Metoda termiczna antykoncepcyjna
Metoda ta polega na unikaniu współżycia w czasie dni uważanych za płodne, które wyznaczamy opierając się na następujących założeniach:
- w fazie owulacyjnej i lutealnej cyklu następuje wzrost wydzielania progesteronu, który działając na ośrodek termoregulacji powoduje wzrost podstawowej temperatury ciała; jej podwyższenie dowodzi o obecności czynnego ciałka żółtego;
- wyższa temperatura ciała o 0,5o C w ciągu 3 kolejnych dni w porównaniu do 6 dni poprzedzających świadczy o przebytym jajeczkowaniu;
- okres płodny trwa 9 dni: 6 dni przed podwyższeniem temperatury i 3 dni po jej podwyższeniu;
Wyznaczanie dni płodnych
- Należy mierzyć temperaturę ciała codziennie tym samym termometrem, przez 5 minut w jamie ustnej pod językiem, przez 3 minuty w pochwie lub odbytnicy (stale w tym samym miejscu) bezpośrednio po obudzeniu się po 6 - 8 godzinnym leżeniu. Mierzenie musi odbywać się codziennie o tej samej porze z dokładnością do 1 godziny. Przed każdym mierzeniem termometr należy „strząsnąć”.
- Wyniki pomiarów należy zaznaczyć na wykresie. Ze względu na podstawową temperaturę ciała cykl miesiączkowy jest podzielony na dwie fazy.
- Na wykresie I fazie cyklu charakteryzującego się niższą temperaturą ciała kreślimy linię pozioma o 0,5°C powyżej najwyższej temperatury tej fazy.
- 3 pierwsze dni, które występują po przejściu wykresu przez linię wykreśloną w kroku 3 uznajemy za ostatnie dni płodne cyklu, a dni od 4 dnia do pierwszego dnia miesiączki uznajemy za okres niepłodności poowulacyjnej (II faza cyklu). Okres ten trwa do wystąpienia miesiączki.
- Aby określić ilość dni niepłodnych w I fazie cyklu znając długość trwania najkrótszego cyklu i najkrótszej I fazy cyklu (fazy niskich temperatur) określanych na podstawie minimum 12 ostatnich cykli należy od najkrótszego cyklu odjąć 19 dni, a od najkrótszej fazy niskich temperatur 6 dni. Otrzymane liczby stanowią ilość dni niepłodnych poczynając od 1 dnia miesiączki. W przypadku, kiedy otrzymane liczby różnią się między sobą dla większego bezpieczeństwa należy wybrać mniejszą.
Zalety
- całkowicie obojętna dla zdrowia
- nie wymaga ingerencji chemicznej, hormonalnej i innej
Wady
- metoda ta wymaga dużo samodyscypliny, sumienności i dokładności w wykonywaniu pomiarów
- konieczność zaprzestania współżycia w określone dni cyklu
- choroby zakaźne i infekcje przebiegające z podwyższeniem temperatury ciała często powodują zafałszowanie wyniku
- możliwość wystąpienia kłopotów z interpretacją wykresu
- w przypadku cykli bezowulacyjnych (10-20% cykli) nie obserwuje się dwufazowego przebiegu wykresu temperatury co może być przyczyną błędnej interpretacji
- metoda nieprzydatna w okresie poporodowym, gdyż okres jajeczkowania jest trudny do określenia
Skuteczność
- wskaźnik Pearl'a dla tej metody wynosi 0,3-17,3 w zależności od sumienności i dokładności przeprowadzanych pomiarów i ich interpretacji