Niepłodność u kobiet a dieta i styl życia

Niepłodność u kobiet a dieta i styl życia

Odpowiednie nawyki żywieniowe i styl życia, mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepłodności z powodu zaburzeń owulacji aż o 80%. Zgodnie z badaniami, problem niepłodności zarówno w USA, jak i Europie, dotyczy jednaj na sześć par. Niepłodność wynikająca z zaburzeń owulacji została zdiagnozowana w 18 do 30 procent tych przypadków. Naukowcy przebadali grupę 17544 mężatek a następnie opracowali system punktacji czynników dotyczących diety i stylu życia, które powodowały zaburzenia owulacji. Wśród tych czynników znalazły się:

  • stosunek tłuszczów mono-nienasyconych do trans w diecie
  • spożycie białka, węglowodanów, nabiału
  • ilość żelaza w diecie
  • dodatkowa suplementacja witamin
  • wskaźnik masy ciała (BMI)
  • aktywność fizyczna

Stwierdzono, że kobiety cieszące się najlepszą płodnością jadły mniej tłuszczów trans, produktów o wysokim indeksie glikemicznym, spożywały więcej białka pochodzenia roślinnego niż zwierzęcego, dostarczały organizmowi więcej błonnika i żelaza, a także w pełni pokrywały jego zapotrzebowanie na witaminy. Kobiety te, miały również niższe BMI, codziennie wykonywały ćwiczenia fizyczne oraz co niezwykle ważne - spożywały więcej produktów mlecznych o wysokiej zawartości tłuszczu i jednocześnie mniej tych odtłuszczonych.

Wykazano jednocześnie, że na związek między tymi pro zdrowotnymi czynnikami a płodnością nie ma wpływu ani wiek kobiety, ani ilość przebytych ciąż.

Ocena artykułu

3.61
z 31 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(5)
4
 
(16)
3
 
(5)
2
 
(3)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.61 z 31 głosów

68%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty