Metoda termiczna antykoncepcyjna

Metoda termiczna antykoncepcyjna

Metoda ta polega na unikaniu współżycia w czasie dni uważanych za płodne, które wyznaczamy opierając się na następujących założeniach:

 • w fazie owulacyjnej i lutealnej cyklu następuje wzrost wydzielania progesteronu, który działając na ośrodek termoregulacji powoduje wzrost podstawowej temperatury ciała; jej podwyższenie dowodzi o obecności czynnego ciałka żółtego;
 • wyższa temperatura ciała o 0,5o C w ciągu 3 kolejnych dni w porównaniu do 6 dni poprzedzających świadczy o przebytym jajeczkowaniu;
 • okres płodny trwa 9 dni: 6 dni przed podwyższeniem temperatury i 3 dni po jej podwyższeniu;

Wyznaczanie dni płodnych

 1. Należy mierzyć temperaturę ciała codziennie tym samym termometrem, przez 5 minut w jamie ustnej pod językiem, przez 3 minuty w pochwie lub odbytnicy (stale w tym samym miejscu) bezpośrednio po obudzeniu się po 6 - 8 godzinnym leżeniu. Mierzenie musi odbywać się codziennie o tej samej porze z dokładnością do 1 godziny.  Przed każdym mierzeniem termometr należy „strząsnąć”.
 2. Wyniki pomiarów należy zaznaczyć na wykresie. Ze względu na podstawową temperaturę ciała cykl miesiączkowy jest podzielony na dwie fazy.
 3.  Na wykresie I fazie cyklu charakteryzującego się niższą temperaturą ciała kreślimy linię pozioma o 0,5°C powyżej najwyższej temperatury tej fazy.
 4. 3 pierwsze dni, które występują po przejściu wykresu przez linię wykreśloną w kroku 3 uznajemy za ostatnie dni płodne cyklu, a dni od 4 dnia do pierwszego dnia miesiączki uznajemy za okres niepłodności poowulacyjnej (II faza cyklu). Okres ten trwa do wystąpienia miesiączki.
 5. Aby określić ilość dni niepłodnych w I fazie cyklu znając długość trwania najkrótszego cyklu i najkrótszej I fazy cyklu (fazy niskich temperatur) określanych na podstawie minimum 12 ostatnich cykli należy od najkrótszego cyklu odjąć 19 dni, a od najkrótszej fazy niskich temperatur 6 dni. Otrzymane liczby stanowią ilość dni niepłodnych poczynając od 1 dnia miesiączki. W przypadku, kiedy otrzymane liczby różnią się między sobą dla większego bezpieczeństwa należy wybrać mniejszą.

Zalety

 • całkowicie obojętna dla zdrowia
 • nie wymaga ingerencji chemicznej, hormonalnej i innej

Wady

 • metoda ta wymaga dużo samodyscypliny, sumienności i dokładności w wykonywaniu pomiarów
 • konieczność zaprzestania współżycia w określone dni cyklu
 • choroby zakaźne i infekcje przebiegające z podwyższeniem temperatury ciała często powodują zafałszowanie wyniku
 • możliwość wystąpienia kłopotów z interpretacją wykresu
 • w przypadku cykli bezowulacyjnych (10-20% cykli) nie obserwuje się dwufazowego przebiegu wykresu temperatury co może być przyczyną błędnej interpretacji
 • metoda nieprzydatna w okresie poporodowym, gdyż okres jajeczkowania jest trudny do określenia

Skuteczność

 • wskaźnik Pearl'a dla tej metody wynosi 0,3-17,3 w zależności od sumienności i dokładności przeprowadzanych pomiarów i ich interpretacji

Ocena artykułu

4.54
z 56 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(36)
4
 
(17)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.54 z 56 głosów

95%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty