Ból menstruacyjny i sposoby jego zwalczania
Bólu nie możemy wyeliminować z naszego życia. Ból pojawia się w życiu każdej kobiety. Jedną z najczęstszych przypadłości dotykających kobiety są bóle menstruacyjne. Niestety często zdarza się, że nie wiedząc jak sobie z nimi poradzić kobiety tracą chęć do życia, nie potrafią skoncentrować się na codziennych czynnościach i nie czerpią radości z życia. A przecież we współczesnym świecie mamy do dyspozycji dużą wiedzę i cały wachlarz rozwiązań, dzięki którym można pozbyć się bólu i cieszyć się młodością i kobiecością.
Miesiączka (menstruacja, okres)
Jest to krwawienie z dróg rodnych spowodowane złuszczaniem się i wydalaniem przez pochwę fragmentów błony śluzowej jamy trzonu macicy, w której nie zagnieździło się zapłodnione jajo płodowe. Cykle miesiączkowe stanowią nierozłączny atrybut biologicznej młodości kobiet. Są dowodem na to, że dziewczyna staje się kobietą i jest zdolna do wydania potomstwa. Prawidłowe cykle menstruacyjne są tak ważne dla psychiki kobiet.
Ból w czasie miesiączki
Bolesne miesiączkowanie jest najczęstszym problemem ginekologicznym. Prawie wszystkie kobiety w dniach comiesięcznego krwawienia odczuwają pewien dyskomfort przejawiający się bólami w okolicy krzyżowej, w podbrzuszu, czy skurczami macicy. Bólom menstruacyjnym często towarzyszą dolegliwości migrenowe, bóle głowy, nudności, zaburzenia apetytu, nerwowość, depresja. Najnowsze dane uzyskane w badaniu opinii publicznej przeprowadzonym przez instytut badawczy MillwardBrown SMG/KRC, w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej „Kobiece Dni z Ibuprom’em”, pokazują, że podczas menstruacji ponad 75% dziewcząt w wieku 14-18 lat często dokucza ból.
Rodzaje i przyczyny bolesnego miesiączkowania
Bóle menstruacyjne dzieli się na pierwotne i wtórne. Pierwszy rodzaj bolesnego miesiączkowania występuje głównie u młodych dziewcząt w wieku 15-20 lat. Wtórne bolesne miesiączkowanie posiada zawsze wywołującą przyczynę organiczną, np. stany zapalne lub anomalie rozwojowe macicy.
Bolesne miesiączkowanie pojawia się po utrwaleniu się regularnych, comiesięcznych owulacji, co ma miejsce z reguły po 2-3 latach od pierwszego krwawienia. Bolesne miesiączki pojawiają się najczęściej u dziewcząt reprezentujących określony typ psychologiczny. Są to osoby bardzo wrażliwe, a przez to szczególnie podatne na stres, chwiejne emocjonalnie, bardzo dobre uczennice i studentki, perfekcjonistki w realizowaniu powierzonych im zadań, nawet tych przekraczających ich siły.
W oparciu o wyniki badań z Childrens Memorial Hospital w Chicago, udowodniono, że przeżyty stres dwukrotnie zwiększa ryzyko bólów w podbrzuszu i krzyża podczas miesiączki. Stres w pierwszych dwóch tygodniach cyklu ma zdecydowanie większy wpływ na bolesność miesiączki niż negatywne doznania psychiczne w drugiej fazie.
Bodźcem powodującym pierwotne bóle menstruacyjne jest burza hormonów, która potrafi zachwiać normalne funkcjonowanie organizmu. Przyczyną odczuwanego bólu są skurcze mięśnia macicy, za które odpowiadają prostaglandyny wytwarzane w nadmiarze w wyniku zaburzeń hormonalnych. Nadmierne napięcie mięśnia macicy oraz jej zbyt częste i zbyt intensywne skurcze powodują ból. Naukowcy stwierdzili, że u zdrowych kobiet z silnymi bólami menstruacyjnymi macica produkuje więcej prostaglandyn. Uważa się, że wysokie poziomy prostaglandyn są przyczyną wysokiego napięcia spoczynkowego, wysokiej amplitudy skurczów oraz dużej częstości skurczów mięśnia macicy, a te z kolei wiążą się z występowaniem bólu w trakcie krwawienia miesięcznego.
Leczenie bolesnych miesiączek
Leczenie pierwotnie bolesnego miesiączkowania rozpoczyna się od podawania leków przeciwbólowych znoszący skurczowe działanie prostaglandyn. Zmniejszają one dolegliwości bólowe w przeszło 70% przypadków. Badanie kliniczne prowadzone w Stanach Zjednoczonych1 wykazało, że stosowanie ibuprofenu, przez trzy dni przed spodziewaną miesiączką, zmniejsza nasilenie bólu. Ibuprofen osłabia ból wynikający z nadmiernych skurczy mięśnia macicy, a podawany na trzy dni przed terminem spodziewanej miesiączki działa profilaktycznie, zapobiegając bólowi. Można wykorzystać tą wiedzę i odpowiednio wcześnie zabezpieczyć się aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólów menstruacyjnych.
Terapię uzupełniają stanowią specyfiki rozkurczowe i łagodne środki uspokajające, najlepiej ziołowe. Ulgę w cierpieniu przynoszą także miejscowe okłady, w zależności od indywidualnego reagowania, łagodnie rozgrzewające bądź ochładzające, a także delikatny masaż okolicy podbrzusza. Regularne stosowane ćwiczenia fizyczne, zawłaszcza rozciągające wykonywane przy miłej, szczególnie ulubionej muzyce powodują, że przestajemy koncentrować się na odczuwanych dolegliwościach, a wzmożona aktywność sprawia, że o bólu zapominamy.