Duże śniadanie pozwala schudnąć

Duże śniadanie pozwala schudnąć
Rozpoczęcie dnia dużym, wyważonym posiłkiem bogatym w białko i węglowodany złożone, może pomóc zmniejszyć głód na resztę dnia, co w efekcie doprowadzi do obniżenia masy ciała nawet o 18 kg. Wskazują na to badania przedstawione na dorocznym spotkaniu endokrynologów w San Francisco.

Tradycyjnie zaleca się otyłym ograniczenie jedzenia i wykonywanie większej ilości ćwiczeń fizycznych, natomiast nie bierze się pod uwagę uczucia głodu i wilczego apetytu na słodycze. Naukowcy postanowili znaleźć dietę kontrolującą oba te aspekty.

Uczeni wyjaśniają, że rano organizm jest przyzwyczajony do "poszukiwania żywności". Metabolizm przyspiesza a poziom adrenaliny i kortyzolu wzrasta do najwyższych poziomów. Mózg potrzebuje energii a jeśli nie otrzyma jej wraz z pożywieniem, musi znaleźć inne źródła paliwa. Aby to zrobić, aktywuje procesy awaryjne i pobierając energię z mięśni, niszczy tkankę mięśniową. Jeśli później otrzyma pożywienie, to nadal działając w trybie awaryjnym, uzyskaną w ten sposób energię zmagazynuje jako tłuszcz. Aby tego uniknąć, naukowcy zaprojektowali dietę, w której śniadanie stanowiło około połowę dziennej porcji kalorii i zawierało - mleko, 85 gram chudego mięsa, dwa plastry żółtego sera, dwie kromki pełnoziarnistego pieczywa i 28 gram czekolady mlecznej. Przez resztę dnia posiłki składały się z białka pochodzenia roślinnego i węglowodanów złożonych.

Otyłe kobiety stosując tę dietę (zawierającą ok 1240 kcal), straciły prawie pięć razy więcej kilogramów, w porównaniu z kobietami wykorzystującymi tradycyjną, nisko-węglowodanową dietę (ok 1085 kcal).

Ocena artykułu

4.16
z 32 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(12)
4
 
(14)
3
 
(5)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.16 z 32 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty