Naukowcy przyspieszają wzrost roślin

Naukowcy przyspieszają wzrost roślin
Genetycy pracują nad przyspieszeniem wzrostu roślin co mogłoby któregoś dnia skrócić okres wegetacyjny czy zmniejszyć użycie herbicydów.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Cambridge przeprowadziła eksperyment, w którym gen odpowiedzialny za podziały komórkowe wprowadzono do genomu rośliny tytoniu. W miesiąc po zasadzeniu zmutowana roślina była prawie dwukrotnie wyższa niż "zwykłe". Dzięki takiej technice rośliny wymagające długiego okresu wegetacyjnego bądź długoletniego okresu dojrzewania mogły być uprawiane w regionach, gdzie do tej pory nie było to możliwe. Takie szybko-rosnące rośliny wymagałyby mniejszej ilości herbicydów a także mogłyby szybciej i taniej produkować niektóre leki.

W instytutach biotechnologii modyfikowane są genetycznie owoce i warzywa dzięki czemu uzyskuje się produkty bardziej atrakcyjne i odporne na działanie szkodników i chorób. Prace takie wzbudzają wiele kontrowersji choć naukowcy uważają, że metody są bezpieczne. Jednak badania należy prowadzić z wielką ostrożnością przez dłuższy okres czasu dlatego na szybko - rosnące rośliny będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.

Ocena artykułu

3.77
z 35 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(21)
3
 
(4)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.77 z 35 głosów

77%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty