Ból w klatce piersiowej u kobiet

Ból w klatce piersiowej u kobiet
Ból w klatce piersiowej wymaga wyjaśnienia przyczyny i intensywnego leczenia. Zdarza się, że pomimo dolegliwości dławicowych, czyli uczucia bólu, ucisku czy rozpierania w klatce piersiowej, w naczyniach wieńcowych nie ma zmian miażdżycowych. Problemy z określeniem przyczyny bólu najczęściej dotyczą kobiet. Niektórzy naukowcy uważają, że powodem zjawiska mogą być zmiany w małych naczyniach wieńcowych niemożliwe do wykrycia w czasie najważniejszego badania u takich osób - koronarografii.

Zespół naukowców z kilku ośrodków medycznych w Stanach Zjednoczonych przeprowadził badanie, w którym oceniano przyczynę bólów w klatce piersiowej u kobiet bez zmian miażdżycowych w dużych tętnicach wieńcowych. Uczestniczkom badania - 160 kobietom - wykonano badanie koronarograficzne, czyli cewnikowanie serca połączone ze wstrzyknięciem kontrastu. W ocenianych w ten sposób tętnicach wieńcowych nie znaleziono zmian miażdżycowych. Przeprowadzono również inne badania pozwalające na ocenę ukrwienia mięśnia sercowego. W ten sposób możliwe było określenie wydolności małych naczyń wieńcowych. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma American Heart Journal.

U 47% kobiet wykazano zaburzeń w ukrwieniu mięśnia serca, co sugerowało istnienie zmian miażdżycowych w małych naczyniach. Dolegliwości występujące u pozostałych badanych raczej nie wynikały z choroby serca. Zaobserwowano, że obecności zwężeń w małych naczyniach nie można było przewidzieć na podstawie czynników ryzyka choroby wieńcowej. Częstość zmian miażdżycowych w mikrokrążeniu serca nie zależała od stężenia cholesterolu, ciśnienia tętniczego czy stężenia hormonów płciowych, chociaż stosowanie hormonalnej terapii zastępczej po menopauzie zmniejszało ryzyko choroby.

Wyniki badania wykazały, że ból w klatce piersiowej u kobiet bez zmian miażdżycowych w dużych naczyniach wieńcowych w 50% przypadków jest spowodowany chorobą małych naczyń doprowadzających krew do mięśnia serca.

Ocena artykułu

4.43
z 119 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(83)
4
 
(18)
3
 
(6)
2
 
(10)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.43 z 119 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty