Metoda Billingsów
Metoda Billingsów wprowadzona przez australijskie małżeństwo o takim samym nazwisku często nazywana metodą obserwacji śluzu polega na unikaniu współżycia w czasie dni uważanych za płodne na podstawie oceny śluzu szyjkowego wytwarzanego przez gruczoły szyjki macicy. Dni płodne wyznaczamy opierając się na codziennej obserwacji śluzu szyjkowego. Podstawowe zasady prowadzenia obserwacji:
- Obecność lub brak śluzu stwierdza się podczas normalnych czynności, w ciągu dnia
- Obserwacje należy prowadzić bardzo starannie, a następnie dokładnie zapisywać
- W pierwszym miesiącu obserwacji śluzu należy zaniechać współżycia
Obserwacja śluzu
Obserwując śluz, który zmienia się w zależności od stężenia produkowanych przez jajnik hormonów. Wysoki poziom estrogenu prowadzi do wytwarzania obfitego i śliskiego śluzu szyjkowego. W miarę narastania stężenia progesteronu w drugiej fazie cyklu śluz staje się mniej obfity, nieprzejrzysty. Możemy wyróżnić kilka okresów w czasie cyklu miesięcznego:
- Okres niepłodności przed jajeczkowaniem. - Występuje zaraz po ustąpieniu krwawienia miesięcznego. Składa się z dwóch etapów:
Etap I suchy: charakteryzuje się brakiem śluzu w czasie którym kobieta odczuwa przez kilka dni suchość w okolicy przedsionka pochwy oraz zewnętrznych narządów płciowych. Etap ten może nie wystąpić.
Etap II: charakteryzuje się lepką, gęstą i skąpą wydzieliną, która nie zmienia się przez kilka dni. - Okres płodny - Początek okresu płodnego sygnalizuje pojawienie się śluzu o nowych cechach. Jest on jasny, gładki, śliski, przezroczysty i daje się wyciągnąć w nitki (taki śluz przedłuża żywotność plemników, pozwalając im dotrzeć do jajowodów, gdzie następuje zapłodnienie). Towarzyszy mu uczucie wilgotności i śliskości w okolicach zewnętrznych narządów płciowych. W przypadku cykli krótkich, śluz tego typu może się pojawić w ostatnich dniach krwawienia lub tuż po miesiączce. Opisana tu zmiana charakteru śluzu jest sygnałem zbliżającej się owulacji (wyprzedza ją o około 6 dni).
- Szczyt płodności - Jest to ostatni dzień występowania śluzu płodnego. Najobfitsze wydzielanie śluzu nie zawsze przypada na dzień szczytu płodności, może go poprzedzić nawet o 48 godzin. Jajeczkowanie występuje po szczycie wydzielania.
- Okres niepłodności po jajeczkowaniu - Następuje od czwartego dnia po szczycie płodności. Po owulacji śluz znowu staje się gęsty, lepki i nieprzejrzysty lub zanika zupełnie aż do miesiączki.
- całkowicie obojętna dla zdrowia
- konieczność zaprzestania współżycia w określone dni cyklu
- wymaga samodyscypliny, sumienności i dokładności w wykonywaniu pomiarów
- możliwość wystąpienia kłopotów z interpretacją rodzaju śluzu
- niska skuteczność (szczególnie w przypadku braku doświadczenia)
- Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 0,5 - 40 w zależności od prawidłowego opanowania zasad, zrozumienia i sumienności stosowania metody.