Ćwiczenia, które zwiększają masę kości

Obciążenie mechaniczne związane z wysiłkiem fizycznym zwiększa wytrzymałość kości, szczególnie w ciągu wzrostu i rozwoju szkieletu, a więc w okresie dzieciństwa i wczesnej dorosłości.
Ćwiczenia, które wywierają właściwe obciążenie mechaniczne wzmacniające kości wiążą się z wysokim stopniem obciążenia, jak w przypadku biegania i skakania, w przeciwieństwie do pływania i jazdy na rowerze. Rozwijające się kości są najbardziej wrażliwe na wzmacniający efekt biegania/ skakania, dodatkową zaletą tych ćwiczeń jest to, iż nie wpływają na wzrost kości na długość.
Ciężki wysiłek fizyczny, np. ćwiczenia z hantlami, jest dla dzieci niebezpieczny, ponieważ zbyt duże obciążenie rozwijających się stawów może zablokować wzrost kości na długość i w konsekwencji zahamować całkowity wzrost kości.
Skuteczność wzmacniającego wpływu ćwiczeń wynika z faktu, że bodziec wywołany przez ćwiczenia dociera do mechanoreceptorów, które regulują osteogenezę (tworzenie się kości), wiąże się to ze zwiększeniem masy kości i ich wytrzymałości.
Specjaliści proponują zestaw reguł w planowaniu ćwiczeń, mających na celu wzmocnienie kości:
- Najefektywniejsze są krótkie częste ćwiczenia, co oznacza, że krótkie sprinty lepiej wzmacniają kości niż długi jogging.
- Lepiej dodać w tygodniu parę sesji ćwiczeń niż wydłużać czas trwania poszczególnych sesji.
- W celu zmniejszenia czasu trwania ćwiczeń należy skrócić każdą sesję nie zmniejszając ich ilości.
- Wzmacniający wpływ ćwiczenia może być zwiększony, jeżeli jedno dzienne ćwiczenie zostanie podzielone na dwie krótsze sesje w odstępie 8 godzin.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.