Ćwiczenia w czasie pracy chronią serce cukrzyka

Ćwiczenia w czasie pracy chronią serce cukrzyka

Ludzie z cukrzycą nie muszą uczęszczać na siłownię, aby czerpać korzyści dla zdrowia. Fińscy naukowcy stwierdzili, że umiarkowana aktywność fizyczna w czasie pracy lub dojazdu do niej, może zapobiegać zgonom z przyczyn sercowych w przypadku osób z 2 typem cukrzycy.

Badania dowodzą, że osoby z 2 typem cukrzycy, które dużo chodzą i przenoszą w czasie pracy, np. fizycznej, miały o 40% niższe ryzyko zgonu z przyczyn sercowych. Natomiast ludzie umiarkowanie aktywni w pracy, np. ekspedienci sklepowi, wykazywali ryzyko mniejsze o 9%.

Powszechnie wiadomo, że osoby z cukrzycą powinny aktywnie wykorzystywać swój czas. Ćwiczenia i właściwa dieta mogą zapobiec lub opóźnić rozwój 2 typu cukrzycy, jednak zbyt często chorzy ograniczają się do aktywności fizycznej wyłącznie w wolnym czasie.
Według lekarzy aktywność fizyczna w drodze do lub z pracy jest najprostszym i zajmującym najmniej czasu sposobem dbania o zdrowie.

Badania opublikowano w Circulation: Journal of American Heart Association. Objęły 3.316 osób chorych na 2 typ cukrzycy, w wieku od 25 do 74 lat.

Naukowcy wyróżnili 3 poziomy aktywności fizycznej w czasie pracy:

  • Lekka- prosta praca fizyczna i siedzenie, np. praca biurowa
  • Umiarkowana- chodzenie i stanie, np. praca ekspedienta sklepowego
  • Aktywna- chodzenie i podnoszenie ciężkich przedmiotów, np. praca fizyczna

W ciągu 18 lat 1.410 uczestników badania zmarło, a 64% zgonów było spowodowanych przyczynami sercowymi. Po przeanalizowaniu różnych czynników ryzyka, specjaliści stwierdzili także, że osoby, które aktywnie spędzały wolny czas miały niższe ryzyko zgonu o 30%, a osoby umiarkowanie aktywne o 15%, w porównaniu do ludzi spędzających wolny czas na siedząco.

Wraz z rozwojem komputeryzacji i mechanizacji coraz więcej osób spędza czas w pracy na siedząco, dlatego lekarze zalecają, aby jak najwięcej, a w przerwie wykonać parę ćwiczeń.

Ocena artykułu

4.06
z 33 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(14)
4
 
(13)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.06 z 33 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty