Metoda termiczna antykoncepcyjna

Metoda ta polega na unikaniu współżycia w czasie dni uważanych za płodne, które wyznaczamy opierając się na następujących założeniach:
- w fazie owulacyjnej i lutealnej cyklu następuje wzrost wydzielania progesteronu, który działając na ośrodek termoregulacji powoduje wzrost podstawowej temperatury ciała; jej podwyższenie dowodzi o obecności czynnego ciałka żółtego;
- wyższa temperatura ciała o 0,5o C w ciągu 3 kolejnych dni w porównaniu do 6 dni poprzedzających świadczy o przebytym jajeczkowaniu;
- okres płodny trwa 9 dni: 6 dni przed podwyższeniem temperatury i 3 dni po jej podwyższeniu;
Wyznaczanie dni płodnych
- Należy mierzyć temperaturę ciała codziennie tym samym termometrem, przez 5 minut w jamie ustnej pod językiem, przez 3 minuty w pochwie lub odbytnicy (stale w tym samym miejscu) bezpośrednio po obudzeniu się po 6 - 8 godzinnym leżeniu. Mierzenie musi odbywać się codziennie o tej samej porze z dokładnością do 1 godziny. Przed każdym mierzeniem termometr należy „strząsnąć”.
- Wyniki pomiarów należy zaznaczyć na wykresie. Ze względu na podstawową temperaturę ciała cykl miesiączkowy jest podzielony na dwie fazy.
- Na wykresie I fazie cyklu charakteryzującego się niższą temperaturą ciała kreślimy linię pozioma o 0,5°C powyżej najwyższej temperatury tej fazy.
- 3 pierwsze dni, które występują po przejściu wykresu przez linię wykreśloną w kroku 3 uznajemy za ostatnie dni płodne cyklu, a dni od 4 dnia do pierwszego dnia miesiączki uznajemy za okres niepłodności poowulacyjnej (II faza cyklu). Okres ten trwa do wystąpienia miesiączki.
- Aby określić ilość dni niepłodnych w I fazie cyklu znając długość trwania najkrótszego cyklu i najkrótszej I fazy cyklu (fazy niskich temperatur) określanych na podstawie minimum 12 ostatnich cykli należy od najkrótszego cyklu odjąć 19 dni, a od najkrótszej fazy niskich temperatur 6 dni. Otrzymane liczby stanowią ilość dni niepłodnych poczynając od 1 dnia miesiączki. W przypadku, kiedy otrzymane liczby różnią się między sobą dla większego bezpieczeństwa należy wybrać mniejszą.
Zalety
- całkowicie obojętna dla zdrowia
- nie wymaga ingerencji chemicznej, hormonalnej i innej
Wady
- metoda ta wymaga dużo samodyscypliny, sumienności i dokładności w wykonywaniu pomiarów
- konieczność zaprzestania współżycia w określone dni cyklu
- choroby zakaźne i infekcje przebiegające z podwyższeniem temperatury ciała często powodują zafałszowanie wyniku
- możliwość wystąpienia kłopotów z interpretacją wykresu
- w przypadku cykli bezowulacyjnych (10-20% cykli) nie obserwuje się dwufazowego przebiegu wykresu temperatury co może być przyczyną błędnej interpretacji
- metoda nieprzydatna w okresie poporodowym, gdyż okres jajeczkowania jest trudny do określenia
Skuteczność
- wskaźnik Pearl'a dla tej metody wynosi 0,3-17,3 w zależności od sumienności i dokładności przeprowadzanych pomiarów i ich interpretacji
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Owulacja
Jak obliczyć, kiedy zachodzi u Ciebie owulacja...
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Tabletki antykoncepcyjne
Doustne środki antykoncepcyjnych to jedna najskuteczniejszych, odwracalnych metod zapobiegających ciąży.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Objawy menopauzy
Czym charakteryzuje się i jak rozpoznać menopauzę.