Męska niepłodność związana z rakiem

Męska niepłodność związana z rakiem
Naukowcy, którzy badali czy zaburzenia płodności mają związek z ryzykiem wystąpienia raka twierdzą, że może niektórzy mężczyźni są celowo przez naturę skazani na niepłodność. Badacze z University of California w San Francisco odkryli, że u niektórych niepłodnych mężczyzn występują zaburzenia w obrębie systemu naprawy DNA.

DNA, kod genetyczny, posiada swój własny system naprawczy, chroniący organizm przed rozwojem chorób. Jeżeli system ten pracuje niewłaściwie dochodzi do zaburzeń zdrowotnych. Niewłaściwe działanie systemu naprawczego jest związane m.in., jak podają naukowcy, z niepłodnością i bardzo często z rozwojem zmian nowotworowych.

Nowotwór to wynik niekontrolowanego rozrostu komórkowego w wyniku zaburzeń w budowie i funkcji DNA. Naukowcy z Californii przeprowadzili badanie na 10 mężczyznach, z czego u 5 jądra pracowały prawidłowo, u 5 zaś ilość produkowanej spermy była za mała. Grupa z zaburzeniami produkcji nasienia wykazywała 100-krotnie wyższy współczynnik nieprawidłowości w DNA. Nie stwierdzono jeszcze, czy dzieci mężczyzn leczonych z powodu niepłodności mają przekazywane błędy w DNA i w przyszłości większe ryzyko choroby nowotworowej.

Ocena artykułu

4.56
z 66 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(43)
4
 
(20)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.56 z 66 głosów

95%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty