości po intensywnym treningu
Spis treści
  1. Skąd najczęściej bierze się ból mięśni po treningu?
  2. Potreningowy ból mięśni - jak sobie z nim radzić? 

Kto z nas nie słyszał chociaż raz stwierdzenia, że sport to zdrowie. Jest w tym oczywiście wiele prawdy, ale poza samą ilością treningów czy spalonych kalorii, musimy też brać pod uwagę jakość naszej aktywności. Dopiero poprawnie wykonywane ćwiczenia przyniosą oczekiwane rezultaty i jednocześnie nie przyczynią się do powstawania przykrych dolegliwości, jak choćby potreningowy ból mięśni.

Odpowiednio zaplanowany i dobrany do możliwości naszego organizmu trening to świetna okazja do poprawy naszej kondycji. Ale to nie wszystko, jest to też sposób na odstresowanie się i psychiczny odpoczynek od codziennych obowiązków. W organizmie powstają wtedy endorfiny, powszechnie znane jako hormony szczęścia, które zmniejszają odczuwanie bólu i redukują poziom stresu1

Skąd najczęściej bierze się ból mięśni po treningu?

Bóle mięśniowe mogą być wywołane przez rozmaite czynniki. Bardzo często zdarza się, że nie są one związane z żadną przewlekłą i niebezpieczną dla zdrowia chorobą, lecz pojawiają się po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym2. Dlaczego tak się dzieje?

  • Podczas forsownych ćwiczeń dochodzi do mikrourazów, które w efekcie powodują ból i uczucie dyskomfortu. Na takie problemy narażeni są zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną i wybierają zbyt przeciążające ćwiczenia. 
  • Inną przyczyną bólu mięśni po treningu może być niewłaściwe rozgrzanie ciała przed przystąpieniem do jego zasadniczej i najbardziej wymagającej części. Warto pamiętać, że każdą aktywność fizyczną powinniśmy rozpoczynać od rozgrzewki3. Wystarczy zaledwie kilka lub kilkanaście minut, żeby nieco podnieść tętno i przygotować ciało do nietypowej dla niego pracy. 
  • Zwiększone ryzyko wystąpienia bólu mięśni wiąże się też z nagłym zakończeniem treningu. Aby temu zapobiec, wystarczy zakończyć serię ćwiczeń spokojnym rozciąganiem4, które pomoże ustabilizować oddech i pracę całego organizmu. Celem takich ćwiczeń jest też uelastycznienie i rozluźnienie mięśni. 

Potreningowy ból mięśni - jak sobie z nim radzić? 

Po wysiłku fizycznym bardzo często w okolicy pleców, nóg czy rąk pojawia się uciążliwy ból, który w najbardziej skrajnych przypadkach powoduje problemy z poruszaniem się i wykonywaniem nawet prostych czynności. Czekanie aż dolegliwości miną nie jest najlepszym sposobem na zmniejszenie jego odczuwania. Najlepiej od razu przejść do działania i zrobić coś dla przetrenowanych bolących mięśni5. Oto kilka sposobów, które mogą szybko przynieść ulgę:

  • masaż6 – zmniejsza napięcie w ciele i rozluźnia je, a także poprawia krążenie krwi i przepływ limfy, 
  • bardzo delikatne ćwiczenia rozciągające przywracające pełen zakres ruchu, 
  • rozgrzewające ziołowe preparaty do stosowania zewnętrznego, które mają działanie rozluźniające, 
  • ciepłe kąpiele, które również mają działanie rozluźniające i odprężające,
  • odpoczynek – to prosty sposób na regenerację przetrenowanego organizmu. 

Aktywność fizyczna powinna na stałe zagościć w naszym grafiku. Warto jednak wprowadzać ją stopniowo, a intensywność i częstotliwość treningów dopasowywać do możliwości naszego ciała. Zbyt wymagające ćwiczenia mogą działać na naszą niekorzyść i powodować rozmaite dolegliwości, w tym potreningowy ból mięśni. A to, zamiast zachęcać nas do regularnego sportu, szybko wywoła jedynie niechęć i spowoduje rezygnację z jakiejkolwiek aktywności. 

mel.03.2021.02 

Artykuł powstał we współpracy z M.C.M Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.

1. Nazar K., Kaciuba-Uściłko H.: Znaczenie aktywności ruchowej w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. W: Górski J. (red.): Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego. PZWL, Warszawa 2006: 546-557.

2. Nicpoń K. W., Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, Polski Przegląd Neurologiczny 2007, tom 3, 4, 237–248.

3.  Rippetoe M., Baker A., Programowanie treningu siłowego, Wyd. Galaktyka, Łódź 2019, s. 91-92. 

4. J. P. Clemenceau, F. Delavier, M. Gundill, Stretching. Ilustrowany przewodnik, WL PZWL, Warszawa 2011.

5. Szczepański L., Pluta A., Bóle kości, mięśni i stawów – problemy diagnostyczne i lecznicze., Przewodnik Lekarza 2002 nr 5(8).

6. https://www.poradnikzdrowie.pl/regeneracja/rehabilitacja/jak-dobrac-masaz-do-dolegliwosci-rodzaje-masazy-aa-S1jB-UbGp-QYgP.html

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty