Owulacja

- Zapłodnienie komórki jajowej
- Sposoby na określenie czasu Twoich dni płodnych
- Płodność w cyklu owulacyjnym
Jeśli Twój cykl miesięczny trwa 28 dni, owulacja zwykle występuje około 14 dnia cyklu, plus minus jeden dzień. Aby dowiedzieć się ile trwa Twój cykl, zacznij liczyć od pierwszego do ostatniego dnia miesiączki, przed rozpoczęciem następnej. Im więcej cykli obejmą Twoje obliczenia, tym bardziej dokładny będzie otrzymany wynik. Jeżeli Twój cykl jest dłuższy, lub krótszy niż 28 dni, wtedy dzień jajeczkowania następuje prawdopodobnie na 14 dni przed końcem danego cyklu. Na przykład, jeśli Twój cykl trwa 32 dni, istnieje duża szansa, że owulacja przypadnie na dzień 18 cyklu, a jeśli kobieta ma cykl 25 dniowy, wtedy jajeczkowanie przypadnie na dzień 11.
Zapłodnienie komórki jajowej
Uważa się, że komórka jajowa może ulec zapłodnieniu przez 5 dni podczas cyklu:
- 3 dni przed owulacją - plemniki pozostając w środowisku śluzu szyjkowego utrzymują zdolność do zapłodnienia przez około 72 godziny czyli 3 doby;
- w dniu owulacji
- 1 dzień po owulacji - komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia przez 24 godziny;
Sposoby na określenie czasu Twoich dni płodnych
- Ból owulacyjny - Pojawienie się kłucia lub pobolewania po jednej ze stron podbrzusza, nazywane bólem owulacyjnym, często jest związane z wystąpieniem owulacji (spowodowane rozciąganiem otoczki jajnika podczas uwolnienia komórki jajowej). Również piersi stają się bardziej wrażliwe na dotyk. Należy pamiętać, że nie wszystkie kobiety odczuwają tego typu dolegliwości podczas jajeczkowania, nie znaczy to jednak, że mają one cykle bezowulacyjne.
- Śluz szyjki macicy - Podczas owulacji wydzielina szyjki macicy staje się przejrzysta i ciągliwa, przypominając trochę białko surowego jajka. Przy braku owulacji, jest ona biała i nieprzejrzysta. Zauważysz takie zmiany przy podcieraniu się papierem toaletowym przed oddaniem moczu. Zwracaj uwagę na jakość wydzieliny (śliskość, rozciągliwość, wilgotność). Kolor oraz ilość mogą się zmieniać.
- Podstawowa temperatura ciała - Temperatura ciała kobiety wzrasta zaraz po owulacji i pozostaje taka przez około dwa tygodnie. Dlatego, mierzenie temperatury w trakcie trwania cyklu może pomóc Ci znaleźć okienko płodności. Aby pomiary były wystarczająco dokładne, powinnaś mieć termometr z podziałką do jednej dziesiątej stopnia, które można zwykle kupić w aptece, a wyniki każdego pomiaru zapisywać tak, że powstaje wykres zmian Twojej temperatury. Zaczynając od pierwszego dnia (dzień pojawienia się krwawienia) zmierz swoją podstawową temperaturę ciała zanim jeszcze wstaniesz z łóżka, pójdziesz do łazienki. Aby wyniki były pozbawione błędu, zawsze strzepnij termometr dokładnie, co zapewni Ci prawidłowy odczyt następnego ranka. Wzrost temperatury o pół stopnia w drugiej połowie cyklu znaczy, że wystąpiło jajeczkowanie, a linia niezmienna wykresu świadczy o braku owulacji. Jeśli zaszłaś w ciążę, temperatura pozostanie podwyższona, jeśli nie - spadnie do poprzedniej wartości na początku miesiączki. Główną niedogodności tej metody jest fakt, że temperatura rośnie po owulacji, czyli wykres nie jest przydatny do planowania pożycia w pierwszym miesiącu. Ale prowadzenie takich pomiarów przez kilka miesięcy pozwoli Ci na w miarę dokładne poznanie czasu występowania owulacji, a co za tym idzie - na ustalenie Twoich dni płodnych.
- Testy płodności - Chociaż pomiar temperatury jest tani i stosunkowo wiarygodny, może być on mało wygodny. Tak więc inną dostępną metodą jest nowy zestaw do przewidywania owulacji, który jest w sprzedaży w większości aptek. Polega na ocenie ilościowej poziomu hormonu lutenizującego (LH) w moczu, który jest wydzielany w dużych ilościach w 24 - 48 godzin przed owulacją. Zestawy te są podobne do testów ciążowych. Załączane są do nich paski, które zmieniają kolor zaraz przed rozpoczęciem okresu płodności, dając Ci znak, że Twoje ciało jest przygotowane do zajścia w ciążę.
Płodność w cyklu owulacyjnym
W cyklu możemy wyróżnić następujące okresy płodności lub jej braku:
- Niepłodność przedowulacyjna względna - Okres o różnym czasie trwania, czasami może nie wystąpić w ogóle a czasami może trwać ponad 10dni, w zależności od długości cyklu kobiety. Jest to okres niepłodności względnej, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy pojawi się owulacja.
- Dni płodne - Przyjmuje się, że w cyklu do zapłodnienia może dojść przez 9 dni. 5 dni przed owulacją (czas przeżycia plemników to 3dni + 2 dni dla pewności), w dniu owulacji i oraz do 3 dni poowulacji (komórka jajowa może zostać zapłodniona do 24h + 2 dni dla pewności).
- Niepłodność poowulacyjna bezwzględna - Okres ten trwa od 4 dnia po owulacji do następnej miesiączki.
Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w zależności od dnia stosunku (dzień 0 oznacza owulację)
-5 | -4 | -3 | -2 | -1 | 0 | 1 | 2 | 3 |
0% | 11% | 15% | 20% | 26% | 15% | 9% | 5% | 0% |
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Owulacja
Jak obliczyć, kiedy zachodzi u Ciebie owulacja...
Prezerwatywa i jej prawidłowe zakładanie
Jak prawidłowo zakładać prezerwatywę aby skutecznie spełniała ona swoje funkcje.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Cykl menstruacyjny
Zachodzący w organiźmie kobiety cykliczne zmiany są wynikiem procesu wymiany informacji między obszarem mózgu zwanym podwzgórzem, przysadką mózgową, jajnikami i macicą.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Przepuklina pachwinowa - częsty problem
Chociaż jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, nie rozpoznana i nieleczona może być źródłem poważnych problemów