Naukowcy przyspieszają wzrost roślin

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Cambridge przeprowadziła eksperyment, w którym gen odpowiedzialny za podziały komórkowe wprowadzono do genomu rośliny tytoniu. W miesiąc po zasadzeniu zmutowana roślina była prawie dwukrotnie wyższa niż "zwykłe". Dzięki takiej technice rośliny wymagające długiego okresu wegetacyjnego bądź długoletniego okresu dojrzewania mogły być uprawiane w regionach, gdzie do tej pory nie było to możliwe. Takie szybko-rosnące rośliny wymagałyby mniejszej ilości herbicydów a także mogłyby szybciej i taniej produkować niektóre leki.
W instytutach biotechnologii modyfikowane są genetycznie owoce i warzywa dzięki czemu uzyskuje się produkty bardziej atrakcyjne i odporne na działanie szkodników i chorób. Prace takie wzbudzają wiele kontrowersji choć naukowcy uważają, że metody są bezpieczne. Jednak badania należy prowadzić z wielką ostrożnością przez dłuższy okres czasu dlatego na szybko - rosnące rośliny będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Zdrowe plecy - posag na całe życie
Według europejskich statystyk są jedną z najpowszechniejszych przyczyn absencji chorobowej i uzasadnieniem blisko połowy wniosków rentowych.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Ból menstruacyjny i sposoby jego zwalczania
Fizjologiczne i psychologiczne aspekty bólu menstruacyjnego.
Zakażenie Helicobacter pylori
Stosunkowo niedawno odkryta bakteria, mogącą osiedlać się w żołądku i dwunastnicy wpływa na występowanie wielu chorób, szczególnie górnej części przewodu pokarmowego.
Klasyfikacja raka piersi
Rodzaje raka piersi i jego klasyfikacja TNM.
Nieświeży oddech może być dużym problemem..
Nieświeży oddech niekoniecznie oznaczać musi zaniedbania w higienie jamy ustnej.
Ciąża po 35 roku życia
Ciąża po 35 roku życia wymaga zastosowania środków ostrożności, ponieważ jest bardziej ryzykowna.
Leczenie raka piersi
Nowoczesne metody leczenia raka piersi oraz rokowanie.