Owulacja

Owulacja
Spis treści
 1. Zapłodnienie komórki jajowej
 2. Sposoby na określenie czasu Twoich dni płodnych
 3. Płodność w cyklu owulacyjnym

Jeśli Twój cykl miesięczny trwa 28 dni, owulacja zwykle występuje około 14 dnia cyklu, plus minus jeden dzień. Aby dowiedzieć się ile trwa Twój cykl, zacznij liczyć od pierwszego do ostatniego dnia miesiączki, przed rozpoczęciem następnej. Im więcej cykli obejmą Twoje obliczenia, tym bardziej dokładny będzie otrzymany wynik. Jeżeli Twój cykl jest dłuższy, lub krótszy niż 28 dni, wtedy dzień jajeczkowania następuje prawdopodobnie na 14 dni przed końcem danego cyklu. Na przykład, jeśli Twój cykl trwa 32 dni, istnieje duża szansa, że owulacja przypadnie na dzień 18 cyklu, a jeśli kobieta ma cykl 25 dniowy, wtedy jajeczkowanie przypadnie na dzień 11.

Zapłodnienie komórki jajowej

Uważa się, że komórka jajowa może ulec zapłodnieniu przez 5 dni podczas cyklu:

 • 3 dni przed owulacją - plemniki pozostając w środowisku śluzu szyjkowego utrzymują zdolność do zapłodnienia przez około 72 godziny czyli 3 doby;
 • w dniu owulacji
 • 1 dzień po owulacji - komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia przez 24 godziny;
Komórka jajowa może zostać zapłodniona w ciągu 24 godzin od owulacji, a średni czas przeżycia plemników w drogach płciowych kobiety wynosi 48 - 72 godziny. A więc, jeśli chcesz na pewno zajść w ciążę powinniście współżyć codziennie, zaczynając na dwa dni przed przewidywaną owulacją (na wypadek, gdyby była wcześniej) i kontynuując przez cztery następne (w razie gdyby się spóźniła). Uprawianie seksu więcej niż raz na dzień, może mieć odwrotne skutki - zbyt częste wytryski partnera mogą na tyle zmniejszyć ilość zawartych w niej plemników, że nie będzie możliwe skuteczne zapłodnienie. Po fazie okołoowulacyjnej cyklu, należy współżyć około dwa, trzy razy w tygodniu w razie, gdyby jajeczkowanie nie odbyło się w przewidzianym terminie. Czas owulacji jest znacznie trudniejszy do przewidzenia w przypadku nieregularnych cyklów, ale temu można zaradzić. W takich przypadkach należy uprawiać seks dwa, trzy razy w tygodniu przez cały czas, a - co drugi dzień zaraz przed, w trakcie i natychmiast po przypuszczalnym środku Twojego cyklu.

Sposoby na określenie czasu Twoich dni płodnych

 • Ból owulacyjny - Pojawienie się kłucia lub pobolewania po jednej ze stron podbrzusza, nazywane bólem owulacyjnym, często jest związane z wystąpieniem owulacji (spowodowane rozciąganiem otoczki jajnika podczas uwolnienia komórki jajowej). Również piersi stają się bardziej wrażliwe na dotyk. Należy pamiętać, że nie wszystkie kobiety odczuwają tego typu dolegliwości podczas jajeczkowania, nie znaczy to jednak, że mają one cykle bezowulacyjne.
 • Śluz szyjki macicy - Podczas owulacji wydzielina szyjki macicy staje się przejrzysta i ciągliwa, przypominając trochę białko surowego jajka. Przy braku owulacji, jest ona biała i nieprzejrzysta. Zauważysz takie zmiany przy podcieraniu się papierem toaletowym przed oddaniem moczu. Zwracaj uwagę na jakość wydzieliny (śliskość, rozciągliwość, wilgotność). Kolor oraz ilość mogą się zmieniać.
 • Podstawowa temperatura ciała - Temperatura ciała kobiety wzrasta zaraz po owulacji i pozostaje taka przez około dwa tygodnie. Dlatego, mierzenie temperatury w trakcie trwania cyklu może pomóc Ci znaleźć okienko płodności. Aby pomiary były wystarczająco dokładne, powinnaś mieć termometr z podziałką do jednej dziesiątej stopnia, które można zwykle kupić w aptece, a wyniki każdego pomiaru zapisywać tak, że powstaje wykres zmian Twojej temperatury. Zaczynając od pierwszego dnia (dzień pojawienia się krwawienia) zmierz swoją podstawową temperaturę ciała zanim jeszcze wstaniesz z łóżka, pójdziesz do łazienki. Aby wyniki były pozbawione błędu, zawsze strzepnij termometr dokładnie, co zapewni Ci prawidłowy odczyt następnego ranka. Wzrost temperatury o pół stopnia w drugiej połowie cyklu znaczy, że wystąpiło jajeczkowanie, a linia niezmienna wykresu świadczy o braku owulacji. Jeśli zaszłaś w ciążę, temperatura pozostanie podwyższona, jeśli nie - spadnie do poprzedniej wartości na początku miesiączki. Główną niedogodności tej metody jest fakt, że temperatura rośnie po owulacji, czyli wykres nie jest przydatny do planowania pożycia w pierwszym miesiącu. Ale prowadzenie takich pomiarów przez kilka miesięcy pozwoli Ci na w miarę dokładne poznanie czasu występowania owulacji, a co za tym idzie - na ustalenie Twoich dni płodnych.
 • Testy płodności - Chociaż pomiar temperatury jest tani i stosunkowo wiarygodny, może być on mało wygodny. Tak więc inną dostępną metodą jest nowy zestaw do przewidywania owulacji, który jest w sprzedaży w większości aptek. Polega na ocenie ilościowej poziomu hormonu lutenizującego (LH) w moczu, który jest wydzielany w dużych ilościach w 24 - 48 godzin przed owulacją. Zestawy te są podobne do testów ciążowych. Załączane są do nich paski, które zmieniają kolor zaraz przed rozpoczęciem okresu płodności, dając Ci znak, że Twoje ciało jest przygotowane do zajścia w ciążę.

Płodność w cyklu owulacyjnym

W cyklu możemy wyróżnić następujące okresy płodności lub jej braku:

 • Niepłodność przedowulacyjna względna - Okres o różnym czasie trwania, czasami może nie wystąpić w ogóle a czasami może trwać ponad 10dni, w zależności od długości cyklu kobiety. Jest to okres niepłodności względnej, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy pojawi się owulacja.
 • Dni płodne - Przyjmuje się, że w cyklu do zapłodnienia może dojść przez 9 dni. 5 dni przed owulacją (czas przeżycia plemników to 3dni + 2 dni dla pewności), w dniu owulacji i oraz do 3 dni poowulacji (komórka jajowa może zostać zapłodniona do 24h + 2 dni dla pewności).
 • Niepłodność poowulacyjna bezwzględna - Okres ten trwa od 4 dnia po owulacji do następnej miesiączki.

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w zależności od dnia stosunku (dzień 0 oznacza owulację)

-5 -4 -3 -2 -1 0
1 2 3
0% 11% 15% 20% 26% 15% 9% 5% 0%

Ocena artykułu

4.58
z 225 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(148)
4
 
(68)
3
 
(2)
2
 
(5)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.58 z 225 głosów

96%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty